1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Kerosen - Merita ?

Discuție în 'Motor' creată de Ionutz M, 18 Iun 2009.

  1. Ionutz M

    Ionutz M 3rd Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2008
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi A4 B5 1,6 benzina '96
    Salut. M-i s-a cerut de catre conducerea firmei in care lucrez sa incerc scoaterea unor pete de acid cazute pe platformele de lucru,din niste elementi de acumulatori de electrostivuitoare sparti. Am incercat tot felul de solutii,fara nici un rezultat. De dimineata am fost sunat de catre directorul general si m-a informat ca petele respective ar trebui sa fie curatate cu kerosen.
    Asta a fost o mica introducere a motivului pentru care am deschis acest thead. Sa trec la subiect.
    Cautand pe internet tot felul de informatii legate de kerosen,am descoperit foarte multe discutii pro si contra utilizarii acestui combustibil pentru masini.
    De ex. : http://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=43581&page=3

    Oare ce credeti? Este adevarat ca folosirea acestui combustibil creste performantele motorului sau nu?
     
  2. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Da,il creste datorita cifrii octanoce mari,dar iti va "arde" motorul in scurt timp.Pe timpul comunismului tatal meu folosea kerosen in combinatie cu gazolina si rezulta o benzina de 95 buna.
     
  3. IF-82-KNG

    IF-82-KNG 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2009
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    A3 , 1,8T Quattro,an 2000, 132Kw
    si eu am auzit de la multi care au folosit kerosen ca inxtr-adevar fuge masina incredibil dar majoritatea s-au ales cu motoru bubuit deci..nu e combinatie:rock:
     
  4. Cammeleon

    Cammeleon Bronze Member

    Înscris:
    3 Mar 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    BMw 318 i
    Salut,

    Pot sa-ti dau un rapuns clar, momentan sunt in Cipru si aici la benzinarii se vinde kerosen de la pompa. Multi folosesc, mai ales "baietasii" astia care au masini tunate (si suna turbo ca in NFS:p.. hai ca glumesc :) ) si au si demonstrat cu doua masini identice, unu folosind benzina celalat kerosen, cel cu kerosen accelera mai bine. La fel au fost testate si doua motociclete si rezultatul acelasi, cel cu kerosen trage mai bine.

    Sper ca te-am lamurit, dar totusi zic eu ar fi indicat sa vedem si la fiabilitatea motorul cum sta treaba..;)
     
  5. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Am avut si eu ocazia sa conduc o Dacia berlina alimentata cu jumatate de rezervor benzina de 95 si restul kerosen.Masina tragea mult mai bine decat cu benzina simpla,iar proprietarul folosea de multi km carburantul acesta(kerosen gratis de la munca,benzina cat mai ieftina) fara probleme.totusi folosirea kerosenului pe post de carburant la masinile de zi cu zi nu cred ca este buna.Cu atat mai mult sa pui doar kerosen.
     
    andrei.ene apreciază asta.
  6. silviu8x

    silviu8x 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Iul 2010
    Locație:
    Brescia
    Masina:
    Audi A4 CAGA 2008
    Kerosenul este un combustibil aviatic,deci este necesara o racire adecvata!
    Imi aduc aminte cum acum vreo 15 ani un vecin a pus kerosen cu benzina in raport 1:3 si dupa ce a reusit extraordinara performanta sa ajunga la 120 cu Trabantul, a topit pur si simplu motorul...
     
  7. daniell

    daniell Bronze Member

    Înscris:
    14 Sep 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 b7 1,9tdi, AUDI A2 1.4tdi
    Salutare. Dupa cum s-a scris mai sus, vad ca se confunda kerosenul cu benzina pt avioane usoare si va spun din proptie experienta ca nu au legatura unele cu altele. Kerosenul este mai aproape de motorina, adica se aprine prin compresie si nu prin scinteie deci nu vad cum se alimentau MAS-urile.Adevarat ca unii, din auzite, mai amestecau benzina de avion care are cifra octanica 120, cu benzina peco pentru un mers mai bun. Kerosenul merge bine la diesel, are putere calorica mai mare, spun pentru ca am folosit, acum nu mai am, era bun, nu da fum si tragea bine.
     
    dukku apreciază asta.
  8. kng_bv

    kng_bv Gold Member

    Înscris:
    5 Dec 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A4 B8 Avant 2.0, 2011 200+CP A3 quattro, 1.8T, 2000 400+CP
    silviu, la trabant e o diferenta mare... racirea :)
    Am folosit si eu la dacia 1300 in combinatie cu benzina. era criminala masina, dar cand am ramas doar pe kerosen in 15 km am indoit tijele impingatoare :D
     

Distribuie pagina asta