1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Keyless Go / Entry la A4 B8 - montare ulterioara - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de mario.popescu, 9 Apr 2012.

  1. axesesion

    axesesion 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 2.0 TDI 2011 - 143cp- CAGA
    Am înțeles. Va mulțumesc pentru lămuriri.
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Apr 2015
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
  3. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Am vazut ca aici lipsesc codarile pentru keyless go/entry:

    Se bifeaza:
    STG 46 - Byte 7 Bit 0
    STG 46 - Byte 2 Bit 3
    STG 5 - Byte 0 Bit 2

    In fiecare calculator de usa se activeaza bit-ul 4 in Byte 2.

    Mentionez ca, daca nu ai avut BCM2 care sa fi functionat pe keyless, nu va functiona partea de keyless entry.
    Sper sa vin cu o rezolvare pentru asta.

    Spor
     
    Poleuca apreciază asta.
  4. 33xee

    33xee 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2014
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 2.0tdi CAHA 2009
    Cum ar fi daca am face retrofitul partial ...
    Doar pt functia de keyless engine start/stop

    Schimbam consola centrala ,cumparam antena pt interior.
    Cheia trebuie schimbata complet ... sau transplantam un chip de imobilizatror intr-o chei keyless compatibila?

    Oare lipsa celorlalte antene nu aduce cu sine mesaje de eroare
    Sau functionarea defectuoasa?
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Slabe sanse sa ramai cu erori, sunt 2 sisteme diferite, keyless go si keyless entry.
    Daca faci retrofit doar la unul nu vad unde ar fi problema, tinanad cont ca si din fabrica poate veni doar cu 1 singur sistem din cele 2.
     
  6. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Hai sa raspund eu la intrebarea asta, pentru ca am montat de curand asa ceva pe masina mea.

    1) Keyless go functioneaza obligat cu toate 3 antelene (daca scoti una din ele, vei avea eroare si nu va functiona nimic).

    2) cheia trebuie sa fie noua. Nu exista transplant si sincer nu am incercat pana acum sa iau o cheie SH (riscul de a pierde bani era mai mare decat de a cumpara o cheie noua)

    3) Cu toate ca nu codasem pe usi partea de keyless entry, tot aveam eroare in BCM2 (05) ca nu gaseste senzorii din usi. (mentionez ca nici macar nu aveam partea de keyless entry parametrizata in 05). Este posibil sa nu apara eroare daca debifezi partea de confort pentru keyless, dar nu garantez.

    4) sincer, parere personala, functia de keyless go nu face 2 bani daca nu ai keyless entry. Adica, daca tot ai scos cheia din buzunar sa descui, de ce nu poti sa o bagi si in contact ? + ca diferenta consta in a adauga fire si in cele 3 usi ramase (3 fire, ca oricum masina este desfacuta pentru keyless go), 4 mufe + 4 senzori (pret total ~650ron + cablaj).

    Spor la montaj :)

    ---------- Post added at 15:29 ---------- Previous post was at 15:28 ----------

    Am zis sa adaug si rezolvarea pentru ultima mea fraza. Daca ai BCM2 care sa nu fi avut keyless, se rezolva problema cu o parametrizare pe 05 (care tine de BCM2).

    Spor
     
  7. wrss 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2014
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 2012 143 CP CJCA Multitronic
    Salutare. Nu am gasit alt topic pentru chei in rubrica de A4 B8, asa ca o sa intreb aici. Cum pot sti ca am o cheie Confort? Exista acel sistem pe manerul portierei, ca un butonas patrat, cu care poti inchide masina. Acel sistem, conform manualului, functioneaza doar cu cheie confort.
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ai keyless-entry, cheia confort este cheia de uz zilnic. :)
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Noi 2015
  9. wrss 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2014
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 2012 143 CP CJCA Multitronic
    Mi-a fost mutat mesajul in threadul corespunzator, si am gasit toate raspunsurile aici. Nu am Start/Stop Engine, deci nici keyless-entry. Multumesc!
     
  10. audiss

    audiss 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Dec 2012
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 Avant, 2.0 136CP, Multitronic, 2009, CACB
    cum ai rezolvat problema? Ce plastic era rupt ? Ai cumva cod?
    de o vreme (cand e frig )nu se mai deschide usa doar din interior , cand e cald afara ok...

    Mersi
     
  11. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Rezolvarea e inlocuirea broastei. In luna 11 din 2009 s-a schimbat codul la broaste, deci nu stiu daca masina ta e inainte sau dupa. Zi-mi la care usa face problema si iti zic ce cod de broasca trebuie.
     
  12. audiss

    audiss 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Dec 2012
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 Avant, 2.0 136CP, Multitronic, 2009, CACB
    dreapta fata , am inteles ca e pe la 800 ron....
     
  13. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Pana in 02.11.2009 codul este 8J1837016A (mufa cu 8 pini) si dupa este 8J1837016C (mufa 6 pini). Se poate lua fara probleme din dezmembrari cu codul cu C la coada pentru a fi cat mai noua si se inlocuieste mufa pentru ca la cea cu 8 pini nu sunt folositi decat 6.
    Deci vezi exact cand e fabricata masina ta pentru a sti ce mufa ai la broaste.
     
  14. Catalin301

    Catalin301 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Iun 2015
    Locație:
    Fetești
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI CAGB 2009
    Salut baieti.
    Cand am cumparat masina mi s-a zis ca are Keyless Go, am cerut o decodare a seriei de sasiu si am aflat ca are "Central locking system Keyless Entry". Am buton start/stop si patratele la manerele de usi dar nu functioneaza, in schimb portabajul se deschide fara cheie.
    Intrebari: Se poate scana pentru a vedea problema sau resetare la orice service sau numai la reprezentanta?
    Daca senzorii sunt sticati, de unde se pot comanda si cam ce pret?
     
  15. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Fa intai o scanare cu vcds la oricine care are si stie sa foloseasca, probabil e o eroare pe un maner. Postezi erorile gasite si vedem apoi.
     
  16. Rares1986 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi a4 b8
    Salut,
    Am si eu o intrebare: cum as putea sa aflu daca am Keyles-go sau nu. Masina este un A4 B8 din 2010. Daca nu am se poate monta ulterior ? Va multumesc.
     
  17. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    simplu
    1. daca ai buton rotund gri pe care start/stop langa schimbatorul de viteza atunci ai keyless, daca nu ai acel buton nu ai keyless
    2. daca poti sa apesi si simti un mic click pe butoanele alea mici dreptunghiulare de la usi atunci ai keyless, daca nu poti sa apesi pe ele si sunt doar niste capacele atunci nu ai keyless
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Rares in primul rand ti-am mutat mesajul unde trebuia sa scrii. Citeste integral acest topic. Sunt colegi care si-au montat acest sistem ulterior. Citeste aria Masina mea
     
  19. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    sandubogan, tu esti sigur pe informatiile pe care le furnizezi?
    Fiind un forum care este citit de foarte multi oameni, multi dintre ei vor fi dusi in eroare de informatii incomplete sau false. O fi bine asa?

    Eu stiu ca regula este sa raspunzi cand stii 100% taspunsul corect! Daca nu il stii nu e musai sa scrii

    Asadar:
    Repet inca o data: Acele marcaje in forma dreptunghiulara de pe manere portierelor sunt la toate A4 B8! Acestea nu sunt switch-uri clasice, nu se apasa, sunt doar marcate zonele in care trebie sa apropii degetul pentru a arma masina! Diferenta la o masina cu keyless entry vs una fara aceasta echipare o face senzorul de prezenta din interiorul manerului responsalbil de comanda armarii/dezarmarii inchiderii centralizate!

    La postul 35 al acestui topic puteti vedea care sunt senzorii din manere despre care vorbesc.

    Iar pentru cei ce vor sa vada cum functioneaza sistemul keyless go si entry, le pun la dispozitie acest filmulet:
     
    Ultima editare: 10 Feb 2016
    dirig.alexandru, dreiutz și cata181 apreciază asta.
  20. Catalin Mateut 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2016
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A5 2.0 TDI 143 cp.
    Salut
    Am o întrebare pentru Alin_ice
    Am aceeași problema cu keyless entry nu se mai deschide nici nu se Închid ușile la atingerea minerului, funcționează doar portbagajul, am citit ca sa stricat un senzor din mâner ! Întrebarea mea este : oricare senzor crapă nu mai funcționează keyless entry
    Mulțumesc
     
    Madalyn91 apreciază asta.

Distribuie pagina asta