1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Keyless Go / Entry la A4 B8 - montare ulterioara - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de mario.popescu, 9 Apr 2012.

  1. stelco1968 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2016
    Locație:
    Norvegia
    Masina:
    Audi A4 B8 2008 CAGA , Audi A3 8P 2008 BSE
    @70mmy, eu am platit 100E pt CPsi asta nu øla reprezentanta ,dar am auzit ca preturile incep de la 75 Euro, vezi si tu unde gasesti mai ieftin ,in Bucuresti esti mai avantajat decat restul tarii in sensul ca ai mai multe oportunitati,ca si pret nu prea cred . Sper ca ai vazut lista postata de colegul @KUL si stii la ce te inhami. Eu am keyless pe masina si pot spune ca ai numai avantaje si foarte putine dezavantaje.
     
  2. 70mmy

    70mmy 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2015
    Locație:
    Bucharest
    Masina:
    B8, 2.0 TDI, 2012
    Mersi de info!

    Am vazut lista, e destul de lunga, dar am undeva la 70% din piese deja si merita retrofitul cum ziceai si tu.
    Am cautat informatii si despre montaj am gasit tot mai putin unde vin montati acei magneti in usi. Stie careva unde vin pusi?

    O sa incerc sa fac un DIY cu poze atat pentru montaj cat si pentru construirea harness-ului
     
  3. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Magnetii vin in butuc, fix ca in poza atasata.
    tuersensor-8-5780060327600111359.jpg
     
  4. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Foarte detaliata informatia data si tare ma bate gandul sa incep cautarile pentru acest retrofit si eu :)
    Un singur lucru nu imi este clar insa ... pentru senzorii din usa este o optiune buna China sau pe ebay.de sa caut tot ?
     
  5. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    george hai ca iti zic eu, senzorii din China sunt o porcarie(stii vorba aia... primesti ceeea ce platesti). Sunt sanse sa mearga perfect dar sunt foarte mari sanse sa patesti ca mine. Deci senzorii functioneaza ok, errori nu apar dar unica problema e cu inchiderea, cand dai cu degetul peste patratelul mic care ar trebui sa incuie masina ... nu o face, pur si simplu nu functioneaza. Am observat ca daca e vremea frumoasa afara, merg foarte OK, daca e ploaie sau nins ... atunci adio, nici vorba sa functioneze inchiderea. Interesant e partea cu descuiatul, care merge tot timpul.

    Sellerul desigur zice ca merg perfect si nu a mai avut asemenea reclamatii. Povesti cu zmei.

    ps. La cat costa ei, pretentii mari nu prea poti avea. La 12-13$ bucata, poate chiar merita sa ii cumperi si sa risti.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  6. dreiutz

    dreiutz 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2014
    Locație:
    Luxemburg
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0 TDI DETA 2016
    Eu am patit altceva cu senzorii de China. Incuiam masina si imediat se descuia. Daca ma apropiam de masina cu cheia in buzunar se descuia. Era dornica sa se deschida. :-) Am pus originali si nu am mai avut probleme.
     
  7. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Se pare ca loturile difera. Acum 2 ani cand au fost pe la 30-35 euro bucata, erau clar mai buni decat astia de 13-15 euro care sunt acum. Eu nu am avut nici o problema din cele mentionate mai sus.
     
  8. dreiutz

    dreiutz 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2014
    Locație:
    Luxemburg
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0 TDI DETA 2016
    Asa este KUL, nu degeaba se spune it's cheaper for a reason. Am comparat un senzor din lotul II (ala cu probleme) cu un senzor OEM, e o diferenta colosala inclusiv la modul de fabricatie, materiale etc. Ziceai ca ala de China e o jucarie proasta comparativ cu ala OEM. Pana si grosimea senzorilor diferea. Trist...
     
  9. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    In aceeasi oala cu Lucica ma aflu si eu. Am cumparat senzori chinezesti la un pret de 140-150e. Nu am avut problemele descrise mai sus.

    Intr-adevar, cand masina este plina de zapada, apar anumite anomalii, dar asta este datorata strict acoperirii manerelor cu zapada si in acst caz este perfect normal!

    Si atentie, se pare ca daca sistemul keyless nu este folosit timp de 3 zile acesta se dezactiveaza. Poate sunt persoane in acesta situatie si e bine sa stie acest aspect ;)
     
  10. 70mmy

    70mmy 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2015
    Locație:
    Bucharest
    Masina:
    B8, 2.0 TDI, 2012
    Salut,

    Mi-au venit toate piesele si acum incep sa ma ocup de cablaj.

    Am gasit urmatoarele informatii, poate sa imi confirme cineva ca sunt corecte?

    Antena consola centrala => BCM2
    Pin 1 => Pin 16
    Pin 2 => Pin 15

    Antena portiera => BCM2
    Pin 1 => Pin 12
    Pin 2 => Pin 11

    Antena portbagaj => BCM2
    Pin 1 => Pin 14
    Pin 2 => Pin 13

    Senzor sofer => BCM2
    Pin 1 => Masa
    Pin 2 => Pin 32

    Senzor portiera pasager => BCM2
    Pin 1 => Masa
    Pin 2 => Pin 30

    Senzor stanga spate => BCM2
    Pin 1 => Masa
    Pin 2 => Pin 31

    Senzor dreapta spate => BCM2
    Pin 1 => Masa
    Pin 2 => Pin 29

    Buton start/stop => BCM1
    Pin 1 => Masa
    Pin 2 => Pin 1 conector negru

    Buton start/stop => BCM2
    Pin 3 => Pin 1
    Pin 4 => Pin 3

    Din cate am vazut masa de la senzori nu e trecuta prin mufa de la portiera, deci ar trebui legata undeva in interiorul portierei, are cineva idee daca gasesc un loc de legat la masa in portiera?
     
    Poleuca apreciază asta.
  11. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Da, e corect.

    Eu personal am legata masa senzorilor de masa din interiorul cablajului usii. Nu ai nici un pin, il unesti direct pe fir.

    Bafta, o sa ai nevoie :)
     
  12. 70mmy

    70mmy 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2015
    Locație:
    Bucharest
    Masina:
    B8, 2.0 TDI, 2012
    Cine pote sa imi dea un sfat cum sa scot suportul de la manerul de la capota ca sa ajung la mufa din portiera soferului? Am desfacut surubul cu care era prins plasticul ala de caroserie ... se misca plasticul acum, dar nu reusesc sa il trag indeajuns de inapoi incat sa ii eliberez cele 4 picioare
     
  13. 70mmy

    70mmy 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2015
    Locație:
    Bucharest
    Masina:
    B8, 2.0 TDI, 2012
    Gata, am reusit :D mai jos detalii in cazul in care se mai incurca cineva aici

    1. Desfaci surubul care intra in gaura incercuita cu albastru
    2. Cu o surubelnita plata sau un carlig trebuie tras de acea bucata de plastic incercuita cu rosu a carui varf blocheaza toata piesa
    3. Piesa iese spre spatele masinii in directia indicata de sageata

    PS. Mersi @andyzaharia de confirmare si info, asa o sa fac si eu in portiere
     
    Poleuca, K U L și andyzaharia apreciază asta.
  14. stelco1968 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2016
    Locație:
    Norvegia
    Masina:
    Audi A4 B8 2008 CAGA , Audi A3 8P 2008 BSE
    Am luat acum cateva luni 4 senzori din China la 14 Eur/buc si nu am probleme pana acum, am intrebat pe forum inainte sa ii iau si nu au fost reclamatii la adresa lor . Trec cu bine proba ploii si frigului si singura obiectie e cand spal masina la jet si trec prin dreptul manerelor se inchid si deschid usile. Singura problema ca cea mentionata de @andyzaharia a fost cand am lasat unul din senzorii OEM ce parea bun si nu mi-a dat erori la scanare dar tot ansamblul se comporta haotic ( se deschidea cu intrziere,se inchidea singura) . Totul sa rezolvat dupa schimbarea lui.
     
  15. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Cum pot instala butonul Start-Stop pe masina, fara keyless ?
    Ma poate ajuta cineva cum se face ? Stie cineva ?
    Ce ma intereseaza pe mine, este sa leg butonul la Control Unit - La care si cum !
    Multumesc.
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Topicul asta, unde ti-a fost mutat mesajul si pe care trebuia sa-l citesti inainte sa scrii, l-ai citit ?
     
  17. 70mmy

    70mmy 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2015
    Locație:
    Bucharest
    Masina:
    B8, 2.0 TDI, 2012
    Salut,

    Acum am reusit si eu sa ajung sa montez tot pe masina, am tras firele de jur imprejur, acum sunt la portiere sa montez senzorii si antenele.

    Am o intrebare, la antena din portierea din dreapta spate, cum ar trebui sa montez antena?
    Am gasit o schema in care se vede pozitia, dar nu se prea aliniaza cu ceea ce am eu. Ca sa pozitionez antena asa cum e ea in schema, ar trebui sa decupez acel capac negru, si chiar si asa nu prea se potriveste cu schema. Antena pare sa fi fost facuta sa fie pusa pe partea cealalalta.

    antenna left door.jpg IMG_0903.JPG
     
  18. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Pai antena vine in usa stanga spate, nu dreapta. Poti fixa antena pe capacul respectiv si asa, insa exista acel capac cu adancitura pt antena special, codul este 8K0839915C.

    mocowanie-podlokietnika-audi-a6-c5.jpg
     
  19. 70mmy

    70mmy 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2015
    Locație:
    Bucharest
    Masina:
    B8, 2.0 TDI, 2012
    Da, stanga vroiam sa zic, sorry.

    Capacul asta cu adancitura nu il am, si nici nu cred ca l-am vazut in lista de piese. O da incerc sa decupez capacul acum :D daca nu imi iese, o sa caut sa il cumpar

    Presupun ca e importanta orientarea antenei, o sa il montez in aceasi pozitie.

    Mersi!
     
  20. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Capacul a fost o descoperire intamplatoare, nici eu nu stiam de el la inceput si am avut antena fixata in capacul standard ceva timp pana sa dau de asta special.
    Nu are rost sa il decupezi, pur si simplu o prinzi asa pe el, ca in poza de mai jos.

    antenne-fahrertuere-4319487455110354678.jpg
     

Distribuie pagina asta