1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lampa numar inmatriculare la A4 B6 - demontare- inlocuire lampa - inlocuire becuri

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de audiheart, 3 Mai 2010.

  1. misu_flo

    misu_flo 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iun 2009
    Locație:
    spatiul mioritic
    Masina:
    a4, 1.9 tdi, 2003, 131 cp
    salut
    are careva codurile de la lampile de iluminare numere spate?
    multumesc.
     
  2. dorud 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 1,9TDI 75KW AVB
    Salut!
    Am o problema cu iluminarea la numerele spate. am masurat tensiunea direct pe contactele de la becuri -> 0V. (masa este dar nu este +). Am desfacut capitonajul si am dat de o mufa cu 4 fire: 2 merg la intrerupatorul clapeta de deschidere portbagaj; 2 merg la becuri. Cu ohmetrul am masurat de la mufa la contactele de la becuri si e OK. deci problema e inainte de mufa.
    Rog daca are cineva o schema electrica sa ma ajute. banuiesc ca cele 2 fire merg pina la comutatorul de lumini din bord dar poate mai sunt ceva mufe pe parcurs.
     
  3. nelutu_petrican

    nelutu_petrican Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2010
    Locație:
    Târgu Neamț / Gura Humorului
    Masina:
    A4 B6 QUATTRO 2.5TeDeI , cel mai PROST motor.. dupa BLB bineinteles :), si alta marca din 3 litere
    Cel mai probabil ai intrerupte firele in mansonul prin care ies din caroserie inspre capota portbagajului. Desfa acolo (se ajunge usor) si arunca un ochi :whistle2:
     
  4. BogdyXDERS 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2011
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A4 8E 1.9 TDI, 2003
    Buna ziua!
    As vrea sa cer o parere despre cum as putea sa inlocuiesc becurile de la numar la Audi A4 B6 2003, 1.9 TDI. Stiu.. Nu e mare filosofie, dar e o problema.. Surubul de la carcasa aceea de plastic(gemuletul) de la pozitia de la numar de pe dreapta e deteriorat complet si nu il pot dessuruba pentru a-l inlocui! Poate ati putea sa-mi dati un site, ceva, pentru lampi cu becuri SMD pentru acest model? De preferat OEM.. Si un pret, va rog!:) Multumesc anticipat.
     
  5. Nepotu66

    Nepotu66 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2011
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    A4 B6, 2.0 ALT
    Un coleg le-a schimbat cu unele originale de Audi A5, aici le poti vedea cum arata.
    4H0943021 - lampa stanga
    4H0943022 - lampa dreapta
     
    danutzu_2001 apreciază asta.
  6. BogdyXDERS 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2011
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A4 8E 1.9 TDI, 2003
    Multumesc frumos pentru ajutor!:)
     
  7. yo2lws

    yo2lws 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2012
    Locație:
    Resita
    Masina:
    A4,1,9 tdi,2001
    Referitor la becuri numar, recomand inlocuirea cu totul a lampilor, nu sunt o avere. Eu am procedat asa, am pus lampi Led si sunt foarte bune, deci succes. Grija cu demontarea la cele vechi, se lasa cu bucati de plastic sparte. Ceau

    Sarbatori Fericite si toate bune pentru forumul CubAudi.
     
    Ultima editare de un moderator: 22 Dec 2012
    Paul-Suceava apreciază asta.
  8. BogdyXDERS 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2011
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A4 8E 1.9 TDI, 2003
    Multumesc pentru sfaturi si ajutor!
    Intr-adevar, nu e o avere!:)
    Multumesc inca o data, sarbatori fericite tuturor!:)
     
  9. BogdyXDERS 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2011
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A4 8E 1.9 TDI, 2003
    As avea o nelamurire referitoare la lampile de becuri pentru numar: Am observat faptul ca cele cu LED-uri vin cu un cablu si o mufa.. Unde trebuie cuplata acea mufa? La cea veche ce o voi gasi la demontarea celor vechi?
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai vazut gresit. Lampile pentru modelul tau de masina sunt exact ca lampile care le ai acum pe masina si nu trebuie decat sa le demontezi pe astea vechi si le pui pe alea noi. Ce ai vazut tu sunt pentru alt model de masina adica A4 B8.

    O seara buna
     
  11. BogdyXDERS 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2011
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A4 8E 1.9 TDI, 2003
    Am inteles, multumesc frumos de atentionare!:)
    Acum as mai mai vrea, daca se poate, sa imi dea cineva un site de unde le pot cumpara, poate cineva care le-a cumparat si le-a montat, multumesc anticipat!:)
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai codurile mai sus afisate pentru lampi. Te duci cu acel cod la orice magazin de piese auto sau aici la colegii care vand piese noi si le comanzi. Bafta
     
  13. raresvintea 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Golf 7 GTD CUNA 184cp
    Eu cand am avut surbul distrus am facut altfel, am luat un letcon/pistol de lipit, am dat cu el jur imprejurul surubului, am topit tot, si l-am apucat cu un patent cu cioc mic si l-am desfiletat. Apoi am pus o saiba mai mare si am pus un surub mai lung, in prealabil refacand zona topita cu plastic topit. O ora de munca si am rezolvat!

    Nu am inlocuit lampa ca e vreo 80 lei si sincer nu m-a lasat sufletu sa dau atata. Acuma la numar am pus leduri cu can bus, dar atentie la inaltimea radiatorului al ledului ca se poate produce usor scurt.
     
  14. alynutzzz

    alynutzzz 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2012
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    A4, 1.9 Tdi, 2003,
    Salutare,
    Imi puteti spune cati cm au becurile de la lampa pentru numarul de de inmatriculare la Audi A4 1.9 TDI, 2003 ? Am vrut sa comand de pe un site si sunt pe diferite marimi, ma gandeam ca cineva si-a pus albe tip Led si stie cati cm are becul. Merci multi si o seara faina.
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Mar 2013
  15. ionutsss

    ionutsss 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 - 1,9 TDI - 131 cp AWX 2002
    Ultima editare de un moderator: 6 Apr 2014
  16. edwarddist

    edwarddist 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Iul 2013
    Locație:
    Vaslui
    Masina:
    Audi a4 b7
    Nu o sa-ti dea eroare ,din cate vad scrie canbus in anunt . Dar sa nu ai asteptari prea mari de la alea 3 led-uri :)) , dupa parerea mea trebuia sa iei de 39mm , se potrivesc la fel de bine si incap si mai multe leduri pe ele .
     
  17. pisti19

    pisti19 Bronze Member

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    Baia Mare, Maramures
    Masina:
    A4, b6, 1.9 tdi, 2003, 131 cp, AWX
    Sau poti sa pui lampi cu led dedicate si lumineaza mai bine si nu costa o avere. Totul e plug and play.
    Lampi iluminare numar : codurile pentru cei interesati sunt:
    4H0943021 - lampa stanga
    4H0943022 - lampa dreapta.
     
  18. ionutsss

    ionutsss 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 - 1,9 TDI - 131 cp AWX 2002
    Astazi eram pus pe desfacut cand ce sa vezi, totul este oxidat. :p heh.. Multumesc pisti19 pentru coduri.
     
  19. pisti19

    pisti19 Bronze Member

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    Baia Mare, Maramures
    Masina:
    A4, b6, 1.9 tdi, 2003, 131 cp, AWX
    Si daca tot ai desfacut, curata contactele unde calca lamelele lampilor. Succes si bafta.
     
  20. ionutd84

    ionutd84 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    a62.0tdi, blb, stage 2
    si eu am remediat zilele trecute problema cu lampile pt numar. nu venea +. am gasit firul GRI intrerupt chiar la iesirea din caroserie, in mansonul de cauciuc care duce in haion. restul erau cu izolatia perfecta.
     

Distribuie pagina asta