1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lampa numar inmatriculare la A4 B6 - demontare- inlocuire lampa - inlocuire becuri

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de audiheart, 3 Mai 2010.

  1. ionutsss

    ionutsss 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 - 1,9 TDI - 131 cp AWX 2002
    Unde este "+", in ce parte ( stanga sau dreapta ) ? pentru fiecare lampa in parte. Va multumesc!
     
  2. F33lings

    F33lings Bronze Member

    Înscris:
    21 Feb 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 1.8 T Denim Blue Pearl Effect
    Salut,
    dat fiind faptul ca am un surub "lipit" de fostul proprietar, as fi interesat sa demontez acea placa in care se monteaza becurile.
    Ma poate ajua cineva cu un ghid? DIY?

    Multumesc
     
  3. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    dai jos mocheta interioara de pe capota, care e prinsa in cleme + un surub in dreptul manerului interior, si apoi o sa vezi piulite de 10 care prind acel suport de lampi. nu e deloc greu, pe masura ce demontezi iti dai seama de la sine de urmatorul pas.
    insa daca tot il demontezi, te sfatuiesc sa iti cauti altul cu gaurile de suruburi libere de schimb, pentru ca sunt sanse destul de mici sa reusesti sa scoti resturile de surub fara sa afectezi filetul. bineinteles, sunt si alte solutii de remediere in afara de inlocuire suport, dar daca vrei sa mergi pe linia oem fara improvizatii inlocuirea e solutia
     
  4. F33lings

    F33lings Bronze Member

    Înscris:
    21 Feb 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 1.8 T Denim Blue Pearl Effect
    Multumesc mult pentru raspuns..
    Intr-adevar nu ipar strica nici o vopsire.
    Ma gandeam sa demontez si sa il refiletez cu un tarod.. dar am sa verific si cat costa una noua

    :-)
     
  5. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    vezi pretul aproximativ, in atasament
     
  6. F33lings

    F33lings Bronze Member

    Înscris:
    21 Feb 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 1.8 T Denim Blue Pearl Effect
    Asa l-am gasit si eu.. :-)

    macar am comparatie daca imi cere cineva din schrott sume exorbitante

    8E0827576 3FZ
     
  7. ELVIS

    ELVIS 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2008
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 2009,136 cp,CAGB
    Lumini numar inmatriculare

    ma lamureste cineva cum dau jos tot panoul cu becuri pentru numarul de inmatriculare?am desfacut capitonajul,de fapt l am dat intr o parte pentru ca nu am reusit sa l desprind de pe capota si cele 4 piulite de 10 dar nu reusesc sa trag de acel panou.astept un raspuns,multumesc.
     
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Capota e ce acopera motorul. Banuiesc ca tu te referi la portbagaj. :think: Am scris asta ca sa nu existe loc de interpretari.
    De ce nu ai reusit sa desfaci capitonajul de pe portbagaj e pentru ca nu ai desfacut toate suruburile, cel mai probabil ai ratat fie suportul de triunghi, fie manerul din interior de care prinzi sa inchizi portbagajul. Daca capitonajul nu ai reusit sa il dai jos, ca sa dai jos lampile e si mai greu.
    Daca ai demontat cele 4 piulite, mai ai de demontat tija metalica de la actuator la zavor, mufa electrica de la switch-ul manerului precum si de alimentare becuri numar si yala in care bagi cheia la portbagaj.
     
  9. ELVIS

    ELVIS 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2008
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 2009,136 cp,CAGB
    da,scuze pentru expresia cu capota.azi am reusit sa dau totul jos.am spart gemuletele cu gandul ca le voi cumpara si nu costa mult.insa,baiatul care le a spart a batut destul de mult cu dalta in surubelele care tineau gemuletele incat a spart suportul cu totul.e de antimoniu,ce sa i faci.am anulat comanda pentru gemulete noi si am dat fuga la dezmembrari.100 de lei suportul cu totul.20 lei montajul,5 lei doua becuri de 5 w.deci,am reusit.
     
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu mai lasa tarani sa iti lucreze pe masina! Sa spargi si sa distrugi stii/poti si tu, nu trebuie sa platesti pe cineva, corect? Daca tot ai platit sa ti le sparga, macar sa iti distruga numai gemuletele, nu si alte auxiliare.
    Spune-i la idiot ca gemuletele se sparg cel mai usor fara ciocan, folosind cu finete o bormasina si un patent cu cioc.
     
  11. fulgerica71

    fulgerica71 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant - 2002
    Va salut!
    Eu am un Audi A4 B6 Avant 2002.Tot pt ca sunt capetele suruburilor de la lampile de numar tocite,am incercat si eu ceva asemanator.Am reusit sa dau jos capitonajul haionului,apoi..am desfacut 3 dintre piulitete ce tin suportul,dar pe cea de-a 4-a,(cea de langa butucul de yala).nu stiu cum, sa o desfac.. Banuiesc ca trebuie sa desfac butucul ca sa pot baga o cheie acolo...
    Cum trebuie sa fac??? Ajutati-ma plssssss!!!!:anbet::anbet::anbet:
     
    oxyblack apreciază asta.
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Salutare, am o mare rugaminte la un posesor de A4 B6 avant, 2002-2005.
    Sa faca cateva masuratori a suportului/soclului unui bec de iluminare numar si sa le posteze aici. Ma intereseaza daca toate dimensiunile sunt aceleasi cu cele din pozele atasate.
    Mersi fain:salute:
     
    Ultima editare: 2 Feb 2015
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu am fix acelasi cod ca si cea din poza ta (prima) si in linii mari mi-a iesit la fel.
    Zic "in linii mari" pentru ca mie mi-a iesit L=70 mm si l=32 mm. Distanta de la gaura surubului pana in marginea departata = 62 mm. Acum depinde si cu ce masori.
    Dupa cum arata poza 2 (si masuratorile scrise) se potriveste.
     
  14. Darkvortex 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 S-Line,1,9 TDI,131 CP,6 trepte
    Cum se schimba becurile de la numar pe spate la Audi A4/2004? Trebuie cumva sa desfac aparatoarea de pe hayon sau se desface geamnul de plastic?
     
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Geamul ala de plastic, are un surub. Atat trebuie desfacut. Plus/minus suportul de numar in functie de inaltimea la care e montat.
     
  16. Maryo88

    Maryo88 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2014
    Locație:
    tulcea
    Masina:
    Audi A6 2.0 tdi BRE 2006
    Salut. Pt a rezolva cu surubul,eu am scot ansamblul cu totul,dupa care am frezat capul surubului. alta solutie nu am gasit. Dak voi avea timp, voi explica pe indelete fiecare pas, in cazul in care aveti nevoie. Salut.
     
  17. arg_flk 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2015
    Locație:
    braila
    Masina:
    A4,1.6.2003
    are cineva codul pentru suportul de la lampile numar ?
     
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Intrebarea ta este incompleta.
    Trebuia sa specifici daca doresti suportul:
    - berlina/avant
    - cu gaura pentru yala/fara yala
     
  19. arg_flk 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2015
    Locație:
    braila
    Masina:
    A4,1.6.2003
    ovidiutm Da despre suport este vorba. Masina este berlina cu gaura pentru yala. Multumesc.
     
  20. cainele84

    cainele84 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Skoda Octavia 2.0 TFSI, 2007

Distribuie pagina asta