1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lampa numar inmatriculare la A4 B6 - demontare- inlocuire lampa - inlocuire becuri

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de audiheart, 3 Mai 2010.

  1. audiheart

    audiheart 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2009
    Locație:
    Rm.Valcea
    Masina:
    AUDI A4 -2010
    Salut as dori daca se poate sa ma ajutati cu un sfat ,de curand nu mi se mai aprinde unul dintre cele doua becuri de iluminat placuta de inmatriculare si nu stiu cum as putea remedia aceasta problema ,mentionez faptul ca am incercat cu un bec nou si nu a mers ,deasemenea am dat jos capitonajul si am observat ca are un fel de modul si nu am mai continuat operatiunea de desfacere a acestuia de teama sa nu imi prind urechile si sa stric mai mult ,in loc sa repar .

    AUDI - KEEP WALKING
    :respekt:
     
  2. by694bh

    by694bh Gold Member

    Înscris:
    28 Mar 2009
    Locație:
    Ivrea(TO)-Baia Mare
    Masina:
    AUDI A4 2.0 ALT 2002
    din cite am vazut eu nu existe nici un modul ci sint doar mufe de legatura ,totusi incerca si altfel :
    demonteaza supotul de bec care nu merge si cu un tester masoara (dupa ce ai aprins pozitia )tensiunea intre cele doua lamele care trbuie sa fie cca 12,4v ,posibil sa fie oxidate (putin de culoare verde)si atunci nu se aprinde becul :readit:
     
  3. audiheart

    audiheart 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2009
    Locație:
    Rm.Valcea
    Masina:
    AUDI A4 -2010
    Iti multumesc pentru raspuns dar am verificat si curatat lamelele si nu sunt oxidate ,ma gandesc ca poate are vreun scurt pe undeva si nu ii dau de cap. o sa masor tensiunea sa vedem daca vine la lamele.


    AUDI - KEEP WALKING
     
  4. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    lampile sunt legate in paralel.Daca nu merge una din lampi trebuie cautata problema intre lampi.Ce becuri au fost montate pe masina,cu led-uri sau normale?Nu de alta dar nu inteleg ce modul ai gasit tu acolo
     
  5. audiheart

    audiheart 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2009
    Locație:
    Rm.Valcea
    Masina:
    AUDI A4 -2010
    Inainte aveam din acelea normale si cand am obsevat ca cel din partea stanga nu mai functioneaza m-am gandit sa-l schimb ca poate e ars dar nu a mers ,dupa aceea am pus leduri ,dar ma refer ca in interior are ceva ca o cutiuta metalica pentru ca am dat capitonajul jos si am observat-o dar acolo nu m-am bagat ca nu ma pricep ,de fapt fiecare bec are cutiuta sa si sunt greu accesibile ,acum nu stiu daca de acolo e problema.

    AUDI - KEEP WALKING
     
  6. by694bh

    by694bh Gold Member

    Înscris:
    28 Mar 2009
    Locație:
    Ivrea(TO)-Baia Mare
    Masina:
    AUDI A4 2.0 ALT 2002
    Ai masurat tensiunea la lamele? Ai foto cu acel cablu si cum zice si Catalin pe acolo nu ai nici un modul.
    salute:
     
    Ultima editare: 7 Mai 2010
  7. vali06 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2010
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    a4 1.9 tdi 101cp 2003
    Sal.
    Am si eu aceeasi problema nu arde unul din becuri, insa eu nu pot sa scot capacul transparent (capul holsurubului este tocit) si astfel nu ajung la bec. Exista si alta cale?
     
  8. by694bh

    by694bh Gold Member

    Înscris:
    28 Mar 2009
    Locație:
    Ivrea(TO)-Baia Mare
    Masina:
    AUDI A4 2.0 ALT 2002
    Nu nu ai alta solutie decit sa desfaci acel surub dupa aceea inlocuieste-l cu unul nou .
    :meeting:
     
  9. aeon 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2008
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A4 1.9 tdi 131cp
    Salutare!!!

    Si eu am avut aceeasi problema cu becul de la numar. Cel stang nu ardea si cand m-am uitat, capul surubului era tocit. Am fost la service si au spus baietii ca trebuie sa sparga plasticul acela transparent... zis si facut... inauntu tot era oxidat, nici vorba sa mai mearga. Am schimbat tot modulul. Pret total 130 lei + 35 lei plasticul care vine cu surub cu tot, plus 20 montatul. Bafta la cumparaturi!
     
  10. mit7u

    mit7u 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2010
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A4 b8 2.0 tdi 143cp 2010
    salutare,am avut si eu aceeasi problema la masina mea Audi A6 C5 din 2000,motor de 2.4 180 cp.am desfacut capitonajul si avea o mufa sarita
     
  11. floryn_boss2008

    floryn_boss2008 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iun 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 1,9 tdi AVB,101 cp 2003
    aeon salut de unde ai cumparat piesele pentru inlocuirea lampi ? adica modulul si plasticele cele 2 ?
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Ian 2012
  12. brad_segal 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Apr 2010
    Locație:
    ct
    Masina:
    audi a4 2004
    Salut aeon, vreau si eu sa stiu de unde ti-ai luat modulul ca am si eu o problema la el si trebuie schimbat.
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Iun 2011
  13. gheorghelucian 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2009
    Locație:
    Târgu neamt
    Masina:
    A6 C5 quattro 1.8T awt
    la mine au fost arse ambele becuri de la placuta de inmatriculare. Pe cel din dreapta am reusit sa-l schimb fara probleme insa la cel din stanga, surpriza-e intepenit surubul. Am incercat tot ce se putea incerca insa nu si nu! Stie careva cum se poate da jos plasticul cel negru pe care sunt fixate ambele lampi?
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu te chinui mai mult decat e necesar. De ce vrei sa desfaci o alta piesa? Sa nu crezi ca o sa ai acces mai bun...
    Recomandarea mea e sa te pregatesti cu o alta plafoniera de numar (o cumperi) si pe aceasta o spargi in jurul surubului ca sa poti sa il apuci cu un patent, sfic, etc cat sa il scoti din gaura. Apoi inlocuiesti surubul si plafoniera si nu pierzi functia filetului... Am facut treaba asta la 2 B6-uri si desi m-am chinuit ceva timp ca sa scot surubul, tot asa as face si la al 3-lea.
    Si nu, nu e o surpriza ca suruburile se intepenesc la acele plafoniere, asta e boala la B6.
     
  15. gheorghelucian 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2009
    Locație:
    Târgu neamt
    Masina:
    A6 C5 quattro 1.8T awt
    Nu sunt deloc de acord cu varianta asta. Si da, sunt convins ca daca scot plafoniera cu tot ce tine de manerul capacului portbagajului, am acces mai bun la piesa respectiva.
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Atunci nu imi ramane decat sa iti urez succes. Chiar te rog sa ne scrii cum ai rezolvat, daca cumva gasesti o alta varianta.
     
  17. floryn_boss2008

    floryn_boss2008 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iun 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 1,9 tdi AVB,101 cp 2003
    Lmpi Nr

    Salutare,
    Am si eu urmatoarea problema: am inlocuit tot suportul ala pentru lampi si in mijloc clapeta pentru deschis porbagajul dar acum nu se aprind becurile.
    Mentionez ca am pus becuri cu LED. Ma gandeam ca nu ar fi curent, dar daca ar fi asa cred ca nici clapeta nu ar functiona ?
    Ma poate ajuta cineva ?
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Ian 2012
  18. pogor Guest

    Incerca sa invarti ledurile pentru ca e posibil sa fie cu polaritate si de aia sa nu mearga.Cel putin asa am facut la mine unul l-am pus bine si pe al doilea l-am pus invers .si dupa mi am dat seama sa il invart.bafta
     
  19. waly72 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Apr 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 an 2003 1.9 tdi avb 74kw
    Aceiasi problema am intilnit-o si eu. Am desfacut lampa, am pus bec nou, am curatat contactii si nimic pana am observat ca in interior unde sant contactii pentru lamelele la lampa, acea cutiuta are niste picioruse de plastic care cand bagam lampa se deplasa in spate.
    Am demontat capitonajul capacului de portbagaj si am ajuns in spatele lampilor, acolo se afla la fiecare lampa stanga-dreapta un capac metalic care se desface cu o cheie de 10. Am scos protectia si am bagat o bucatica de caucic sa intepenesc cutia cu contactii de la lampa.
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Ian 2012
    Emma și KidBlondu apreciază asta.
  20. floryn_boss2008

    floryn_boss2008 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iun 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 1,9 tdi AVB,101 cp 2003
    lampi spate

    Salutare,
    Am revenit mi-am rezolvat problema cu lampile. Am verificat acele cleme dand plasticurile jos si aveau decat + deci masa era problema. Am verificat firul de masa pana in locul unde intra in tapiteria aia din porbagaj, nici timpul nu ma ajutat fiind foarte frig si am renuntat sa nu rup ceva pe acolo plastic etc.
    Treaba a fost simpla in continuare: am legat masa cu un fir suplimentar dintr-un surub de la broasca incuietori frumos i-am pus un papuc, am desfacut piulita si l-am fixat acolo, papucul pe surub si am strans piulita la loc sa nu mai am probleme.
    Merge foarte bine acum. Deci e clar: asta e boala lor cel mai sigur si repede in acelasi timp verificati, dupa ce desfaceti capitonajul, mufa care intra la suportul pentru lampi.
    Mult succes. :friends:
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Ian 2012
    oxyblack apreciază asta.

Distribuie pagina asta