1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lampa numar inmatriculare la A4 B6 - demontare- inlocuire lampa - inlocuire becuri

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de audiheart, 3 Mai 2010.

  1. twdor

    twdor 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Locație:
    Gherla
    Masina:
    AUDI A4 B6 Sedan 2002 1.9TDI 131 CP
    Bună. Am și eu o problema cu una din lămpile de la număr și anume nu o pot înlocui deoarece s-a rupt șurubul de susținere... Se poate schimba tot ansamblul? Am văzut ca este un suport întreg cu ambele lămpi. Știe cineva cum se poate schimba???
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Cumperi suportul, desfaci capitonajul portbagajului. Apoi cele 4 piulițe ce țin acel suport, scoți yala și gata... cade și ansamblul ala ce conține lampile
     
  3. twdor

    twdor 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Locație:
    Gherla
    Masina:
    AUDI A4 B6 Sedan 2002 1.9TDI 131 CP
    Mulțumesc mult!
     
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Cu placere.
    Am uitat sa mentionez ca suportul care il cumperi trebuie sa fie de acelasi tip de caroserie, berlina si avantul au usor alta forma.
     
  5. costi79 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2016
    Locație:
    Brebeni
    Masina:
    A4 1.9 tdi 2001
    Salutare. Am si eu urmatoarea problema; de ceva timp nu-mi mai indica la bord cand era portbagajul deschis si nici nu se mai aprindea lumina in portbagaj, m-am gandit sa verific firele de la capota portbagajului. Dupa ce am desfacut capitonajul am gasit o legatura din care ieseau doua fire maro si intrau tot doua fire maro, cel putin asa cred deoarece unul era scos din papucul respectiv. L-am bagat la locul lui dar acum nu-mi mai merg luminile la numar si in continuare nu-mi indica in bord cand este portbagajul dechis.Capota se deschide si din telecomanda si din clapeta, in bord nu am eroare cu bec ars...:(
     
  6. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu zic sa mai verifici o data, ca ai fire intrerupte 100%.
     
  7. smailly_razvan

    smailly_razvan 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2012
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    AUDI A4 B6 2.0i 131 CP
    Imi tot da eroare cu rosu in bord la lampile de la numarul de inmatriculare, dar luminile vad ca fucntioneaza, stie cineva care ar putea fi cauza?
     
    Ultima editare: 14 Ian 2017
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Folosesti becuri normale sau leduri ?
    Ar mai fi varianta ca lamelele de pe lampi sa nu faca contact bine pe placa. Poti scoate lampile, cureti locul, indoi putin lamelele sa fii sigur ca fac atingere si gata.
     
  9. smailly_razvan

    smailly_razvan 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2012
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    AUDI A4 B6 2.0i 131 CP
    Nu pot desface suruburile de la lampi, pot sa desfac tapiteria portbagajului pentru a verifica la lampi daca fac contact lamelele?
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu. Degeaba desfaci capitonajul portbagajului. Suruburile alea, care prind lampa se scot dar tu nu ai rabdare si sculele potrivite. Daca sunt intepenite iti va trebui multa rabdarea si cateva zeci de minute chiar ore, sa le scoti. Se foloseste apa calda cu degripant, ceara, vaselina si tot asa pana se degripeaza si incet, incet, le scoti. Se desfileteaza un gang se infileteaza un gang, se da / se unge cu ce ti-am spus eu mai sus si tot asa pana ies. Este o munca de chinez batran. Atentie mare la ce fel de scule / chei / surubelnite folosesti. Se folosesc niste capete foarte bune (din titan daca ai, eu din astea folosesc) care intra exact fara nici un fel de luft in capul surubului si se foloseste clichet cu antrenor semirigid si semiflexibil. Sunt convins ca tot ce ti-am spus eu nu ai prin casa sau la indemana. Toata operatiunea asta o faci intr-un garaj bine incalzit ca sa nu faci alte boacane adica sa spargi prinderile unde intra surubul.
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se scoate si ala. :) Cu rabdare si alte scule potrivite. :)
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Problema a inceput de cand ai zis "alte scule". :)
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Banuiesc. :)
     
  15. smailly_razvan

    smailly_razvan 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2012
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    AUDI A4 B6 2.0i 131 CP
    Voi apela la cineva care poate sa-mi desfaca suruburile si care are si uneltele necesare ca eu nu cred ca am cum, multumesc de raspunsuri.
     
    Ultima editare: 18 Ian 2017
  16. 43Sebastian

    43Sebastian 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6 2001 2.0i ALT 130 CP
    Salut, stie cineva ce lungime au becurile incandescente care vin pe masina din fabrica din interiorul lampilor ? Am cumparat azi 2 becuri LED, chinezarii ieftine ce-i drept, de 36 mm si erau prea mari asa ca am evitat sa le fortez intre cleme si nu am apucat sa le masor pe cele aflate acuma pe masina, dar cred ca 34 mm ? Difera cumva lampile de la break la sedan ?
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    C5W 12V 5W SV8,5 (11x35)
    Original este Osram 6418.
     
    Alexandru125 și 43Sebastian apreciază asta.
  18. 43Sebastian

    43Sebastian 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6 2001 2.0i ALT 130 CP
  19. smailly_razvan

    smailly_razvan 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2012
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    AUDI A4 B6 2.0i 131 CP
    Am desfacut pana la urma lampile de la numar, am spart mai exact ca sa le pot desface. Am eraoare in bord pentru becurile de la numarul de inmatriculare dar becurile functioneaza. Am curatat una dintre lamele care avea oxid pe ea si am smirgheluit-o dar degeaba tot imi arata eroare in bord. Poate sa-mi spuna cineva care este problema ?
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Daca becurile (becuri, nu leduri !!!) functioneaza, nu e normal sa ai eroare pe ele. Esti sigur ca nu ai eroare pe alte becuri?
     

Distribuie pagina asta