1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lampa numar inmatriculare la A4 B6 - demontare- inlocuire lampa - inlocuire becuri

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de audiheart, 3 Mai 2010.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Legea spune ca nu ai voie sa schimbi culoarea luminii - tonul trebui sa fie alb galbui sau alb.
    Prost e ala care se lasa "luat la ochi".
    Cele oem costa 90 lei bucata si sunt foarte slabe in comparatie cu acele leduri chinezesti. De aceea, acolo unde se pot monta cele chinezesti, le recomand in defavoarea celor originale.
     
  2. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    eu folosesc de cativa ani:
    4H0943021 - lampa stanga
    4H0943022 - lampa dreapta
    sunt multumit de ele, isi fac treaba.Referitor la instalare si eu am patit problema ca una sa nu functioneze deoarece avea polaritare inversa..se rezolva simplu cu schimbarea placutelor intre ele.

    Bafta
     
  3. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Eu am facut referire la becuri, ca si-au pus unii leduri la numar de ilumineaza foarte puternic, atat in spate (jos pe asfalt) cat si in lateralul masinii (tot jos pe asfalt), leduri albe.

    Eu am fost nevoit sa-mi iau maner, asa ca am luat nou, original: 8E0 827 574 C 3FZ. A venit cu doua becuri standard incluse, le-am dat jos si am pus Osram Cool White 6000k, de care sunt multumit. (aprox 60 lei ambele)

    https://imgur.com/a/Igaf5#DWKP0JL
     
    Ultima editare: 5 Iun 2018
  4. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Mie unul mi se pare ca lumineaza suficient lampile originale. Numarul se vede de la distanta, deci nu vad de ce ar dori cineva sa aiba asfaltul luminat in spate. O sa fac cateva poze pe noapte si le postez aici. Ledurile alea chinezesti care lumineaza ca 'nesatulele' mi se par de prost gust.
     
    AlexPTB apreciază asta.
  5. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Cand o sa aveti camera de mers inapoi o sa vedeti necesitatea unor leduri mai puternice decat cele oem.
    Eu sunt unul din cei care au leduri de prost gust si iluminarea este puternica pe asfalt, astfel incat noaptea, daca pierd un ac in spatele masinii - il gasesc.
    Si nu le-as schimba pentru unele originale.
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Si eu tot acolo sunt, 18 led per lampa. 8-9$ setul din China si le am de peste 4 ani.
     
  7. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Revin cu doua imagini. Mie nu mi se par a fi prea puternice. Mai tare prca da lumina pozitia spate.
     
  8. Sorinss 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Iul 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a4 b6 2002
    Salutare,
    Nu mai imi functioneaza lămpile de la număr inmatriculare Am verificat sigurantele și sunt ok, mai sunt alte siguranțe în afara de cele din stânga de la bord ?
     
  9. Valentin007 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2015
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4,1.6,2001
    Sorinss aceleași problema am avut-o și eu.. Rezolvare... Verifica cablurile din manșonul de cauciuc care face trecerea de la portbagaj la caroserie..acolo fiind solicitate din cauza mișcării și a faptului ca sunt îmbătrânite se rup.. La mine au fost cablurile întrerupte.. Am schimbat unul doua și pana la urma mi-am făcut timp și am schimbat tot mănunchiul..inainte sa faci asta verifica și switch-ul din broasca de la portbagaj. Spor la treabă.
     
    Sorinss apreciază asta.
  10. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    La mine s-a rezolvat cu un banal spray de contacte dat in carcasa lampilor. Curatasem deja de depuneri cele 2 parghii care tineau becul, ba chiar il rotisem putin in soclu pentru un contact sigur, insa pana la dat cu spray, nimic.
     
  11. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Salut baieti! Am si eu o problema mai ciudata si as vrea sa intreb daca cineva s-a mai lovit de acest caz sau daca sunt ceva recomandari:
    Am lampile Oem: 4H0943021 / 4H0943022.
    De ceva timp, in momentul in care aprind pozitia/farurile/CH LH..etc acestea se aprind pt cateva secunde, dupa care se sting si imi apare eroare de bec ard in bord.

    Ce ar putea fi?
    Aceste led uri in mod normal n-ar trebui sa dea eroare de bec ars pe platforma B6.
    Firele nu cred ca sunt intrerupte din moment ce se aprind si apoi se sting. Daca opresc si le re-aprind, povestea se repeta: merg cateva secunde dupa care se sting+eroare in bord.
    Am dat jos lampile (doar lampile, n-am umblat in spate la capitonaj, suport..etc) era totul curat, insa am curatat si am dat cu binecunoscutul wd40. Rezultatul e acelasi.
    Nu stiu daca o solutie ar fi un nou set de led uri (in ideea ca acestea sunt obosite - desi nu cred).
    Ma mai gandeam sa vad daca continua sa ajunga curent la fire dupa cele cateva secunde cand acestea se sting.
    Alte pareri, sugestii..etc?
     
  12. Lucian96 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A6 4F2, 2011, CAHA
    Eu am pățit la fel si era de la contact imperfect intre piciorusele lampilor si contacte. Încearcă sa indrepti piciorusele sau sa cureti contactele daca sunt oxidate. Dupa ce se sting si ai eroarea in bord curentul e taiat.
     
    waf apreciază asta.
  13. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    La ce parte te referi mai exact? Contactul dintre instalatia masinii si lampa (necesitand demontarea capitonajului) sau contactul dintre led/bec si circuitul lampii (aici ar fi suficient demontarea plasticului/sticla lampii).
    E foarte ciudat sa fie contact imperfect atata timp cat primele 10-15 sec functioneaza (masina parcata, deci nu intervine nicio miscare) si apoi se sting.
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Contactele intre lamelele lampii si cele existente pe suportul de pe hayon.

    Practic, dai lampile jos, cureti atat lamele acestora cat si lamelele de pe hayon, indoi lamele lampilor astfel incat sa rezulte un contact perfect intre ele si cele de pe hayon si le montezi la loc.

    Atentie, un contact imperfect intre lamele lampilor si cele de pe hayon pot duce la topirea suportului, am intalnit cazuri.
     
    waf apreciază asta.
  15. Barosyka

    Barosyka 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A4 B8 2009 2.0 TDI CAGA manual
    Va salut!
    Am și eu o problema cu lămpile numărului de înmatriculare, le-am înlocuit cu unele tip led, dar partea din spatele lămpilor unde ar trebui sa se realizeze contactul are lamelele oxidate, chiar lipsesc părți din ele din cauza ruginei, am și eu nevoie de codurile acestor doi suporti (stânga dreapta) ale lămpilor.
    Va mulțumesc!
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ce cod de suporti ? Nu exista asa ceva.

    Se inlocuieste intreg ansamblul.
     
  17. Barosyka

    Barosyka 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A4 B8 2009 2.0 TDI CAGA manual
    Ok, in acest caz lăsați-mi un cod pentru întreg ansamblul la A4 B6 sedan.
    Mulțumesc
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    8E0827574C
     
    Barosyka apreciază asta.
  19. Barosyka

    Barosyka 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A4 B8 2009 2.0 TDI CAGA manual
    Mulțumesc!
     
  20. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Unii fac improvizatii acolo. Altii iau alt maner (nou sau sh).

    Dupa ce mi-am incercat norocul cu vreo trei manere, am decis sa iau unul nou. Oem bineinteles. De mai bine de doi ani de zile nu am absolut nici o problema. Mai bine procedam asa de la inceput.

    Am ales becuri LED (Osram).

    Hint: aplicati un strat fin de silicon de garnituri (negru) pe marginea sticlei transparente. Asa preveniti intrarea apei in lampa. Asta e problema oxidarii acelor contacte.

    Ulterior, siliconul se poate indeparta cu usurinta (cel putin asa e la Fai, Elring, Victor Reinz).
     

Distribuie pagina asta