1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lampa numar inmatriculare la A5 - inlocuire lumini lampa numere - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de MihaiGrosu, 22 Iul 2014.

  1. MihaiGrosu 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2014
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A5 Coupe 2008 3.0 quattro
    Salut,

    Aveti vreo sursa ok de LED-uri care sa nu dea eroare in bord, eu am gasit numai chinezarii(marfa de bazar) si nu ma tenteaza deloc sa le instalez.
    M-ar interesa daca fac si Hella, Philips sau alti producatori seriosi astfel de leduri, si de unde le-as putea achizitiona(poate au ceva site)

    Multumesc
     
  2. sabinsdn

    sabinsdn 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2013
    Locație:
    Vienna
    Masina:
    A5 sportback, 3.0 TDI, 2010
    salut,

    Benzinfabrik are o reputatie foarte buna si produse de calitate:
    http://www.benzinfabrik.de/de/led-kzb/

    eu insa am comandat aici:

    http://www.ebay.de/usr/lightec24?_trksid=p3984.m1439.l2754

    Asta e articolul:

    http://www.ebay.de/itm/SMD-LED-Kenn...04?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item2318af3624

    au calitate foarte buna, dar sunt cam intense led'urile in cat bate lumina pana pe asfalt si arata a tuning ieftin. ca si culoare sunt similare cu cele originala din facelift. In cazul asta poti face urmatoarea chestie cu diagnoza:

    - intri in modulul 46
    - security code 16017
    - adapatezi canalul (AP) 211
    - 51214*original (intensitate maxima)
    - 34830 mai inchis
    - 18446 si mai inchis
    - 2062 intensitate minima (asta e setarea din poza)

    Bafta!

    EDIT: uite si o poza sa iti faci o idee. Desigur poti merge si pe cele originale din facelift dar in cazul asta trebuie sa schimbi toata prinderea si sa adaptezi cablurile. Daca te intereseaza varianta originala spunemi si iti dau detalii de ce ai nevoie si ce trebuie facut. Tot materialul te costa undeva la 50 de euro. Mie mi s-a parut cam mult pentru niste led'uri, deci am luat doar cele de pe ebay.

    [​IMG]
     
    Ultima editare: 24 Iul 2014
  3. sabinsdn

    sabinsdn 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2013
    Locație:
    Vienna
    Masina:
    A5 sportback, 3.0 TDI, 2010
    salut!

    Cum ti-am scris deja pe privat, o sa iti raspund aici la intrebarea cu LED'urile originale. Poate e de ajutor si pentru altcineva.

    In principiu ai nevoie de LED'uri originale cu tot cu carcasa si adaptoare. De adaptoare ai nevoie pentru ca mufa la facelift e mai ingusta decat cea de pre facelift. iti atases o poza sa ai idee cum arata. Ignora partea cu cablurile cositorite + cu - etc., in poza se folosesc LED'uri de pe TT si au alt pinning.

    In cazul tau poti folosii cablurile direct PIN 1 (mufa vechie) --> PIN1 (mufa noua) si PIN2 --> PIN2.

    de asta ai nevoie:

    2x LED'uri 4G0 943 021 -> 10,59€/bucata
    2x Mufa facelift 4B0 971 832 -> 2,14€/bucata
    2x Mufa pre facelift 3B0 972 712 -> 2,14€/bucata

    cablurile:
    2x 000 979 009 E -> 2,32€/bucata
    2x 000 979 020 E -> 3,21€/bucata

    Alternativ iti poti cumpara adaptoare de pe net. in cazul asta iesi poate mai scump dar sunt in schimb plug&play si mai ai doar nevoie de LED'urile din lista de sus.
    Adaptoarele costa undeva la 25 EUR:
    http://www.kufatec.de/shop/de/Audi/A5-8T/Adapter-LED-Kennzeichenbeleuchtung-Audi-A4-8K-A5-8T-Q5-8R

    [​IMG]
     
  4. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    La un A5 din 2010 daca pun lampile cu led originale in locul celor normale, ce codare trebuie facuta pentru a scapa de eroarea de bec ars?
     
  5. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Vin tot eu cu solutia.

     

Distribuie pagina asta