1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lampa numar inmatriculare - Lumini numar spate la A6 C6 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de cristi11, 11 Ian 2008.

  1. cristi11 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    audi a4 2.0 TDI 140 2007 s-line
    salut.am o problema cu lampa de lumina care lumineaza placutele de numere de pe spate-mi s-a ars becul de acolo si cand am vrut sa-l desfac ca sa-l schimb-nu am putut din cauza surubului care e intepenit acolo si i s-a stricat si capul .un mecanic mi-a zis ca alta solutie nu este decat sa stric plasticul care acopera becul si sa fac comanda de un nou plastic sau lampa(cum vreti sa o numiti) si cica ar ajunge 1 milion.oare alta soutie nu am?e cam aiurea ce intreb dar asta e.
     
  2. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    poate merge cu un spray degripant? se gasesc si in supermarket'uri...poate ai noroc
     
  3. 11TUN

    11TUN 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2007
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    ...
    sunt pacatoase rau suruburile acelea doua! si la mine sau desfacut mai greu. Nu merge sa le desfaci cu o surubelnita lunga, trebuie cat mai scurta pt ca nu`ti permite spatiul de la numar!

    se pare ca alta solutie nu ai, decat sa spargi plasticul sau sa nu mai pui bec la numar.
     
  4. cristi11 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    audi a4 2.0 TDI 140 2007 s-line
    am incercat cu sprei degripant si nu a mers...multumesc
     
  5. aba19 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2007
    Locație:
    Torino - Italia / Iași - România
    Masina:
    A4 Avant,nov.2011,2.7 TDI V6-190 cp
    ciao

    si eu am avut aceiasi problema si am rezolvat-o!
    partea cu becul ars am desfacut-o foarte greu : in primul rand am dat numarul si suportul de la numar jos pt ca altfel nu reusesti sa faci nimik .( decat cu o surubelnita criket cu cot ff scurta pe care am gasit-o apoi -pe care o voi utiliza in viitor fara sa mai dau jos suportul de la numar ),am dat cu spray de vreo 2-3 ori intr-o zi ,a doua zi m-am apucat de treaba am reusit sa stric capul la surubul in cruce care era acolo am luat o pila din trusa ,una mica de tot si am reusit sa ii fac 2 santuri iar apoi cu ajutorul unei surubelnite drepte destul de mici apasand puternic am rasucit surubul , si am desfacut suportul.
    Culmea e ca partea cealata la becul bun nu a trebuit nici degripant nimika a mers din prima -pt ca e f recomandat sa le schimbi pe amandoua altfel se vede si diferenta dintre cel nou si cel vechi , cel care era aprins era deja negru nu stiu cat ar mai fi tinut si sa le pui identice eu am pus 2 Philips-uri care lumineaza mult mai puternic fata de cele 2 vechi!
    Bafta si sa ne spui de ai reusit!
     
    Ultima editare: 13 Ian 2008
    Călău Mihai apreciază asta.
  6. cristi11 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    audi a4 2.0 TDI 140 2007 s-line
    multumesc.am sa incerc sa vad daca reusesc.am sa te anunt ce am facut.noroc.
     
  7. cristi11 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    audi a4 2.0 TDI 140 2007 s-line
    .NU AM REUSIT SA IL DESFAC ..POATE AM SA MERG LA SERVICE LA AUDI.NU CRED CA O SA COSTE FOARTE SCUMP.
     
  8. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Exista in Romania placute (pentru spate, evident) care lumineaza singure? Adica asa ceva: http://de.wikipedia.org/wiki/Selbstleuchtendes_Nummernschild

    Este vorba de o placa luminata de LED-uri pe care se aplica folia cu numarul de inmatriculare. Ca atunci nu mai avem probleme cu schimbatul becurilor...
     
  9. adrianm 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    1,9 tdi 131
    am avut si eu aceeasi problema ca si tine. Nu a mers sa desfac cu nici o surubelnita. Am incercat dar am stricat capul surubului cu totul. Am dat comanda de o lampa noua (35RON). Am incercat sa dau gaura cu un burghiu mic prin surubul intepenit si am reusit. apoi am pus plasticul nou si un surub un pic mai mare ca sa fac inapoi filet si gata. merge si acuma:):footy:
     
  10. cristi11 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    audi a4 2.0 TDI 140 2007 s-line
    multumesc pt sfat.am sa te anunt daca reusesc..
     
  11. george1979 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2008
    aceeasi problema am avut-o si eu. am stricat capul surubului.am dau gaura cu un burgiu, am rupt surubul vechi, dupa care am dat alta gaura in plastic si in metalul pe care se prinde plasticul. nu a fost nevoie sa schimb lampa. succes, daca n-ai reusit pana acum!
     
  12. fever

    fever 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDi PD 131CP
    Sunt foarte proaste calitativ suruburile de la lampa, recomand celor care schimba becurile sa puna altele noi de fiecare data si sa faca si o ungere inainte de a insuruba. Eu am avut OSRAM si am schimbat tot cu OSRAM sunt foarte bune si lumineaza puternic 4.9 lei setul de 2, lampa nu a fost nevoie sa o schimb, am folosit o surubelnita cu cap stea mai subtire si cu varful mai lung. A mers mai greu la desurubare la insurubare foarte usor si nu l-am strans prea tare.
     
    Ala Care Te... apreciază asta.
  13. Iulian72

    Iulian72 Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2008
    Locație:
    Campulung
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI 2011, Audi A4 TDI-PD 2002 131 CP, Suzuki Swift 2017 1.0, 112 cp
    Aceiasi problema am intampinat-o si eu dar am desfacut panoul interior al capotei portbagajului si am schimbat becurile pe acolo,dar este destul de complicat, a trebuit sa desfac si yala ca sa am acces asa ca mai bine daca nu te pricepi catusi de putin dute la un service, parerea mea. Bafta multa!
     
  14. luk

    luk 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2008
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi Q7 3.0 TFSI quattro
    problema lumini spate, la numar

    am incercat sa schimb becurile de la lumina spate pt numar inmatriculare cu bucuri cu led, cred ca le-am pus fara sa respect plusul...si nu se mai aprind...nici becurile vechi nu se aprind...ca le-am pus la loc pe ele....stie careva ce pot face?.....am cautat siguranta de la luminile pt numar..dar nu am gasit-o....poate e arsa....:lmfao:...poate ma ajutati..ms
     
  15. catalinktn 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Ian 2009
    Locație:
    tg jiu gorj
    Masina:
    audi a6 4f
    pune in serie pe alimentare becuri, o rezistenta de 100 ohmi, sau faci probe cu difrtite valori , dar cam pe aci sa fie, si atunci o sa se aprinda amindoua
     
  16. maryo_ARt

    maryo_ARt 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Iul 2008
    Locație:
    slatina
    Masina:
    audi A6 -2.5 TDI -150 CP
    help....

    am si eu o problema cu ledurile spate la numar...cand se aprind cand nu se aprind :(...am incercat sa le schimb si sunt la fel ...2sapt nu merg 1zi merg:(...care e prob?
     
  17. tucudean87

    tucudean87 Platinum Member

    Înscris:
    3 Mai 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6, C7 avant, 2012, 3.0 tdi quattro 245 cp+++ CDUC
    si eu am pus becuri noi la nr si nu mai merg nici cele noi nici cele vechi .:think: . Am verificat toate sigurantele masinii si firele din spate ,dar totul este ok. Nu inteleg ce poate sa fie.......
     
  18. paulica03 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mai 2008
    Locație:
    bacau
    Masina:
    Audi A6 2.0 tdi
    exact asa am patit si eu am vrut sa pun leduri albe.nu mi-au mers ledurile apoi nici cele vechi nu mai mergeau.mi-am batut capu cu ele vreo 2 zile cu vag-com si sigurante.degeaba.nu mai facea contact perfect lamelele de la lampe.le-am strambat putin si gata s-au aprins :D
     
  19. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Inainte de a cauta sigurantele de a inlocui fire sau sa schimbati becurile trebuie sa avem un testar de curent si sa controlam cu "+" si "-" daca in locul respectiv ajunge curent sau nu, dar sa tineti cont ca la masina nu e ca la priza din casa cum puneti plusul sau minusul va indica 220v indiferent de cum lea-ti introdus in priza. La masina trebuie sa respectam intodeauna plusul la plus si minusul la minus procedura asta e valabila pentru oricare bec al masini si numai dupa ce ati constatat ca nu va ajunge curent in acel loc puteti sa controlati sigurantele si dupa firele
     
  20. aMadeMan

    aMadeMan 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Oct 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 4F TDi 2oo6
    Aceeasi problema

    Acelasi lucru l`am patit si eu. Mi s`a ars unul din becurile de la numar si am luat 2 becuri cu leduri. Le`am pus pe masina, plus la plus, nici un rezultat. Am facut din nou proba cu cel vechi, nears. Nu mai mergea nici asta.
    Am probat becurile mele pe un A6 - 2004, ambele mergeau fara probleme. Am facut proba pe masina mea cu cele 2 de pe cealalta masina, nu mergea nici unul.

    A reusit careva sa dea de cap la problema asta; vad ca sunt mai multi in situatia mea.

    Numai bine.
     

Distribuie pagina asta