1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lampi si stopuri spate - becuri marche-arriere aprinse tot timpul la A4 B6 - demontare - inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de poleposition, 15 Dec 2008.

  1. Cioaca Junior Member

    Înscris:
    25 Mar 2016
    Locație:
    Alexandria
    Masina:
    Audi a4 2.0 2002
    Salut,
    Am un audi A4 B6 din 2002 la care nu mai mi se aprind luminile marsarier. Nu e sigur de la sigurante pentru ca am unblat la ele. Stie cineva de la ce e ? Multumesc anticipat.
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Verifica mufa de la sonda de marche-arriere existenta pe cutia de viteze.

    Data viitoare te rog foloseste functia Cauta a forumului si scrie mesajele in topicurile potrivite si deja existente, fara sa mai deschizi topicuri noi. Citeste acest topic de la inceput unde a fost mutat mesajul tau initial. Te rog ca pe viitor sa nu mai deschizi un topic nou fara sa folosesti functia Cauta pentru ca topicul o sa fie sters fara explicatii. Multumesc pentru intelegere.
     
  3. CheGuevara

    CheGuevara 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi a4 b6 2004
    Salut,
    La masina mea un A4 B6 nu imi functioneaza lumina de la pozitie in partea dreapta spate. Pe stopul din spate functioneaza tot frana, semnalizari, marsarier mai putina lumina de pozitie. Am verificat sigurantele, tripla si schimbat becul. Ce as putea sa mai verific ? Ma puteti ajuta si cu o schema ceva sa vad pe unde merge firul ?
     
  4. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Poate ai firul intrerupt sau nu mai face masa cum trebuie. Ai mai jos schema, e diferita de la lowline la highline.
     
  5. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Salutare. Exista pe undeva o lista cu toate tipurile de bec la Audi A4 B6?

    Am schimbat becurile pentru mers inapoi, poziti/frana, ceata, faza scurta/lunga. La service s-au uitat intr-un tabel si mi-au dat de acolo becurile care banuiesc ca trebuiau. Doar ca cele de mers inapoi de exemplu erau diferite fata de ce mi-a dat. Mi-a dat becuri rotunde, cu un singur filament, exact ca cele cu filament dublu de frana la marime. Cele pe care le-am schimbat erau mai micute si putin...ovale, nu perfect rotunde. Acum cand bag in marsarier, se aprinde doar becul de pe stanga 3 secunde, apoi incepe sa palpaie ca semnalizarea :) Cel de pe dreapta nu vrea deloc. In bord imi apare ca am bec ars fix cel care se aprinde intermitent. Doar el.
    Becul de ceata nu se aprinde deloc - eroare si in bord. Sigurantele sunt bune.
     
  6. narcis benno 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Iun 2016
    Locație:
    Curtea de Argeș
    Masina:
    a4 2.0 2001
    Salut,
    Ma poate ajuta si pe mine cineva ? Mi-au ramas lampile de pe marche-arriere aprinse in toate treptele (am cutie automata). Dupa o perioada de cateva zile s-au stins definitiv.
     
  7. drogas Gold Member

    Înscris:
    31 Ian 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B6 1.8T AVJ 2002
    switch'ul de pe cutie e problema
     
  8. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Multitronicul nu are switch pe cutie. Comanda pentru lumini e data prin F125 si TCM.
    Posibil switch-ul de frana. Fa si o scanare cu VCDS.
     
  9. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Revin si eu cu problema mea. Am desfacut ieri masina pentru ca am eroare in bord de bec ars la marsarier dreapta si stanga si ceata spate. Bun, chestia e ca becul de mers inapoi de pe stanga se aprinde, dar intermitent (ca semnalizarile), iar cel de pe dreapta nu se aprinde deloc. Totusi, eroarea de bec ars este pentru amandoua. M-am apucat si am masurat in soclu. Pe cel din dreapta nu vine curent. La fel si la ceata. Imi era frica sa nu fie fire intrerupte. Am masurat firul din mufa calculatorului de lumini pana la bec in spate. Exista continuitate. Asa ca am dedus ca modulul ala pentru lumini (09 - Central Electrics?!) este dus.
    Cod existent pe masina: 8E0 907 279 B
    Am luat din dezmembrari: 8E0 907 279 E
    Din ce am vazut, cel cu terminatia E are ceva dotari in plus, cel cu terminatia F fiind "full options". Nu ma intereseaza asta. Dar banuiesc ca acum o sa trebuiasca sa-l codez cu ce e acum pe masina...(asa a trebuit si la modulul confort).
     
  10. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu ai luat inainte codul si acum doar sa-l rescrii pe modulul nou montat?
     
  11. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Nu l-am luat, dar modulul stricat este tot pe masina. Modulul nou ajunge luni. Deci nu asta e problema, pot sa il iau.
     
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ai verificat si manunchiul de fire din mansonul de cauciuc de pe "bratul" portbagajului ? Acolo e o problema comuna,se intrerup in timp unele fire din acel manunchi si dau un comportament ciudat, asemanator cu ce patesti tu.
     
    Caracal apreciază asta.
  13. Prața Raul

    Prața Raul 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2016
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 B8 2009 CAHA
    Poate a trecut un coleg prin experienta mea, acuma o saptamana mi-o puscat becul de frana si mi-o inegrit intreg stopul, cum as putea sa curat acea funingine din stop ?
     
  14. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Eu cred ca poti sa-l demontezi, sa-l speli/clatesti cu apa si ceva solutie, poti sa introduci prin orificiul unde e introdus becul o tija/bat/etc cu o carpa moale in capat si sa-l faci ca nou, apoi il scurgi, eventual il sufli cu aer, il lasi ceva timp sa iasa/evapore toata apa din el si aia e.
     
  15. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Nu au nimic firele. Le-am masurat pe cele care pleaca din mufa modulului si se duc la fiecare bec de mers inapoi si au continuitate. Amandoua. Din modul nu pleaca semnal pentru cel din dreapta.
     
  16. alinut

    alinut 3rd Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0TFSI , 2005 , motor BPG / Audi A4 B8 2.0TFSI , 2009 , motor CDNB
    Salut, cum pot demonta stopul de frana central, cel de pe haion de la un A4 Avant? Nu gâsesc nimic legat de această problemă. Am observat că mai sunt colegi care au aceeași problemă. Mă poate ajuta cineva? Multumesc.
     
  17. menumorut

    menumorut Bronze Member

    Înscris:
    31 Mar 2009
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4B8, 2.0 CAGA 105 kw, Dpf Off, Egr Off, Stage 1, 183.3 Hp
    Revin de data asta cu rezolvarea la problema mea.Dupa cum am scris cu cateva posturi mai in spate aveam si eu o problema la becurile de mers inapoi.Unul nu se aprindea deloc si celalalt imi palpaia.Am schimbat si releul 369 (din cutia ECU) si tot fara rezolvare.La sfatul unui electrician am schimbat calculatorul de lumini si am scapat de problema.Acum imi merg perfect si nu mai am nici eroare de bec ars in bord.Se pare ca era o problema din calculatorul de lumini.
     
    Caracal apreciază asta.
  18. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Pfoa, fix acelasi lucru il aveam si eu. Am schimbat calculatorul de lumini si am scapat de problema, dar se pare ca am uitat sa scriu aici rezolvarea, am scris doar in topicul masinii mele...
     
    menumorut apreciază asta.
  19. smailly_razvan

    smailly_razvan 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2012
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    AUDI A4 B6 2.0i 131 CP
    Imi poate spune cineva va rog cum sa verific firele de la luminile de ceata de la stopuri, ca nu-mi merg luminile de ceata, acestea sunt erorile:

    00985 - Right Tail Light (M2)
    57-00 - Electric Circuit Failure

    01502 - Bulb for Rear Fog; Left (L46)
    57-00 - Electric Circuit Failure
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cu un multimetru.
     

Distribuie pagina asta