1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lampi si stopuri spate la A4 B8 - demontare - inlocuire becuri - Codari aprindere becuri

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de JAMB, 6 Noi 2012.

  1. coco_catalin

    coco_catalin Gold Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A4 B5 / 1.6 ADP / 101 CP / 1997
    Ia legatura cu CMG. Am vazut ca el si-a facut asa ceva pe superbul sau A6. Uita-te pe topicul lui la postul #899
     
    blacklight apreciază asta.
  2. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    La A6-le lui CMG sunt alte tipuri de faruri care au deja semnalizari LED pe când la A4 B8.5 este pe bec normal. Cred ca trebuie desfăcute, bricolate, și adăugat banda led plus modificare in electronica farului. $700 mi se pare foarte mult pentru modificarea asta.
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    blacklight acum nu-ti sterg mesajul si l-am mutat unde trebuia dar data viitoare daca mai deschizi topicuri noi aiurea si inutil si mai scrii mesaje noi aiurea si inutil pe langa faptul ca mesajele vor fi sterse direct si fara explicatii, vei fi si penalizat. Asa lene iti era sa citesti acest topic integral si mai ales ultimele pagini din acest topic ?
     
  4. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Rog un coleg cu A4 B8 avant care are stopuri spate cu becuri sa faca un jurnal cu valorile din modulul 46-Central Conv. din 10-Adaptation (cod acces 16017). Mai jos procedura cum se face jurnalul si unde se gaseste :

    Load up VCDS and select Applications, then Select Controller Channel Map. In the box that opens change the following only:
    Controller Address = 46
    Login or Security Access Code = Empty or 16017
    Tick the Adaptations check box
    Select CSV file
    Click go
    This will dump all of the adaptation date in to a spreadsheet and drop the file in to the following folder:
    Ross-Tech > VCDS > Logs


    Multumesc.
     
  5. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Astazi am finalizat retrofitul de la sopurile cu becuri la cele cu led de FL, la Sedanul colegului @al3x82 :arco:. Spre deosebire de Avant, retrofitul la Sedan este mai complicat si mai costisitor deoarece in afara de setul de stopuri, implica si schimbarea capotei portbagaj si a barei spate. Schimbarea barei nu este obligatorie, dar recomandata datorita unui spatiu de aproximativ 8 mm care ramane intre stopurile de pe aripi si bara. De asemenea sunt necesare mufe/conectori noi, deoarece lampile cu becuri de pe aripi au mufe cu trei pini, iar cele de pe capota au mufe cu patru pini, in timp ce lampile de FaceLift cu led au opt pini pe aripi, iar cele de pe capota au mufe cu cinci pini. Fata de Avant si numarul firelor aditionale dinspre lampile de pe aripi spre cele de pe capota si invers, este mai mare. Pozele vor urma cel mai probabil in zilele urmatoare, sarcina realizarii lor ramanand in sarcina proprietarului :).
     
    dreiutz, rotitza și nucugheri apreciază asta.
  6. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Referitor la semnalizarea dinamica si eu caut, dar nu gasesc deloc ca in video de mai jos:

     
  7. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    Cred ca acolo au pus banda de leduri inauntru
     
  8. bmdbmw

    bmdbmw Bronze Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    cata181 apreciază asta.
  9. Azlat 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2011
    Locație:
    Maramureș
    Masina:
    Audi SQ5 2014 3.0 BiTDI
  10. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    Bine de stiut, mersi frumos!
     
  11. malefiC 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2017
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A4 B8 2010
    Salut băieți, ma chinui de câteva zile să instalez un led pe bara la mașină, la un a4 b8 bineînțeles..
    O să pun link-ul aici să vedeți ce vreau să instalez mai exact :
    https://m.ebay.com/itm/7-Color-LED-...ng-Signal-Knight-RGB-/322528386790?nav=SEARCH

    Chestia asta vreau s-o instalez și nu reușesc.. Teoretic e simplu de conectat firele cum trebuie, la frână, avarii, semnalizări.. Dar problema e că nu găsesc în portbagaj firele... Adică nu reușesc să le localizeze care sunt de la semnalizări, și care sunt de la becul alb de retur... Vă rog frumos ajutați-mă că nu reușesc... Dacă poate cineva doar să-mi spună cum ar fi mai ușor să instalez asta? Unde ar trebui să leg firele mai ușor..

    Mulțumesc mult!
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Vrei schema din ELSA pentru instalatia electrica spate ? Nu de alta doar nu o sa stea nimeni sa-ti explice semnificatia culorii firelor pentru fiecare in parte.
    Instaleaza-ti ELSA si o sa ai imediat la dispozitie toata instalatia electrica a masinii si nu numai. Bine, asta in conditia in care te pricepi la electrica auto si stii sa citesti schemele electrice auto te va avantaja. Exista topic dedicat pe forum despre cum sa faci asta, instalare ELSA.
     
  13. mirceaB8

    mirceaB8 6th Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2012
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4, B9, 2.0 TDI S-Tronic, 2016
    Salutare. Am o rugaminte la voi. Am avut parte de un incident nefericit in parcare si mi-a fost spart stopul dreapta spate (LED) la un Audi B8 2010. Cei de la service nu au pus original si mi se pare ca este o diferenta de intensitate intre ledurile din stopul nou fata de cele existente pe masina. Cel nou parca nu este la fel de puternic. As vrea sa cumpar de la HELLA si pe ePiesa.ro am gasit 2 stopuri care au 2 coduri diferite, atat codul HELLA cat si cel OEM.
    https://www.epiesa.ro/lampa-spate-a...la-2va010085-121/23301/101409/idprod-3788093/
    https://www.epiesa.ro/lampa-spate-a...la-2va010085-101/23301/101409/idprod-3787705/

    Se poate va rog sa ma ajutati cu un cod pentru stopul dreapta spate, de pe aripa? Merci mult.
     
  14. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Avant sau sedan ?
     
  15. mirceaB8

    mirceaB8 6th Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2012
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4, B9, 2.0 TDI S-Tronic, 2016
    Sedan. Scuze, am uitat sa precizez.
     
  16. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    8K5945096K, B e la avant si ...094 este de parte stanga.
     
    mirceaB8 și paulkf apreciază asta.
  17. Laurențiu10 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 ,2013
    Salut am si eu o intrebare, cum pot sa modific si eu semnalele ca in video de mai jos precizez ca am un audi a 4 2013
     
  18. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Salut, mașina din videoclip este un A4 b9, pe b8 poți obține ceva de genul
    Mașina din videoclipul postat de mine este un break însă este același principiu și pt sedan. Am postat și eu la mine pe topic semnalizările acestea.
     
  19. a6vip96

    a6vip96 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    audi Q5 2015 190cp.audi a7 2013 245cp
  20. bmdbmw

    bmdbmw Bronze Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    @a6vip96 Ce ai comandat tu o sa aprinda in doua bucati, intai capota si apoi aripa
    @Laurențiu10 Se pot modifica stopurile pe care le ai, citeste tot topicul si o sa gasesti informatiile de care ai nevoie ( nu stiu de ce ma agit sa te indrum, informatiile puse de mine sunt chiar pe pagina asta si nu era chiar atat de greu sa citesti macar ultima pagina )
     

Distribuie pagina asta