1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lampi si stopuri spate la A6 C5 - demontare - inlocuire becuri - Etc. ...

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de blizzard, 5 Mar 2008.

  1. viper_blk

    viper_blk 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2011
    Locație:
    Braila
    Masina:
    In cautare de a6
    O fi de la sonda aia nu neg dar nu imi explic de ce cand e cu rotile suspendate merge normal! S-au uitat 3 electricieni si un sef de service si habar nu aveau care e cauza :))
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Apr 2011
  2. tiberius_roman

    tiberius_roman 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi
    Pai masina stie ca nu ii in sarcina cand ii cu rotile suspendate.:p
     
  3. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Confirm si eu ce a spus tiberius_roman cu sonda de pe cutia de viteza.
    Eu am patit-o pe A4 dar la mine nu se mai aprind deloc luminile de R si nici nu mai face acel buzz. Am pus masina pe tester si pana la urma sonda au gasit-o ca fiind de vina.
    Probabil ca difera codurile dar la mine 01E 941 521 B e piesa necesara si costa aproximativ 60 Ron dar eu inca nu am cumparat-o pentru ca mai am putin pana la revizie si atunci voi face totul.
    O zi buna
     
  4. tiberius_roman

    tiberius_roman 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi
    Posibil sa fie mai ieftin eu asa am platit la autoclub cu manopera cred . in jur de 50 de euro. Asta a fost in urma cu vreo 3 ani si la astia manopera e mai scumpa ca piesa, ca doar nu ai ocazia toata ziua sa-ti repare masina un savant:nyah:
     
  5. viper_blk

    viper_blk 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2011
    Locație:
    Braila
    Masina:
    In cautare de a6
    Am mai observat o problema, cand dau inapoi senzorii de parcare imi functioneaza doar cand lumina la marsalier e aprinsa daca ridic picorul dupa ambreiaj si se stinge lumina la marsalier nu mai merg senzorii cand apas la loc merg senzorii si tot asa! Ma gandesc ca totusi poate nu este de la sonda aia de pe cutia de viteze poate ca este de la calculatorul ce ambient (confort) cum ii zice, pentru ca am o placa arsa pe jumate in el!
     
  6. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Salut!
    La C5-ul tau senzorii nu au nicio legatura cu calculatorul de confort.
    Au propriul lor calculator, in portbagaj, pe aripa din stanga si functioneaza independent de celelalte sisteme ale masinii.
    Singura legatura e cu switch-ul de pe cutie care aprinde lumina de mers inapoi, switch care da acelasi semnal si pentru activarea senzorilor spate. In fapt, poti conecta senzorii spate chiar la unul din becurile de iluminat pentru mers inapoi, efectul e acelasi: cand se aprinde becul, se activeaza si senzorii spate.
    Abia de la modelul ulterior (C6) au inceput sa conecteze toate sistemele intre ele printr-un calculator comun (CAN-ul masinii ii zice parca).
     
  7. viper_blk

    viper_blk 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2011
    Locație:
    Braila
    Masina:
    In cautare de a6
    Bun deci daca schimb sonda dupa cutie ar trebui sa imi rezolve problemele cu luminile si cu senzorii!
     
  8. tiberius_roman

    tiberius_roman 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi
    Exact si totul merge ca inainte.
     
  9. viper_blk

    viper_blk 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2011
    Locație:
    Braila
    Masina:
    In cautare de a6
    Bun am comandat senzorul acela masina a intrat in service si a iesit cum a intrat, concluzia: Mi-au zis ca nu este de vina acel senzor si ca in momentul in care cupleaza marsalierul se misca maneta si nu mai cupleaza cum trebuie si ca ar fi de vina sincroanele din cutie, ati mai intalnit problema asta? Si daca tii maneta cu mana in marsalier funcioneaza normal. Nu stiu ce sa zic parca nu as crede dar am observat ca in treapta 4-5 dupa intre 2500 si 3000 de ture se aude un (auit nu stiu cum sa ii zic). Astept pareri.
     
  10. viper_blk

    viper_blk 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2011
    Locație:
    Braila
    Masina:
    In cautare de a6
    Ieri masina a fost in service si s-a verificat exact cauza, pana la urma au ajuns la concluzia ca este de la acel senzor si cutia functioneaza perfect. Mi-au dat palpitatii degeaba :))
     
  11. viper_blk

    viper_blk 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2011
    Locație:
    Braila
    Masina:
    In cautare de a6
    Tot la forum ajung ca la noi numai meseriasi sunt! Imi poate spune cineva unde este aceasta sonda pentru luminile de marsarier?
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Iun 2011
  12. cata1402

    cata1402 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2011
    Locație:
    Bergen
    Masina:
    A6, 1.9TDI 96 KW, 2004
    al 3-lea stop A6 Avant

    In primul rand Salutari la toata lumea.Sunt nou pe acest forum si e prima mea postare.Cum schimbam becul la al 3-lea stop de frana la un avant?
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Noi 2011
  13. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Revin cu pozele pentru ca nu mai sunt valabile cele de mai sus unde am spus ca am modificat becul cu leduri.
     
  14. Dănuț

    Dănuț 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2009
    Locație:
    Calvi-(F) BV-(RO)
    Masina:
    A6,2.5 TDI,Avant,quattro/Golf MK1 cabrio
    Nu stiu daca mai este valabil,dar poate folosi si la altii.Pentru schimbarea becurilor din al treilea stop nu este nevoie sa desfaci nici o tapiterie,se poate scoate foarte usor din portbagaj,te uiti din interiorul portbagajului in sus unde este pozitionat stopul,sunt niste gauri si il vei vedea...are doua cleme in parti si iese foarte usor.
     
  15. mariusD

    mariusD 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2008
    Locație:
    Neamt
    Masina:
    Audi A6 2,5 Quattro 180 CP - Black , Astra G 1,7 DTI - Black
    Comutator lampi marsarier audi a6 c5

    va salut. am o problema si eu cu becurile de marsarier la un a6 c5 din 2002, stau aprinse becurile tot timpul. am inteles ca ar fi acel comutator de sub cutie de viteze, sau sonda i se mai spune. unde se afla aceasta sonda mai exact sau comutator cum so numi? am dat azi cu ceva spray pt contacte si s-au stins becurile. dupa ce am actionat iar marsarieru iar au ramas blocate. acum merg cu siguranta scoasa sa nu mai stea becurile aprinse. deci daca stie cineva unde se afla eventual o poza? sse poate repara aceasta sonda?
     
  16. hadallex

    hadallex 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi Q5 FY, 2.0 TDI DETA, 190 cp; Ex: Audi A6 4F2, 2.0 TDI; Ex.: Audi A6 C5, 1.9 TDI-AVF.
    Aceeasi problema o am si eu :). Eu am scos becurile (dohhh...nu mi-a dat prin cap de siguranta ). Poate gasim un raspuns...
     
  17. mariusD

    mariusD 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2008
    Locație:
    Neamt
    Masina:
    Audi A6 2,5 Quattro 180 CP - Black , Astra G 1,7 DTI - Black
    La mine am descoperit. E sonda aia nenorocita. Insa nu stiu unde se afla. Cica pe cutia de viteze nu stiu exact locul. Oricum o sa trimit masina in Romania saptamana viitoare (acum e in Germania) sa schimbe acolo mai multe piese printre care si acel senzor/sonda.
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Oct 2012
  18. robbert 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2008
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi A6 sedan 2002 FL, 1,9TDI AVF M6+1
    Problema Lumini Stopuri Audi A6 C5

    Problema este urmatoarea, la apasarea franei se aprinde doar al 3lea stop de frana, stopurile normale nu se aprind iar cu pozitiile aprinse (care merg) nu creste intensitatea luminii. Care ar putea fi problema?
     
  19. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Incepe cu o scanare de erori. E o problema electrica, ar trebui sa se vada pe diagnoza de unde provine.
     
  20. robbert 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2008
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi A6 sedan 2002 FL, 1,9TDI AVF M6+1
    Salut!

    Am facut o scanare si nu a dat nimic despre stopurile de frana.
    Mentionez ca al3lea stop merge si pozitiile care sunt pe aceleasi becuri cu frana de asemenea merg.
     

Distribuie pagina asta