1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lampi/Stopuri spate la A3 8L - demontare - inlocuire becuri - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de romikatm, 16 Dec 2009.

  1. learn_to_forghive29

    learn_to_forghive29 Banned

    Înscris:
    31 Aug 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 66kw,ALH 90 cp) 1999 5 usi
    Da ..Am vorbit cu un coleg electrician si mi a spus ca sunt mai bune acestea OEM ..O sa ma uit sa vad cat ar costa un set!
     
  2. Adytzu_adytzu 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2016
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi a3 8l 2000
    Bună ziua...am o întrebare. .se potrivesc stopurile de la un audi a3 în 2 portiere la un audi în 4 portiere a3 8l din 2000 ?
     
  3. alle_ares

    alle_ares Bronze Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    A3 1.6 8l AVU 2001
    in principiu,da.nu vad de ce nu s-ar potrivi.cauta in magazine sa vezi ca nu se vind stopuri ptr A3 in 2 sau 4 usi.se vind stopuri pe A3.
     
  4. MariusSCM

    MariusSCM Silver Member

    Înscris:
    19 Noi 2011
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 - 1.6 (BFQ) 102 CP
    Potriveste, nu ar avea de ce sa nu potriveasca.
     
  5. learn_to_forghive29

    learn_to_forghive29 Banned

    Înscris:
    31 Aug 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 66kw,ALH 90 cp) 1999 5 usi
  6. alle_ares

    alle_ares Bronze Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    A3 1.6 8l AVU 2001
    ca tip de bec,te duci la magazin de piese auto si iti iei un kit sau ceri bec de frina(ii cu dublu filament),bec de pozitie,bec de semnalizare...etc .Aia ar trebui sa stie ce sa iti dea.
    "Parerea" mea ( nu iti pot spune sigur)este ca ar trebui sa se potrivesca,si folosesti blocul de la cel vechi...in caz de ceva

    PS in descriere,la masina ta,zice ca este din '95....din cite stiu eu...A3 se face doar din '96
     
    Ultima editare: 17 Iul 2017
  7. MariusSCM

    MariusSCM Silver Member

    Înscris:
    19 Noi 2011
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 - 1.6 (BFQ) 102 CP
    Se potrivesc 100%. Multi care au A3 8L Non-Facelift au trecut la stopurile de Facelift.
     
  8. learn_to_forghive29

    learn_to_forghive29 Banned

    Înscris:
    31 Aug 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 66kw,ALH 90 cp) 1999 5 usi
    Marius ,alle multumesc foarte mult. Si ar trebui sa cumpar cate 3 becuri per fiecare stop/lampa nu?
     
  9. alle_ares

    alle_ares Bronze Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    A3 1.6 8l AVU 2001
    eu pe o parte am 3 si pe o parte am 4,ca cel de ceata il am doar pe stinga,chiar daca am pus bec pe dreapta,tot nu se aprinde la orice comanda
    jos ai pozitie-frina,apoi marsarier,apoi semnalizarea si ultimul de ceata
     
  10. learn_to_forghive29

    learn_to_forghive29 Banned

    Înscris:
    31 Aug 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 66kw,ALH 90 cp) 1999 5 usi
    Alle te rog eu imi da o poza cu ele cum se vad seara?!
    Partea buna e ca trebuie sa cumpar si ansamblul de suport bec ...
     
  11. alle_ares

    alle_ares Bronze Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    A3 1.6 8l AVU 2001
    pai nu ti se potriveste blocul de la stopurile vechi sau poate nu le mai ai ?
    Ala nu iti vinde cu tot cu bloc ? In fine, vezi tu
    Degeaba iti fac poza seara, ca stopurile mele sunt vopsite cu vopsea neagra. Nu e relevanta poza mea, scuze. Roaga pe altcineva :)

    Totusi am facut o poza, nu te ajuta,dar ..na cu pozitia pusa

    IMG_0576.JPG
     
  12. learn_to_forghive29

    learn_to_forghive29 Banned

    Înscris:
    31 Aug 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 66kw,ALH 90 cp) 1999 5 usi
    Le am montat ieri ...Le-am cumparat de la dezmembrari cu tot cu bloc de becuri ..Parca sunt mai bune acum si se aprind din prima si pot spune ca e e foarte usor sa le demontez becurile si sa am acces la ele.
    Multumesc foarte mult pt sustinere!
     
  13. Suky2217 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2017
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a3 1998
    Salutare,
    Am o defectiune la stopuri: cand apas pedala de frana nu se aprind. Am verificat becurile toate sunt functionale, nu sunt arse. Functioneaza doar 2 becuri.cand dau cu spatele si cand masina stationeaza Sincer nu stiu cum sa ma exprim sa explic. Am scos becurile din suporturile lor si le-am mutat in dulia care functioneaza adica marche-arriere si oprire. Am verificat firele nu arata sa fie oxidate sau deteriorate curentul trece prin toate firele. Am verificat panoul de sigurate toate au curent se aprind la lampa de control tot ce mi-a mai ramas sa verific astazi daca siguratele sunt puse corect in ficare slot.
    Am gasit schema panoul de sigurante dar ele se prezinta ok functionale as dori si eu ceva pareri pana voi vizita un mecanic, datorita faptului sunt aici pentru ca oriunde as merge vor incepe sa imi desfaca toata masina pana vor gasi buba si costul este prea mult pentru problema asta
    As dori daca cineva s-a izbit de acesta problema sugesti orce informativ daca pot verifica anainte de a merge la un service si a ramane chel de portofel. :)
    Multumesc de timpul acordat tuturor si o zi placut in continuare. Am uitat sa mestionez Audi A3 1.9 TDI an 1998 daca nu mam exprimat corect problema cu stopurile pot veni cu un video si la acesta problema cred ca va fi mai inteleasa.
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ar fi trbuit sa citesti forumul inainte sa scrii. Problema ta este de la switchul pedalei de frana. Unde il gasesti si cum il schimbi este scris pe forum de nenumarate ori si pe net in sute de locuri.
     
  15. Suky2217 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2017
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a3 1998
    Pai sincer nu am stiu ce anume sa caut multumesc. O sa verific acesta mufa
     
  16. Suky2217 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2017
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a3 1998
    Salutare oameni,
    Am revenit din nou cu aceasi problema am schimbat 3 switch-uri si aceasi problema stopuri-le pe frana nu functioneaza.
    Curent este singurantele sunt Ok ,becurile functioneaza doar unul ca unul l-am spart de nervi, celelalte funtioneaza. Masina este cea din profil adica Audi A3 1.9 TDI an 1998. Vreo sugestie ?
     
  17. Deckool 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2019
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8L 2001
    Salut, ma poate ajuta cineva cu fiecare bec ce inseamna la audi 13 8l 2001 1.6 E4 ?
    De sus in jos sunt 4 becuri, nu stiu ce insemna pimul bec, cel de sus. Am masina de o luna si nu stiu daca a funxtionat primul bec macar.
    Am avut plascticul ce tine contactele copt, am rezolvat cu poxipol si atunci am vazut ca nu functioneaza primul rand de becuri.

    Multumesc
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
  19. Deckool 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2019
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8L 2001
    Multumesc!
     

Distribuie pagina asta