1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lampi/Stopuri spate la A3 8P - demontare - inlocuire becuri - inlocuire stopuri cu unele pe LED -

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de Cata_ADC, 8 Sep 2008.

  1. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Ai becuri cu led sau becuri normale in marsarier ? Incearca totusi sa pui niste becuri noi, ar trebui sa se mute eroarea pe "right parking light", aia e pozitia pe spate.
     
  2. Alex Alistar 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3, 1.6 TDI, 2010
    Salut Andrei, sunt becuri normale. O sa schimb becul sa vad daca se muta eroarea (desi imi amintesc ca mi l-a schimbat cineva acum cateva saptamani cand am fost in service cu alta problema si nu s-a rezolvat).
     
    AndreyPH apreciază asta.
  3. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Salut!
    In acest moment, iti merg toate becurile din stopuri, inclusiv ceata si marsarier si numai led-ul de pozitie nu vrea ?
     
  4. Alex Alistar 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3, 1.6 TDI, 2010
    Exact asa :). Merg toate (marsarier, ceata, semnal, frana), mai putin pozitia. Pozitia nu merge pe partea dreapta (nici hayon, nici "aripa"). In faruri merg ambele pozitii. Pozitia este cea cu led, am pus si o poza intr-un post anterior (pe pagina 6 cred ca e).
     
  5. DanyMg

    DanyMg 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Iun 2017
    Locație:
    Resita
    Masina:
    Audi a3 p8 2.0tdi 2006
    Salut,
    Sunt nou aici și am și și eu o problema la stopurile cu led care le-am cumpărat online și aduse cu curierul. In anunț scria ca sunt complete și doar mufate și totul bine și frumos. Cand au ajuns am realizat ca am luat o mare teapa (deoarece stopurile de pe hayon cele mici nu au modulele acelea de eroare și nici becul de marche-arirere)
    Intrebarea mea este: acum ce pot face in cazul asta ? Dacă a mai trecut cineva prin problema asta sau ar avea idee de unde pot cumpara acele 2 module ?
     
  6. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Pune o poza cu ele detaliat sa vedem despre ce e vorba.
     
  7. DanyMg

    DanyMg 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Iun 2017
    Locație:
    Resita
    Masina:
    Audi a3 p8 2.0tdi 2006
    La cele mici de pe hayon nu am modulul, sunt 2 mufe mici. Nici soclul pentru becul de marche-arriere nu il am.
     
  8. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Cearta-te cu vanzatorul pentru ca cele de pe hayon sunt incomplete, desi, din cate vad nu par noi, asa ca slabe sanse sa mai faci rost de ceva ... Alea mari merg macar ?
     
  9. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    La ce e acolo nu vad sa faci ceva cu ele... returneaza dacă poți.
     
  10. DanyMg

    DanyMg 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Iun 2017
    Locație:
    Resita
    Masina:
    Audi a3 p8 2.0tdi 2006
    Problema ii ca nici nu mai raspunde!si am sunat de pe alt nr și când ii spun cine sunt imi Închide!si ma gândeam ca poate le dau de cap!poate are vreo unu sparte sau placa cu ledurile arse!
     
  11. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Slabe sanse ... Daca stopurile mari merg, cauta sa cumperi noi daca vrea cineva sa ti le vanda doar pe cele mici. Sau infoliaza-le pe ale tale cele mici sa fie fumurii la fel, si fa un hybrid intre cele 2 seturi. :)
     
  12. DanyMg

    DanyMg 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Iun 2017
    Locație:
    Resita
    Masina:
    Audi a3 p8 2.0tdi 2006
    Pana la urma as cumpara toate moduluerile și gata!mam gândit și eu la varianta cu stopurile mele dar nu știu cum o sa arate!!
     
  13. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Tinand cont ca ale tale nu sunt cu neon ci doar cu led-uri punctulete, eu zic ca n-are de ce sa arate rau. La alea neon se vede aiurea sa se intrerupa brusc linia, dar in cazul tau e ok.
    Daca nimeresti folia la aceeasi intensitate cu lacul de pe stopurile tale, rezultatul o sa fie ok.
    Nu mai cauta module ca nu gasesti asa ceva de cumparat separat.
     
  14. MihaiC 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2016
    Locație:
    Buc
    Masina:
    Audi A3 8P
    Salut baieti. Aveti iedei daca la un audi a3 8p din 2008 pre-facelift, se pot activa lampile de ceata spate sa se aprinda odata cu stopurile? A verificat un prieten cu vag-com dupa postul lui marius din pagina 4 insa a observat ca acolo unde trebuia introdusa valoarea 22 era deja setata. Insa lampile nu sunt aprinse. Si am vazut ca un coleg a reusit asta pe un 8p 2007... multumesc
     
  15. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    De ce-ai vrea asta ? Sa-i deranjezi maxim pe cei din spatele tau ? Sau ai prea mult loc in frigider ? :)
     
  16. MihaiC 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2016
    Locație:
    Buc
    Masina:
    Audi A3 8P
    Tocmai. Vorbeam de intensitate normala a becurilor, ca cele de pe pozitie (echivalent audi a 4) nu deranjeaza cu absolut nimic.
     
  17. daddu87

    daddu87 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2011
    Locație:
    Câmpulung
    Masina:
    A3 S-line 2.0 TDI BMN 170 CP 2007
    Se poate sigur si din ce imi aduc eu aminte ar trebui sa mearga asa cum a explicat colegul marius in pag. 4. In Long coding helper pe centrala electrica la bit.ul respectiv iti apare ceva de genul ''Use fog lights as parking lights'', iar in dreapta trebuie sa bagi valoarea aia de 22 care reprezinta % din intensitatea totala... poate fi mai mult sau mai putin in functie de preferinta dar din proprie experienta daca depaseste 30% deja deranjeaza... sub aceasta valoare e ok (au intensitatea pozitiilor, deci nu deranjeaza deloc). Eu le.am dezactivat acum 2 zile ca am mers in RAR pt. identificare si am zis sa nu am probleme... o sa intru sa le activez din nou zilele aste si o sa.ti spun exact cum.
     
    MihaiC apreciază asta.
  18. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Da, merg facute cu vcds, confirm si eu, a mea e fabricatie 2005. Nu vor fi deranjante absolut deloc si arata mult mai bine cu stopul luminat complet, la fel ca la A4 B7. La A3 pare "ciuntit" rau de tot stopul pe timp de noapte, cand se aprinde doar partea de pe lateral.

    Pentru aprins lampile de ceata spate in ton cu pozitiile
    - se intra pe 09 central electric, coding(07) se selecteaza long coding helper, byte 10, valoarea 22
    Ai mai jos cum e la mine, before and after --->

    20160411_200657.jpg 20160411_201237.jpg
     
  19. MihaiC 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2016
    Locație:
    Buc
    Masina:
    Audi A3 8P
    Pai si daca eu pe byte-ul ala 10 am intrat si valoarea este deja presetata din fabrica? Nu trebuie bifata si o casuta ceva pe byte-ul 4 parca, cu "use fog light like parkyng light , sau ceva asemanator ? Mersi
     
  20. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Nu cred ca trebuie bifata inca o casuta, eu inafara de setarea descrisa mai sus, nu am facut nimic.
     

Distribuie pagina asta