1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lane assist la Audi A4 B8 - Montare ulterioara si Codare - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de ONEastSider, 8 Iun 2017.

  1. ONEastSider 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2017
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI (CAGA) 105KW
    Salutare tuturor,

    Recent am schimbat parbrizul si nu-mi mai functioneaza functia lane-assist. Dupa ceva documentare pe net, am vazut ca trebuia calibrata camera dupa schimbare, lucru ce nu a fost facut de catre cei de la service. La telefon mi-au spus ca acest lucru se face doar de cei de la reprezentata, si ca ei nu ma pot ajuta in aceasta privinta. Ati mai avut probleme de genul ? Aveti idee cat m-ar costa la reprezentanta aceasta calibrare ? Cunoasteti alte solutii in afara de reprezentanta ?

    Multumesc anticipat.
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    De ce nu suni la reprezentanta ?
     
  3. ONEastSider 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2017
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI (CAGA) 105KW
    Legat de sunatul la reprezentata: daca exista o alternativa, prefer s-o evit. Tocmai de aceea am si creat acest topic.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Acest topic care l-ai creat, precum vezi, a fost redenumit. Nu cream topicuri ca sa intrebam cat costa. Ai la dispozitie toate mijloacele din lume sa intrebi asta. Topicurile se creeaza pe forum ca sa mentionam cum am rezolvat o problema si sa venim in intampinarea userilor care au probleme nu sa punem intrebari. Invata asta cat mai repede. Multumesc. Nu incerca sa-mi dai mie replici care nu isi au rostul si de asta au fost si editate mesajele. Multumesc.

    Si da, calibrarea o poti face doar la reprezentanta asa ca, implicit, este irelevant cat costa.
     
    Virgil gilbert apreciază asta.
  5. Bobo1980 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2l din 2014
    Buna seara,
    Ma ajuta cuneva cu informatii deapre costurile montarii pe un A4 B8.5 din 2014 a sistemului LANE ASSIST ? Multumesc
     
  6. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Pentru Lane Assist ai nevoie de parbriz pentru Lane Assist, camera cod 8T0907217 sau 8T0907217A, suport, opritor si ornament camera, CAN Gateway cu extended CAN, cablaj, codari etc... Te bagi ?

    Daca mergi pe componente SH, Lane Assist te duce undeva la 800-1.000 euro
     
  7. Vancea Cosmin

    Vancea Cosmin 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Sep 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 - 2013, 2.0 tdi 177 CP, CGLC, multitronic/manual
    Salut! De curand am dat un autoscan cu VCDS asupra masinii si am gasit o eroare pe partea electrica 02067 - Optical Databus Unauthorized Awakening Request. Am gasit inca o eroare pe lane assist 02859. Aveti idee la ce se refera prima? Au legatura intre ele? Le-am sters si nu au mai aparut.
     
  8. daniel.rad 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2014
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant, 2.0 TDi (143 cp)
    @paulkf Cred ca trebuie sa ai si optiunea de active steering, cu motorase pe coloana de directie si functia de vibrare a volanului in caz ca deviezi de pe banda. Printre multe altele :)
     
  9. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    In cazul A4 B8.5 este mai simplu decat la A4 B8, deoarece are din fabrica caseta de directie electrica. Cel putin eu nu am intalnit niciun B8 FL fara caseta electrica. Volanul cu vibratii nu este strict necesar, dar e bine sa fie montat daca se face retrofitul Lane Assist ca la carte.
     
  10. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Ai facut cumva retrofit si de Lane Departure Warning ?
    Eu am gasit 8K0 502 BL care (cel din poza) este exact ce imi trebuie ... fara "Lane Departure Warning /|\ "

    8K0 BL.jpg

    La tine a fost scris pe fiecare piesa daca sunt KOSTAL sau VALEO ? din ce am inteles si citit pe internet, cele doua firme nu trebuie combinate intre ele ! Poate este doar vrajeala si poti totusi sa le combini

    Maneta asta are Side Assist (-DISTANCE+) dar nu stiu daca se potriveste 8K0 953 568 M.

    s-l1600.jpg
     
  11. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Am mers pe Kostal ... ambele. Nu trebuie combinate Kostal cu Valeo pentru ca nu sunt compatibile. Spira cu M in coada suporta tot ce se poate pune pe volan si este ultima revizie. Pentru LDW trebuie schimbat parbrizul cu cel pentru camera LDW si nu se justifica costul. Daca voi fi nevoit vreodata sa schimb parbrizul, cu siguranta il voi pune pe cel pentru LDW.
     
  12. Okocha 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8.5 2.0 TDI, 2013, multitronic
    Salut! Am dat o scanare pe si am gasit o eroare. Stiti ce înseamnă mai exact si ce ar fi de facut? Masina in cauza a4 b8.5.
     
  13. DragosM90 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2014
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0TDI CAGA, 2008
    Salut, am o intrebare, am vazut la un prieten ca el cand activeaza lane assist-ul masina lui ii ia si viraje scurte (se misca volanul singur) si am vazut acelasi lucru si pe youtube in n video-uri despre lane assist. Intrebarea ar fi la mine de ce nu face asa ceva si doar vibreaza volanul in caz ca ating linia de mijloc sau de margine, se poate activa? Masina are servotronic.

    Multumesc frumos :)
     
  14. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    La A4 B8 (preFacelift) cum ai tu, optiunea este de fapt Lane Departure Warning si nu face altceva decat sa avertizeze cand masina tinde sa paraseasca banda de circulatie neintentionat. La A4 B8.5 (Facelift) optiunea este Lane Assist si intr-adevar face corectii/intervine asupra directiei readucand masina intre marcaje. Explicatia consta in faptul ca la A4B8 caseta de directie este hidraulica sau electrohidraulica si nu poate fi controlata de BCM1, in timp ce la A4 B8.5 caseta de directie este electrica putand fi comandata de BCM1 astfel incat sa reduca in banda de circulatie autovihiculul.
     
    DragosM90 apreciază asta.
  15. Poleuca

    Poleuca 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2017
    Locație:
    Franţa
    Masina:
    Audi a4 B8 break an 2011 2.0 tdi 170cv quattro cod motor CAHA serie sasiu WAUZZZ8K7BA165111
    Salut
    Vreau sa fac un retrofit. Mai anume lane assist. Am directie 1N3. Se poate pune directie electrica, daca da cam ce pasi sunt, ce ar trebui de schimbat ?
     
  16. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    In afara de caseta de directie electrica, trebuie sa inlocuiesti si centrala electrica BCM1, cu una de facelift, care sa suporte toate optiunile pe care le ai pe masina, de ex: bixenon, scaune incalzite, lumini ambientale, samd. Inlocuirea casetei de directie cu cea electrica si a centralei electrice, impune scoaterea CP.
     
    Poleuca apreciază asta.
  17. ioanidis84

    ioanidis84 3rd Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2014
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 tdi cag
    Salut,
    Are cineva codul de la mufa care intra in camera de lane asisst ? Am spirala volan cu G la final. E compatibila ?
    Volanul la prefacelift la aceasta optiune e cu 4 spite si nu as renunta la cel cu trei. Aveti idee functioneaza optiunea si fara volanul specific ? A montat cineva pe aceasta optiune ?
     
  18. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Poti folosi 6R0 972 930 sau 8K0 972 930. Cu siguranta mai sunt si alte coduri.
     
    Vancea Cosmin apreciază asta.
  19. DragosM90 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2014
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0TDI CAGA, 2008
    Salut baieti, as vrea sa schimb volanul la al meu B8 din volanul cu 4 spite in cel cu 3 spite si am o mica dilema, eu am functia de lane assist (lane departure warning) si as vrea sa stiu acele vibratii ce le simt in volan cand calc linia sunt din volan sau din coloana volanului, daca schimb volanul o sa mai am acele vibratii? multumesc frumos!
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sunt din volan.
     

Distribuie pagina asta