1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Launch Control la Q3 - discutii diverse

Discuție în 'Audi Q3' creată de litchi, 23 Noi 2011.

  1. litchi 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2011
    Locație:
    Drobeta Turnu Severin
    Masina:
    Audi Q3, 2.0, 2011
    Cititnd cartea masini am aflat ca am Launch Control. Tot ce trebuie sa faci este sa scoti ESP si Start & Stop (daca aveti) sa pui schimbatorul in S sau in + / - sa ti frana cu piciorul stang si sa accelerezi cu dreptu si cand esti gata de launch doar sa iei piciorul stang de pe frana, bineinteles avand acceleratia apasata. Am facut si un filmulet, sper sa va placa :))
    http://www.youtube.com/watch?v=N2nzfnppcXc
     
    Ultima editare de un moderator: 23 Noi 2011
  2. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    E asemanator cu Lunch Control-ul dar nu e. La Lunch Control turatia sta fix la o anumita valoare presetata, pe cand la tine scade inainte de a-i da drumul, ceea ce inseamna ca deja ai pierdut presiunea maxima din turbina.
    Oricum, te ajuta sa faci o plecare mai buna decat daca nu aveai aceasta chestie care apropo, se regaseste pe toate modelele cu S-tronic fabricate din 2010 pana acum, fara a fi insa "oficiala".
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Noi 2011
  3. litchi 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2011
    Locație:
    Drobeta Turnu Severin
    Masina:
    Audi Q3, 2.0, 2011
    Este Launch Control, sta la turatie fixa, numai ca am filmat eu repede si nu am last-o sa se vada exact. Sta fix la 2000 de ture.
     
  4. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    Sta la 2000 dupa ce in prealabil iti urcase la 2200-2300. Presiunea in turbina a scazut si nu iti mai poate asigura plecarea cea mai buna. Incearca sa faci o plecare "din avant" ca sa ma exprim asa, pe la 2300-2500 si vei vedea ca e mult mai buna ca performanta si brutala ca senzatie.
     

Distribuie pagina asta