1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini - guri ventilatie - suport pahare bord - sertar carti vizita la A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de Flubber, 15 Dec 2007.

  1. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    In poza ai schema electrica pentru a lega ledurile de iluminare acolo unde sunt legate ele de fabrica. "L-urile" reprezinta fiecare led din gurile de ventilatie.Dupa cum vezi in schema se leaga toate in paralel la pinul 17 din mufa cu 32 de pini verde a ceasurilor de bord.Masa se leaga la o clipsare de masa din cablajul de bord(se poate lega la orice surub prins in tabla masinii, sau la orice alt fir de masa).
    Ca sa conectezi ledurile ai nevoie de mufa cu codul 4B0 972 623 la care ai nevoie de pini cu codul 000 979 009E(fir cu 2 pini).La mufa ceasurilor de bord folosesti pin cu acelasi cod.
    Asta asa, ca sa vorbim pe documente oficiale.
     
    Ultima editare: 16 Mar 2012
  2. veresdanut 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Noi 2011
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4, 1.6, 2002
    cand ma refer ca au o intensitate mai mica, le compar cu radio sau clima, a caror leduri au o luminozitate mult mai mare decat cele din rotitele de la aerisire. Sper ca in cursul zilei de maine sa revin si cu ceva poze.
    Curent am luat de la intrerupatorul de lumini, de la firul cel gri/albastru, si ca sa fiu mai sigur ca nu se intampla nimic, am mai adaugat si o siguranta de 5a pe +ul care merge la leduri.
     
  3. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Ai masurat daca pe acel fir ai 12V?La ce te ajuta o siguranta de 5A intr-un circuit unde consumul este de sub 0.5A?
     
  4. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    in sfarsit azi s-a realizat un vis de aproape 2 ani. Am reusit cu ajutorul unui coleg si prieten din Bv,foarte priceput, sa iluminez rotitele din grilele de aerisire, suportul de pahar si cel de carti de vizita. Arata altfel, este o placere sa conduci noaptea :) Merita efortul depus ;) Recomand tuturor, ca pe okazii :p
     
  5. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Cum ai procedat la suportul de pahare si cel de carti de vizita, le-ai schimbat cu unele cu iluminare din fabrica?
     
  6. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    exact, in prima faza am cumparat alti suporti de pahar si carti de vizita, modelul iluminat. Am primit o teapa sa zic asa de la un coleg de pe forum, am primit pe curier niste suporti dati cu marker si cu zgarieturi pe fata, insa aveau tot ce trebuie ca sa fie luminati. Asta dupa ce am dat cred cel putin 5 telefoane sa ma asigur ca suportii sunt impecabili, estetic vorbind. Am primit si raspuns de la vanzator dupa ce i-am achizitionat " ca sunt negrii si nu au urme de vopsea luata, sa fie cojiti sau albi". Aici avea dreptate, insa nu mi-a zis ca erau dati cu marker. In fine, nu mai conteaza. Am ramas tot cu suportii mei in final, dar pe care am montat tot ce trebuia pt a fi iluminati. Este nevoie de 3 piese: piesa care se monteaza sub fata fiecarui suport (atentie:fara aceasta nu se vede aproape nimic, adica foarte slab), bagheta de plexic de pe partea de jos a suportului care transmite lumina si partea din spate care este o mufa cu circuite si 2 leduri rosii. Deci se poate face transformarea. Partea nasoala este ca nu se gaseste sa cumperi de noi toate piesele necesare. Singura varianta ramane sa ai noroc sa gasesti la dezmembrari suporti iluminati (foarte rar) si daca nu sunt impecabili se poate face transformarea cu putina indemanare.
    Inca o data aviz amatorilor la cumpararea diverselor obiecte, chiar daca e forum club audi.
     
    Ultima editare: 13 Mai 2012
  7. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Mai putem mentiona ca piesele care ilumineaza sertarele se potrivesc de la unul la celalalt(pahar cu carti de vizita).
     
  8. adyasu

    adyasu 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2013
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    A4 B6,1,9 TDI,96 kw,2002
    Salut baieti
    La masina mea butoanele de la gurile de aerisire nu sunt iluminate. Am scos gurile centrale afara si am vazut ca au un fir cu o mufa, n-am vazut niciunde unde as putea sa bag mufa aia:(
    Asa o fi venit masina din fabrica ? si daca da atunci cum as putea sa leg firele si butoanele sa fie iluminate ? Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Feb 2013
  9. costinik

    costinik 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2011
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B6 S-line
    Bec ESP si torpedou consola

    Salut,
    Am un A4 B6 1.9 tdi 131 cp din 2003 si mergeam azi cu un prieten care are tot un B6. La un moment dat a observat ca si mie mi s-au ars becurile de la butonul ESP si de la torpedou (sertarul de monede). Eu nu tin minte sa le fi avut vreodata aprinse. Am masina de 2 ani. La voi sunt aprinse ? Daca da, cum le inlocuiesc ?

    Merci frumos !
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Feb 2013
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    La ESP e obligatoriu sa fie iluminare.
    La sertarul de monede ????? Banuiesc ca te referi la cel de langa ESP, care e sertar carti de vizita de fapt... la asta iluminarea e optionala, adica doar daca ai pachet lumini pe masina respectiv daca a montat ulterior fostul proprietar. Scoate afara si vezi daca ai bec/mufa introdusa.
    La suportul de pahar ai iluminare?
     
  11. costinik

    costinik 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2011
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B6 S-line
    Deci la ESP e obligatoriu.
    Sertarul acela eu il folosesc pentru monede.
    Am pachetul lumini, masina este S-line.
    Spune-mi te rog cum scot afara si butonul si sertarul, pentru ca nu vreau sa rup ceva.

    Merci pentru raspuns ! :)
     
  12. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Scoate player-ul afara si apoi cu mana prin spate, impinge-le afara.
    Nu uita ca fiecare are cate 2 cleme care trebuie apasate/stranse una spre cealalta, ca sa elibereze priza.
     
  13. costinik

    costinik 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2011
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B6 S-line
    Am inteles. Doar ca player-ul e cel original, varianta Audi Concert si nu l-am scos niciodata, ma gandesc ca trebuie niste scule speciale.
    Alta varianta pentru butoane nu mai e ?
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nasol. Eu iti recomand sa iti cumperi acele cleme. Tie la Concert iti trebuie numai 2.
    Arata cam asa:

    [​IMG]

    Cat despre alta varianta de scoatere... nu iti recomand. Ai sanse mari sa trebuiasca sa cumperi si alte piese.
    Uite niste poze gasite pe net cam cum arata ce vrei tu sa scoti afara:

    [​IMG] [​IMG]
     
  15. costinik

    costinik 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2011
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B6 S-line
    Ma gandeam eu. Ok, merci mult pentru raspunsuri. O sa vad ce fac si o sa ma intorc cand rezolv ceva.

    O zi placuta !
     
  16. costinik

    costinik 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2011
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B6 S-line
    Revin cu un update.

    Am gasit o poza de anul trecut din mai, facuta in interiorul masinii.. si din cate vad erau aprinse si butonul ESP si cel de la setar.

    Ce mi se pare dubios, e ca am desfacut azi capacul de la sertar, iar in spatele desenului care era luminat, are doar o bucata de plastic. nu se vede niciun bec, niciun fir.. nimic. Cum a functionat fara ele ??? :keule:


    Poza cu ce am desfacut azi:
    http://i1217.photobucket.com/albums/dd399/costinik/download_zpsa02a29b4.jpg

    Poza din mai:
    http://i1217.photobucket.com/albums/dd399/costinik/IMG_2608_zps9cb1bea9.jpg
     
  17. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    prin acel plastic venea lumina. Daca te uiti sub sertar trebuie sa fie si o bagheta de plastic care comunica cu plasticul de sub capac. In spatele sertarului trebuie sa fie un led care transmite lumina prin cele doua, astfel ajungand sa lumineze desenul de pe capac.
    Din ce vad eu in poza lipseste bagheta de sub suport. Sau poate nu se vede bine in poza. Ca sa vezi exact, trebuie sa desfaci suportul cu totul. Lumina vine din spate nicidecum de unde ai desfacut tu, de aceea nu ai gasit acolo fire si leduri.
     
    Ultima editare: 15 Feb 2013
  18. costinik

    costinik 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2011
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B6 S-line
    Am inteles. O sa fac rost de cele 2 ustensile de desfacut player-ul si o sa ma uit.

    Merci frumos!
     
    Ultima editare de un moderator: 15 Feb 2013
  19. lucian.1950 Guest

    ... ti-a spus bine, plasticul de care vorbesti tu este un ghid de lumina, care preia lumina din alta parte si o dirijeaza... deci cu sertarul scos, si luminile aprinse trebuie sa ai in pozitia unde vine el cu sertarul montat o lumina. Daca nu e, cauta acea sursa de lumina, dar nu pe sertar ci pe partea fixa.
     
  20. costinik

    costinik 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2011
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B6 S-line
    Multumesc !
     
    Ultima editare de un moderator: 15 Feb 2013

Distribuie pagina asta