1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini in interior (plafoniere, usi, picioare, interior portbagaj, praguri luminate) la A6 C7

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de dentimarius, 13 Aug 2016.

  1. lillejhon

    lillejhon 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2016
    Locație:
    Hamburg
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI CGLC 6+1 manuala
    Uite aici un tutorial, http://www.audizine.com/forum/showthread.php/488174-DIY-Interior-LED-install eu le-am schimbat acu 3 zile, totul a durat 30 min maxim. Cel mai greu a fost sa declipsez plafoniera din spate, restul merge foarte usor.

    Ai nevoie de:
    3 leduri https://www.amazon.de/gp/product/B01N43NRET/ref=oh_aui_detailpage_o01_s00?ie=UTF8&psc=1 (2 pentru oglinzi si unul pentru plafoniera centrala).
    2 leduri https://www.amazon.de/Neuftech-Stk-...coding=UTF8&psc=1&refRID=B0YRH4RQGGNS2X426SP2 (2 plafoniera centrala )
    4 leduri https://www.amazon.de/gp/product/B01MTQADFR/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1 (2 plafoniera din spate, 1 pentru torpedo si 1 led portbagaj).
    Astazi o sa fac si o diagnoza cu vcds ul sa vad daca am vreo eroare, dar din cate am inteles nu este monitorizata lumina de interior.

    Ca si scule eu am folosit spatule de genul: http://autolight24.de/home/1450-4-c...nraum-verkleidung-kfz-reparatur-werkzeug.html au venit la pachet cu ledurile. Daca nu iti trebuie o surubelnita lata si un torx de 20.

    Diferenta e imensa, parca e prea puternica lumina la interior acuma.
     
    lucaflo26, skiper, Cipi1982 și alți 3 apreciază asta.
  2. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Am reusit sa schimb becurile normale cu alte pe LED la interiorul unui Avant. Timpul de lucru este 30 de minute maxim. Aveti nevoie de o surubelnita T20 la plafoniera din fata si ustensila de plasic pentru demontarea lampilor, asa cum se vede in postul de mai sus.

    Pe fata aveti nevoie de :
    - 3 LED-uri C5W de 36 mm pentru plafoniera si oglinzi. La oglinzi am avut cele cu 3 diode, lumineaza mai putin ca cele cu 6 diode, cum este la plafoniera (vezi poza)
    - 2 LED-uri W5W T10 pentru plafoniera. Aceasta trebuie demontata cu totul altfel nu reusiti sa scoateti becurile. Ies prin spade, prin insurubare. Bioneta nu trebuie sa fie mai groasa decat becul altfel nu intra... este limitata gaura. Capacul de la plafoniera se desface usor. Se incepe din interior si se merge usor spre exterior, inspre parbriz. La oglinzi, pe lateral, are un locas... se apasa si iese.
    1.jpg

    La mijloc:
    - 2 LED- uri W5W T10.
    Aici este putin mai greu. Capacul este foarte intepenit, da impresia ca nu iese si se rupe... nu este asa. Se introduce unealta intre plastic si carcasa de metal al lampii si se forteaza usor spre exterior. Pe capete o sa intalniti putina rezistenta de la piciorus... putina forta si iese. Becul se trage afara cu degetele si se inlocuieste. Aici merg si cele cu baioneta mai goasa, nu este problema.
    2.jpg

    Portbagaj:
    - 3 LED-uri W5W T10
    Aici aveti unul pe fiecare parte si altul pe hayon. Sunt clasicele lampi de la usi. Singura limitare este lungimea, sa nu depasesca 20 mm.
    3.jpg


    3 Buc. C5W de 36 mm
    1.jpg

    4 Buc. W5W T10 de maxim 20 mm
    3.jpg

    3 Buc. W5W T10 de maxim 20 mm
    2.jpg
     
    tpy, GeorgeYova, cristea stefan și alți 5 apreciază asta.
  3. cornel1970

    cornel1970 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2011
    Locație:
    Lerida-spania / Titu , Dambovita
    Masina:
    Audi Q7, 3.0 Tdi, 2006 resoftat. cod motor BUN.
    Salutare Marian.:hi:
    Frumoasa lucrare, felicitari.
    De acum incolo luminata sa-ti fie calea ca...interiorul este ,, stas ":idea:
     
    Ultima editare: 6 Oct 2017
    MarianMaxx apreciază asta.
  4. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Am gasit si eu shadow lights oem din pacate pretul lor este nestemat: aprox 700 ron la reprezentanta / 2 bucati :))

    5C4DA3B6-1D34-404A-A39C-E5BF71EE12E3.jpeg

    Voi ce parere aveti, cel cu logo Audi 4 cerculete sau cel de quattro? Parca la Allroad as merge cu quattro

    Intr-o alta ordine de idei ma apuc si eu de pachetul ambient lights si am luat o parte din cele necesare ca sa fac retrofit ul iar acum caut pragurile iluminate .
    @MarianMaxx ok toate sunt chinezarii insa mi se par tigani cele cu Vorspung durch... nu de alta dar da mai mult defat putin spre kitch
    Cele ale lui @cristea sunt oarecum mai discrete... nu spun ca nu sunt ok dar astea
    81E2E0F0-6098-492A-93D5-358BAD2CF8D9.jpeg

    Parca nu dau bine pe nimic
    Cele oem le stim cu totii insa ce alte variante ati mai gasit ? Eu am inscriptia Allroad pe ele si de ar fi sa nu renunt la ele as face unele custom ... mai studiem

    ABA96F1D-DC66-49FF-AC92-4FEEF69EEEB9.jpeg

    De cele oem nu dau nici cum
     
    Ultima editare: 2 Ian 2018
  5. cristea

    cristea 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2013
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A6 c7 2.0 TDI 177HP COD CGLC COD CUTIE NSL
  6. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    @cristea aele cu inscripția Audi nu le-am văzut
    Ideea este ca au fost unele cu Allroad iluminat dar bineînțeles ca le-am ratat la momentul licitației. Iar prețul pt OEM era de chinezărie :)

    [​IMG]

    Insa in timp vor mai apărea


    Sunt curios arata cele chinezești live
    Cum rezista iarna și mai ales la spălătorii.





    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
  7. Dan Buzoianu 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2017
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6, 2.0 TDI Ultra 190 CP, 2014
    Salutare! Sunt nou pe forum aşa că rog să îmi fie iertate eventualele greşeli.
    Audi a4 den a postat o imagine. Este postul cu numărul 14, cred.
    Îmi puteţi preciza dacă piesa cu numărul 20 este un fir luminos şi care ar fi codul acestei piese?
    Mă interesează şi ce alte materiale sunt necesare pentru a instala o astfel de lumină ambientală.
    Mulţumesc!
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu este fir luminos, este banda pentru iluminare.
    Ilumanarea acelei benzi se face cu un bec ce vine montat in capatul acesteia.
    Pentru care usa ai nevoie de cod ?
     
    Corfar apreciază asta.
  9. Dan Buzoianu 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2017
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6, 2.0 TDI Ultra 190 CP, 2014
    Pentru toate 4. Vreau sa fac retrofit, daca se poate. Cred ca as putea si cu fir luminos rosu dar e mai bine pe original.
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Poftim.

    upload_2018-1-27_16-4-38.png

    O sa ai nevoie si de :

    upload_2018-1-27_16-6-46.png

    Si de mufele ce intra in soclul becurilor :

    upload_2018-1-27_16-11-46.png
     
  11. Dan Buzoianu 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2017
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6, 2.0 TDI Ultra 190 CP, 2014
    Vreo idee, mai trebuie si altceva ca sa le instalez ?
    Multumesc mult.
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Dan dupa cum intrebi "nu ai nici o treaba" si nici cum trebuie sa faci asta. Mergi la un profesionist ca poate iti dai foc la masina. Sfatul meu. Bafta ca ai mare nevoie.
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da, trebuie facut cablajul si iti mai trebuie schema din ELSA. Asta in cazul in care calculatoarele din usi suporta functia respectiva.
     
  14. Dan Buzoianu 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2017
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6, 2.0 TDI Ultra 190 CP, 2014
    Asa e. Nu am nicio treaba. :)
    Vreau doar sa le achizitionez si sa merg la cineva avizat sa mi le instaleze. Audi66, ma poti ajuta si cu acea schema ? Multumesc!
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Acea schema o are electricianul la care mergi. Daca nu o are inseamna ca nu are nici o treaba cu electrica la Audi si cauti pe altul.
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ca sa iti usurez munca. Referitor la ce a zis Cristi, daca electricianul nu e in stare sa o citeasca, mergi la altul. :)
     
  17. Dan Buzoianu 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2017
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6, 2.0 TDI Ultra 190 CP, 2014
    Multumesc. Intre timp am gasit si un tutorial pe un forum in UK...
     
  18. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Esti de-un mare ajutor aici. Multumim.
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  19. Dan Buzoianu 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2017
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6, 2.0 TDI Ultra 190 CP, 2014
    Domnilor, sunt nou pe forum, necunoscator. Ma scuzati, dar vroiam sa spun ca as putea sa il postez in cazul in care mai este cineva interesat de asa ceva...
     
  20. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Bine punctat @nucugheri !!

    Dan ca tine de am fi toți nu ar mai fi forumuri
    Pai normal ca atunci când găsești ceva util frumos e sa lași detalii, mai ales ca ai pus atâtea întrebări la care colegii ți-ai răspuns.

    Nu trebuie sa fi nou sau vechi principiul este la fel asa cum acest pricipiu este valabil si in viata de zi cu zi, trebuie sa oferi si ceva la schimb nu doar sa ceri fara sa oferi nimic.
     

Distribuie pagina asta