1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini in interior (portiere/usi - plafoniere - la picioare - portbagaj) la A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de xaby69, 18 Iun 2008.

  1. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Cand pistonul se uzeaza, incepe sa mearga greu.Dupa ce merge greu o perioada, cade boltul.Dupa ce il pui la loc, te bucuri putin si apoi se rupe balamaua.
    Rezolvarea ???Piston nou!

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
  2. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Si atunci ar fi o chestie sa incerc cu ceva mai flexibil acolo? Care sa traga pistonul dar sa nu il forteze...
     
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu exista nici o varianta flexibila originala. Eu, pentru ca mi s-a parut nesimtire sa dau circa 200 ron pe un piston nou, l-am anulat. Nu ma intereseaza sa se deschida torpedoul incet, de obicei eu sunt in viteza, asadar tot in viteza vreau sa se deschida.

    Catalin, eu nu am intalnit sa cada boltul ala singur. Daca vrei sa il scoti abia iasa si cu mainile goale, nu ai nici o sansa. Iar pistonasul ala e motivul pentru care in 99% din cazuri se rupe balamaua dreapta. Asadar, sa si-l bage nemtii in c..
     
  4. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Eu am observat ca la mine pistonul ala care aprinde si lumina se misca foarte usor cand e tras, deci nu cred ca (mai) are vreun rol de incetinitor de viteza de deschidere, dar probabil ca asta se vede cand e cuplat la balama - de fapt, nici nu stiu daca e legat la balama in vreun fel, la mine parea prins pistonasul ala de o ureche de pe usa torpedoului. Se pare ca totusi cineva a avut o problema cu mecanismul ala de acolo, o sa fac ceva probe cand am putin timp si revin cu detalii, poate ajuta pe cineva.
     
  5. Pau 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2016
    Locație:
    Germania / Lugoj - Romania
    Masina:
    A6 3.0 CZVA 2016
    Salut,
    Nu am pus inca boltul, dar mai mult ca sigur o sa fac cum a zis colegul mai sus.
     
  6. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    La mine a iesit singur, fara sa-l scot eu.Mi-am dat seama cand am ramas fara lumina in torpedou si usa cadea ca din avion.
    Anularea lui nu este o idee neaparat rea, insa trebuie sa tii usa cu mana cand o deschizi.Daca mai umbla si pasagerii acolo, ramai fara balamale.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
  7. bodo23 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2016
    Locație:
    iasi
    Masina:
    audi a 4 b 6
    Salut,
    Nu mi se aprind luminile la picioare in spate nici cand deschid usile spate dar curios este faptul ca se aprind luminile in portiere din usile spate. In bord imi indica usa deschisa cand deschide cineva usa spate stranga sau dreapta. Am atasat o poza cu erorile pe care le da.
     
  8. dragonu89

    dragonu89 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2016
    Locație:
    Tecuci
    Masina:
    a4 b6,1.9tdi ,2003, AVB
    Salutari Bodo,
    Ai verificat si daca becurile care ar trebui sa se aprinda sunt bune ? La mine au fost arse toate. :)

    Revin si eu cu un post si remedierea unei probleme. E vorba despre ledurile de iluminare grila ventilatie, bricheta, scrumiera.
    Aveam urmatoarea problema: acelele leduri erau bune,doar ca,clipeau nu stateau aprinse,am mai citit pe forumuri si era cat pe ce sa imi cumpar bloc de lumini,crezand ca sunt de acolo,dar nu a fost asa.Sa va zic cum si in ce fel am descoperit.
    La frana de mana se simtea un cablu sarit,am desfacut incepand cu scrumiera spate,cotiera etc am montat cablul la frana de mana,si am observat ca ledul ce ilumina cotiera avea firul sectionat din cauza prinderii cotierei in podea,firele practic erau sectionate si faceau masa.
    Le-am curatat si le-am lipit apoi surpriza,mi-au functionat toate ledurile perfect.

    Deci cei care au problemele cu ledurile Grila ventilatie, bricheta, scrumiera, bloc de lumini, butoane geamuri, comutatori lumini, plafoniera, etc., sa stiti ca toate sunt inseriate daca un cablaj este imperfect la un singur led, restul doar o sa clipeasca nu o sa mai stea aprinse ,
    Din cate am vazut problemele lor pot aparea la ledul cotierei, a brichetei sau a scrumierei pentru ca sunt singurele care sunt inghesuite si pot fi sectionate.
     
  9. bodo23 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2016
    Locație:
    iasi
    Masina:
    audi a 4 b 6
    Becurile sunt ok, le-am verificat. Mie nu-mi vine curent nici la una nici la alta. Cand deschid portiera in bord imi apare usa clipind ca si cum ar fi intredeschisa si nici becurile in interior nu mi se aprind cand deschid usa. In stanga si dreapta aceleasi simptome. Pe tester mi-a dat erorile alea care le-am postat aici in topic anterior.
     
    Leika apreciază asta.
  10. Ovidiu77

    Ovidiu77 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2016
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A4 B6 ALT 2.0i multitronic
    Salut băieți,
    Azi din întâmplare am văzut ca nu imi merge becul, lumina ambientala de sub scaunul șoferului. Am înlocuit vreo 2-3 beculețe dar fără rezultat. Știe cineva ce ar trebui sa verific sau unde sa ma uit pentru a vedea "buba" ? Masina este cea din profil. Multumesc anticipat.
     
  11. Razvan Bordas 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi a4 b6 1.9 tdi 2001
    Salut băieți,
    Cand deschid ușile de pe partea dreapta nu îmi arata în bord și nu se aprinde nici lumina. Iar la ușa stânga spate nu se aprinde lumina din ușă. Stie cineva ce ar putea fi ?
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se vede ca ai scris degeaba pentru ca nu ai citit forumul. Verifici cu VCDS-ul micro-switch-ul din usa / yala si verifici continuitatea firelor dintre usi. Tot ce ti-am spus eu s-a mai discutat pe forum de sute de ori pana acum. Ca si membru nou inscris ai obligatia sa citesti bine de tot toate topicurile din acesta arie si alte topicuri din alte arii care iti sunt de foarte mult folos si dupa multe saptamani / luni de zile scrii pe forum, asta daca mai este cazul.
     
  13. bodo23 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2016
    Locație:
    iasi
    Masina:
    audi a 4 b 6
    a ma intalnit cineva cazul meu?
     
  14. gabarea 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    constanta
    Masina:
    A4 B6, 1.8T, 2004, benzina, cabrio, 193CP, BFB
    Primesc lumina foarte slaba de la becurile de la plafoniera. Am demontat plafoniera si am extras becul "hella 12v t4w" care lumineaza foarte, foarte slab. Ce pot pune in locul acestui bec foarte slab ?
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Unul aceeasi dimensiune pe led.
     
  16. Dan Barna 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2014
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi A4 B6 - Avant - 1.9TDI AWX - An 2003
    Salutare,
    A montat cineva lumini la picioare ulterior?
    Sub usi a fost foarte usor sa montez insa la picioare mi se pare putin cam complicat.
    Multumemsc!
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca o sa citesti acest forum ai si tutoriale. De asta intai citim forumul si pe urma punem intrebari, daca mai este cazul. Bafta
     
  18. speedy_fcx

    speedy_fcx 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2016
    Locație:
    cluj
    Masina:
    A4 s4 , 2.0 ,2001
    salut am avut aceasi problema si am facut in felul urmator : am luat + de la sigurante si am pus la becul de la picioare sofer si asa au inceput sa mearga toate
    sunt legate toate 4
     
  19. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Adica merg in continuu?
     
  20. speedy_fcx

    speedy_fcx 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2016
    Locație:
    cluj
    Masina:
    A4 s4 , 2.0 ,2001
    Merg doar cand deschid usa .fiecare in parte . am descoperit ca nu mai aveam + cu un aparat de masura si am adaptat unul
     

Distribuie pagina asta