1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini interioare - Portiere - Podea - Plafon - Guri ventilatie - la A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de akim200, 16 Iul 2012.

  1. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC - 2016 - sedan)
    Trebuie făcute setări?
     
  2. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Trebuie codate calculatoraele din usi dupa montarea si cablarea manerelor cu iluminare.
     
  3. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC - 2016 - sedan)
    Mulțumesc frumos.
    După ce fac partea hard, poate sa meargă fără setări luminile de la mânere?
    Afectează cu ceva, dacă mai merg o perioada pana fac setările?
     
    Carunt apreciază asta.
  4. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Iluminarea manerelor de deschidere interioare nu vor functiona daca nu sunt codate corespunzator. Nu afecteaza cu nimic daca nu faci codarile respective, dar ledurile din manere nu se vor aprinde pana nu sunt codate.
     
    Ultima editare: 4 Feb 2018
  5. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC - 2016 - sedan)
    Te rog frumos, îmi poți spune in ce module se codeaza?
    Care ar fi pașii?
    Mulțumesc frumos.
    Eu vreau sa pun lumini in usi si mânere, am cumpărat kit-ul complet, inclusiv instalația de pe fata de usa completa.
     
  6. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Demontezi fetele de usi, faci cablajele, adica adaugi noile fire la cablajul existent, decupezi fetele de usi la partea inferioara pentru lampile albe, montezi lampile pe fetele de usi, si codezi calculatorlele de pe usi. Apoi faci codarile pe calculatoarele din usile fata, adica 42 si 52, Coding, Long Coding Helper si bifezi in Byte 1, Bit 0, Bit 1 si Bit 3. Apoi intri pe calculatoarele usilor spate, adresele 62 si 72, Coding, Long coding helper si bifezi in Byte 1, bit 2 si bit 3. Cam atat :).
     
    Ultima editare: 5 Feb 2018
    dragos77 apreciază asta.
  7. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC - 2016 - sedan)
    Mulțumesc frumos.
     
  8. CretuMD 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8.5 , 2.0 TDI CJCD 110kw-150cp, 2015
    Salutare,
    A montat cineva luminile ambientale pe fetele de usi ? 4F0919178A si 4F0919177A ?
    Daca da va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea informatie: este nevoie de alt trim pe usa sau merge cel existent?
    Pe forum-uri afara nu gasesc. Bara de led am gasit-o dar nu stiu daca e chiar plug and play.

    Mersi
     
  9. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    E deranj mare :) Am facut acum cativa ani asa ceva pe un A64F. Cel mai mult a muncit nevasta-mea ca a avut de decupat toate 4 fetele de usa... Trimuri am pe stoc un set daca nu ma inseala memoria...
     
  10. crysty7

    crysty7 Bronze Member

    Înscris:
    17 Oct 2009
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    AUDI A4 AVANT, 2011, 2.0TDI, CAGA, MANUAL
    Salut paulkf! Ai dat jos tapiteria de pavilion sau ai facut "operatia" de decupare a locasurilor de lampa pe loc? Si aproximativ ce valori ai la dimensiunile din foto atasat. Multumesc.
     
  11. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Am decupat locasurile pentru lampi pe pozitie cu un cutter bun. Pe spate in zona lampilor se afla niste tablite care trebuie decupate. Am luat dimensiunile si reperele de la o masina dezmembrata si la plafonul acelei masini am observat tablitele, care erau perforate din fabrica.
     
  12. crysty7

    crysty7 Bronze Member

    Înscris:
    17 Oct 2009
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    AUDI A4 AVANT, 2011, 2.0TDI, CAGA, MANUAL
    Am alta dilema, cred ca nu o pot rezolva decât daca demontez panourile de la usi. Masina mea (WAUZZZ8K8BA020207) imi da in ETKA ca are la usa sofer calculatorul cu codul 8K0 959 793 M, compatibil cu activare lumini usi (albe/rosii), dar la ultima scanare cu VCDS imi da 8K0 959 793 N, incompatibil cu ce ziceam. Toate calculatoare de la usi sun cu N la terminatie, sa fie o eroare in ETKA?
     
  13. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Etka da ultimul cod aparut daca filtrezi pe masina ta, nu e eroare. Baga codul tau la sectiunea search-part number si acolo iti va gasi codul tau si iti va spune cu ce s-a inlocuit. Daca N este inlocuit cu M inseamna ca ambele fac acelasi lucru.
     
  14. crysty7

    crysty7 Bronze Member

    Înscris:
    17 Oct 2009
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    AUDI A4 AVANT, 2011, 2.0TDI, CAGA, MANUAL
    Păi am cautat imagini pe Google, cu N au acele căsuțe (pătrățele) doar pe jumătate pline, model incompatibil cu optiunea QQ1, iar cel cu M are căsuțele pline (compatibil)...
     
  15. Fitty 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 combi , 2013 , 2.0TDI 177hp , cod motor: CGLC
    Salutare,
    Am si eu o intrebare,va rog: este vreo modalitate de a mari intensitatea luminilor din manerele interioare(A4 B8 2013),in afara de reglajul din bord pt ca nici acela nu le afecteaza prea mult? Sau se poate "remedia" numai prin schimbarea ledurilor?
    Multumesc anticipat.
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie facut un montaj cu niste rezistente adaugate pe traseul luminos si "alterezi semnalul puterii" din fabrica dar asta presupune mult studiu si multe incercari ca sa vezi pana unde vrei sa te opresti cu intensitatea luminoasa. Mergea simplu la masinile vechi fara calculatoare pentru lumini dar la modelul tau cand intensitatea luminoasa trece prin mai multe calculatoare si este o munca aproape imposibila. Dar de ce vrei sa luminezi "sufrageria" la maxim ? Eu de exemplu nu suport lumini in masina. La mine bordul si alte lumini interioare ambientale sunt date la minim unele chiar oprite de tot, merg in "blind".
     
  17. crysty7

    crysty7 Bronze Member

    Înscris:
    17 Oct 2009
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    AUDI A4 AVANT, 2011, 2.0TDI, CAGA, MANUAL
    Monteaza LED-uri de 12V / 5mm rosii, au rezistenta incorporata si merge fix in locul celor originale, recomand sa le fixezi de piesa de plastic translucid cu ajutorul unui pistol electric cu silicon.
     
  18. Fitty 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 combi , 2013 , 2.0TDI 177hp , cod motor: CGLC
    Va multumesc pt raspunsuri.
    @Cristi Stiu ca pe masinile vechi era mai usor pt ca si pe masina anterioara( Golf IV) aveam un retrofit facut din 2 motive: imi place mult cum arata si pentru ca,uneori,cand circulam noaptea cu pasageri in spate,se auzea pe fata de usa exact cum se aude cand cand zgarie pisica la usa,in tentativa unora de a gasi acel locas.Niciodata nu am circulat cu luminile din masina date la maxim( arata f bine dar este obositor pt ochi) si nici nu vreau de la acele leduri sa imi faca lumina cat sa citesc o carte dar chiar nu am inteles de ce,ca producator,faci tot acel sistem(destept) dar pui niste tentative de iluminat.Sunt multi posesori care au aflat de acele lumini dupa cateva luni,poate mai mult pt simplul fapt ca NU se vad.E valabil si cazul meu,daca nu as fi stiut ca pachetul de lumini ambientale vine si cu asa ceva nici nu le-as fi observat.
     
  19. Gabriel123123

    Gabriel123123 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2018
    Locație:
    Olt
    Masina:
    Audi A4 B8, 2012, 2.0 TDI 170 cp, pachet sport
    salut! tocmai ce am cumparat toate lampile din usi penru toate usile (albe si rosii) cu calculatoare pentru usile din stanga din dezmembrari deoarece aveam doar capacele. Am pus calculatoarele pe partea stanga si am legat lampile la ele. totul functioneaza ok. Problema este ca nu functiona cu calculatoarele masinii si am fost nevoit sa pun calculatoare dupa o masina cu aceasta dotare . Maine vreau sa pun si luminile pentru usile dupa dreapta, dar trebuie sa cumpar si acolo calculatoarele. intrebarea mea este dadca le pot face sa mearga fara sa mai schimb calculatoarele? Multumes frumos!
     
  20. Gabriel123123

    Gabriel123123 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2018
    Locație:
    Olt
    Masina:
    Audi A4 B8, 2012, 2.0 TDI 170 cp, pachet sport
    Salut! Un nou retrofit. Astazi am montat si eu luminile rosii de atentionare si cele albe din usi. Trebuie lampile, cablajul si cel mai important pus calculatoare ce suporta asa ceva. Am incercat sa le pun cu calculatoarele masinii, dar nu se aprindeau lampile si am cumparat calculatoare ce suporta aceste lampi. Maine vreau sa pun si manerele luminate din interior.
     

Distribuie pagina asta