1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini interioare - Portiere - Podea - Plafon - Guri ventilatie - la A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de akim200, 16 Iul 2012.

  1. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    De curiozitate : ce cod aveau calculatoarele ce nu suportau luminile si ce cod au cele "noi".
    Eu am montat luminile astea pe cateva masini si am intalnit doar calculatoare ce aprind luminile dupa mai multe inchideri - deschideri de usi, insa nu am intalnit "incompatibile"

    Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
     
  2. Gabriel123123

    Gabriel123123 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2018
    Locație:
    Olt
    Masina:
    Audi A4 B8, 2012, 2.0 TDI 170 cp, pachet sport
    Salut,
    Chiar nu am stiut ca trebuie inchisa si deschisa de mai multe ori. Deci sa inteleg ca am cumparat calculatoarele degeaba ? Este compatibil calculatorul din poza doi cu aceste lumini ?

    Cel din prima imagine este cel nou iar cel din a doua poza este cel de pe masina. Este compatibil primul cu al doilea ?
     
  3. gabi79

    gabi79 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Aug 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,2TDI-CAGA,2010
    Sunt necesare calculatoare ce au acele pătrățele pline.Tu ambele modele le ai hașurate pe jumatate.
     
  4. Alin03 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B8, 1.8 TFSI CDHB, 2009
    Ceva ii gresit sau nu inteleg eu bine, dar calculatorul tau nou (prima poza) cu cel vechi (poza 2) sunt identice. Au acelasi cod, cu C la capat. Nu ai nici o functie in plus sau in minus.
    Si cum spunea gabi necesare sunt cele cu patratelele pline. Nu prea inteleg cum iti merg tie si cum a reusit si Catalin sa le faca pe toate sa mearga :D nu cred ca a avut noroc doar de calculatoare compatibile
     
  5. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Acele patratele pline sunt strict necesare pentru alte functii, cum ar fi rabatarea electrica a oglinzilor. Luminile din portiere nu au treaba cu patratelele. Asa cum spunea si @Catalin_1987 mai sus, nu am intalnit nici eu calculatoare de usi incompatibile cu luminile din portiere si am facut retrofitul asta de mai multe ori.
     
    Alin03 și dragos77 apreciază asta.
  6. dcaramarin

    dcaramarin Silver Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4-avant-2.0 CR, CAGB
    Confirm cele spuse de paulkf. De curand am facut si eu retrofitul cu luminile din portiere si am descoperit ca am modulele cu acele patratele pe jumatate. Am crezut initial ca va trebui sa le schimb asa cum gasisem un material pe un site extern dar dupa ce am aflat schema electrica am descoperit ca pot face legaturile in modulele existente pe masina...si asa a fost.
     
  7. cosmind 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2011
    Locație:
    In fata calculatorului
    Masina:
    Audi A4 CAHA 2009
    Cele cu patratele pline suporta si luminile din manere.

    Imi puteti spune daca grilele de ventilatie de pe a4 b8 2013 se potrivesc pe a4 b8 2009 ?
     
  8. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Da se potrivesc. Sunt diferente doar la mufe, dar fizic se potrivesc.
     
  9. dcaramarin

    dcaramarin Silver Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4-avant-2.0 CR, CAGB
    Eu nu am cu patratele pline si am montat cu succes manerele iluminate deci nu e valabil ce ai afirmat. Conteaza foarte mult ce pini ai efectiv in modulele de pe masina si desigur o schema electrica.
     
  10. cosmind 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2011
    Locație:
    In fata calculatorului
    Masina:
    Audi A4 CAHA 2009
    se poate. depinde si de unde iei alimentarea.
    cele cu patratele pline sunt pentru ambient lighting, greseala mea
     
  11. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    @cosmind, trebuie sa te mai documentezi. Cele cu patratele pline sunt ,,vanate" pentru functia de rabatare electrica a oglinzilor. Ambient lightning ,,stiu" si cele cu patratelele ,,pline" pe jumate'.
     
  12. Bogdan.s 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Dec 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A4 2.0 2010
    Salut. As vrea sa schimb si eu toate luminile din masina, pentru ca masina este alba si luminile sunt galbene si mi se pare inestetic.

    As vrea sa schimb luminile de pe plafon fata spate, luminile de la numar, si cele de la portiere. Din ce m.am interesat eu, se pot da luminile jos si sa schimb efectiv doar "becul" din interiorul lampii.

    Stie cineva unde pot sa ma interesez ce fel de becuri am nevoie, cum se numesc, am citit undeva ca multe sunt t10. Dar as vrea sa cumpar un kit de becuri si as vrea sa fiu sigur inainte sa cumpar sa nu raman cu ele pe cap.
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
  14. Bogdan.s 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Dec 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A4 2.0 2010
    Salut. Am activat din meniul verde optiunea "ambient lightning extended" (lumini picioare) dar in mmi optiunea e gri.

    Trebuie facuta o activare in vcds? Daca da, puteti sa imi spuneti care?

    Mentionez ca am dotarea pe masina..cand deschid usile se aprind luminile..dar as vrea sa le activez si in mers.
     
  15. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Trebuie activata optiunea si in BCM1, adica pe adresa 09 Central electric. In meniul ascuns (verde) se activeaza in doua locuri.
     
    Bogdan.s apreciază asta.
  16. Bogdan.s 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Dec 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A4 2.0 2010
    Am activat in meniul verde in ambele locuri, dar inca nu am inteles unde trebuie facuta setarea in vcds.
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ti s-a mentionat unde. Daca nu intelegi, spre binele tau, mergi la un profesionist care are VCDS de preferinta original. Bafta
     
  18. Bogdan.s 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Dec 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A4 2.0 2010
    Pai mi s.a spus doar in bcm1, nu mi s.a spus ce byte si bit. Pana acum am reusit sa imi fac eu in vcds tot ce mi.am propus, vreau doar detalii putin mai specifice daca se poate
     
  19. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    In 09 Central electric, Byte 16, bifezi Bit 6.
     
  20. Bogdan.s 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Dec 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A4 2.0 2010
    Multumesc. O sa revin maine cu rezultatul.
     

Distribuie pagina asta