1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini interioare - Portiere - Podea - Plafon - Guri ventilatie - la A4 B9

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de Ovidiu Patrascu, 9 Iul 2018.

  1. Ovidiu Patrascu 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Iul 2018
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A4, 2.0, 2015
    Salut

    La Audi A4, fabricatie Decembrie 2015, inscris in Martie 2016 - are lumini LED in toate cele 4 usi, dar nu am in meniu de unde sa le activez, sa ramana aprinse permanent pe durata condusului.
    Singurul meniu unde apar mentionate este la Driver Assist, unde poti sa alegi intensitatea lor odata cu intensitatea luminii de avertizare unghi mort.

    As vrea sa le pot activa, sa ramana aprinse pe durata condusului. Multumesc.
     
    Stamate Remus apreciază asta.
  2. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    extras de pe audi.ro


    Iluminare, culori și tapițerii
    Pachetul de lumini cu LED-uri de culoare albă integrate este standard. Șoferul poate acționa luminile de citit cu ajutorul unui senzor. În întuneric, pachetul de lumini interioare sau iluminarea ambientală (dotări opționale) oferă accente subtile. Pentru varianta de vârf, culorile luminilor pot fi alese din meniul MMI împărțite în mai multe profiluri și zone.

    Culorile variază în funcție de modul selectat în Audi drive slect. Conductorii de lumină LED din capitonajele interioare ale portierelor generează iluminarea plină de efect a conturului acestora.”

    trebuie să vezi ce echipare led ai mai exact.
     
  3. Ovidiu Patrascu 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Iul 2018
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A4, 2.0, 2015
    Multumesc de info.
    Am gasit ceva legat de asta in dotarile care le are masina: QQ0 Light package
    Luminile LED care sunt prezente pe usi sunt pt a avertiza pasagerii din fata sau din spate in momentul in care vor sa deschida usa - daca vine vreo masina din spate. Functia este legata pe aceeasi setare cu luminile din oglinda pentru "unghi mort" - se poate regla intensitatea lor.

    Din cate am gasit eu - nu se pot regla sa ramana "on" pe timpul condusului ... din pacate.
    Asta se putea numai daca masina avea pachetul care sa includa aceasta functie si se putea regla din setari,
    avand tab separat de unde puteai alege culoarea si intensitatea.
     
  4. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    acele lumini de avertizare fac parte din cadrul unui pachet de securitate nu din cadrul pachetului de lumini interioare.

    codul opțiunii pe care ți-o dorești este qq2 - Colour interior lighting package including ambient lighting with 30 selectable colours and 5 colour profiles
     
  5. Ovidiu Patrascu 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Iul 2018
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A4, 2.0, 2015
    Bobalex18
    Se poate monta aceasta optiune separat, acum, intr un service sau la Audi?
     
  6. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Într-un service audi, nu. La cei care fac retrofituri, da. Tu?! Cu minime cunoștințe, documentare, ambiție și răbdare, DA. Și eu vreau să îmi montez, dar nu prea am timp.
     
  7. SV 23 FBI

    SV 23 FBI 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Oct 2011
    Locație:
    Torino
    Masina:
    A4 B9 2.0 TDI quattro 190 CP DETA 2016
    Eu am optiunea luminilor interioare cu codul QQ1 si precizez ca raman on pe timpul condusului dar fara a putea schimba culoarea lor ci doar intensitatea. Am cautat mult in meniul masinii dar culoarea disponibila este doar albul.
     
  8. saionut

    saionut 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 Sport B9, 2.0 TDI (DEUA), 150 CP, S-Tronic, 2017
    Salutare,

    Tocmai am observat ca la sistemul de background lighting led-ul de deasupra buzunarului usii din stanga nu mai functioneaza. Indiferent de culoare, setari, acea parte refuza se se mai aprinda. Nu este un capat de tara insa este frustranta situatia. Din cate am putut observa este un capacel alb in acel loc insa mi-a fost frica sa trag de el sa vad ce tip de bec sau ce este inauntru, poate doar un contact imperfect sau ceva de genul. S-a mai intalnit cineva cu aceasta situatie? Se poate inlocui becul respectiv, cum se desface acel lacas. imi puteti spune ce trebuie sa caut? Eventual daca cineva are o schita ceva a acelui loc ar fi perfect, in manual nu am gasit nimic de ajutor si un service manual nu am.
    Multumesc anticipat.
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca exista informatia in ELSA, ti-o voi atasa eu mai tarziu.
     
  10. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Mergi la garanție
     
  11. saionut

    saionut 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 Sport B9, 2.0 TDI (DEUA), 150 CP, S-Tronic, 2017
    audi66 multumesc frumos, bobalex, da in cazul in care nu este ceva de genul “plug and play” ma voi duce la garantie.
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @saionut Ti-am atasat 2 PDF-uri ce contin pozitionarea tuturor becurilor de pe usa fata si modalitatea de demontare a lampii de deasupra buzunarului.
    Ai si o poza cu P/N-ul acestor lampi in caz ca ai nevoie, dar banuiesc ca ti se va schimba pe garantie.

    upload_2018-8-19_20-44-38.png
     
    bobalex18 apreciază asta.
  13. saionut

    saionut 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 Sport B9, 2.0 TDI (DEUA), 150 CP, S-Tronic, 2017
    audi66 multumesc frumos pentru schema si pentru codul piesei. Teoretic da, se schimba pe garantie banuiesc insa cautand codul pe google am vazut un pret de aproximativ 15 eur. Daca gasesc led-ul si undeva in romania, cred ca este mai econom sa il schimb eu decat drumul si timpul pierdut catre service
    Multumesc mult pentru ajutor inca o data.
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da, ala este pretul, 15 €. Il poti comanda la orice reprezentanta sau magazin de piese auto.
     
    cristimate apreciază asta.
  15. saionut

    saionut 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 Sport B9, 2.0 TDI (DEUA), 150 CP, S-Tronic, 2017
    O singura nelamurire/intrebare. Acel cod de lampa este acelasi si pentru masinile cu iluminare ambientala in 3 culori si pentru cele fara aceasta optiune? La mine este nevoie de cel care “isi schimba culorea” functie de profil.
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    In ETKA imi da un singur cod pentru ele.
     
    cristimate apreciază asta.
  17. saionut

    saionut 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 Sport B9, 2.0 TDI (DEUA), 150 CP, S-Tronic, 2017
    Atunci asta trebuie sa fie, o sa revin dupa inlocuire, probabil dupa concediu :)
     
  18. saionut

    saionut 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 Sport B9, 2.0 TDI (DEUA), 150 CP, S-Tronic, 2017
    Revin cu update. M-am interesat la magazinele de profil, becul costa 85 de ron iar termenul de livrare este de 7 zile (nimeni nu are stoc pe asa ceva)
    Insa dupa PDF-urile de la audi66 (multumesc inca o data pe aceasta cale), am demontat lampa si s-a dovedit ca led-ul propriu zis era iesit din mufa de alimentare, astfel ca totul merge perfect acum.
     
    cristimate, audi66, Mitiy și încă o persoană apreciază asta.
  19. SV 23 FBI

    SV 23 FBI 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Oct 2011
    Locație:
    Torino
    Masina:
    A4 B9 2.0 TDI quattro 190 CP DETA 2016
    Salutare, care credeti ca ar putea fi cauza iluminarii incomplete a liniei de pe grilele difuzoarelor anteriore B&O ? In poza se vede cum in partea anterioara isi pierde din intensitate.
     
  20. sackzitul

    sackzitul 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2010
    Locație:
    TM
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0TDI 190cp
    Nu stiu exact si ale mele mi se par ca is mai slabe ca intensitate (nu ca ale tale dar totusi). Eu banuiesc faptul ca s-a intanmplat asta de cand au facut actiunea de schimare de trim-uri de B&O (la tine nu cumva coincide cu schimbarea lor ?). Eu pana la urma le-am oprit cu tester-ul OBD11 pe alea de jos de la B&O pentru ca nu isi schimba culoarea si ma enerveaza. :)
     

Distribuie pagina asta