1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini interioare - portiere/usi - plafoniere - la picioare / Indicator usa deschisa la A6 C5

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de Merlin, 8 Ian 2008.

  1. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Bogdane, nu mai sunt C5-uri la dezmembrari?:)
    De A4 nu potrivesc 100%, de allroad da. Dar pentru siguranta maxima, cumpara exact pentru modelul tau si gata, nici un stres.
     
  2. Skywalker

    Skywalker Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2011
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Renault Grand Scenic 1.9dCi
    Nu arunca vechile broaste, le poti repara chiar tu ca nu este asa de greu, sunt o gramada de tutoriale pe youtube despre asta.
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Oct 2015
  3. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Broastele se repara, de fapt se inlocuieste microswitch-ul, chiar eu mi le-am inlocuit pe cele de partea dreapta...si da...prefer una reparata decat una sh,care pina la urma v-a pica....legat de suma ceruta,eu personal o vad justificata la cata chitibusareala e acolo
     
  4. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Stiu perfect ca se pot repara... Dar spre exemplu la mine o broasca nu functioneaza de cand am luat masina(spate dreapta) si switch-ul se aude cum face clic cand inchid portiera dar becurile nu se aprind, aici cred ca trebuie sa refac lipiturile... La portiera din fata dreapta, switch-ul e bun, dar aici cred ca e problema de la mecaniscmul de inchidere din broasca... Daca pun o surubelnita in broasca, sa simulez atunci cand inchid si deschid portiera, switch-ul merge si se aprind becurile, dar cand inchid si deschid usa normal nu se mai aprinde. Si daca deblochez si blochez masina cu usa larg deschisa se aprind becurile din portiera cand e incuiata... Si la portiera stanga spate cred ca i s-a dus switch-ul, ca nu se mai aude cum face click si aia mergea.
    De cateva ori le-am demontat, le-am curatat dar cam degeaba :p
     
  5. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Salut. Pentru cei interesati switch-ul usi original (Saia Burgess) se poate comanda AICI si are cod OEM 4B0 959 489 A. Bafta.

    [​IMG] [​IMG]
     
    Skywalker apreciază asta.
  6. Skywalker

    Skywalker Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2011
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Renault Grand Scenic 1.9dCi
    Cat costa cel original ?
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Ian 2016
  7. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Aproximativ 12 euro.
    LE. Se poate sterge, nu am vazut postarea anterioara.
     
  8. Catalin18 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2016
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 tdi 2004
    buna seara , am un audi a6 c5 din 2004 . De cateva luni luminile din bord+clima+radio isi schimba intensitatea iar voltmetrul sta intr-una pe 16(maxim) .bateria a fost masurata are o valoare de 14.2 , iar in bord aparea tot 16 . In timpul jocului de lumini din masina , scade indicatorul pe 14 pentru cateva minute... Are cineva ideea ce ar putea fi ? Multumesc anticipat
     
  9. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Fa si o scanare de erori. E posibil din IC sa iti faca figuri.
     
  10. Skywalker

    Skywalker Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2011
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Renault Grand Scenic 1.9dCi
    Catalin
    Incearca inlocuirea putentiometrului de lumini, ala de langa blocul optic (comanda de faruri, ceata, pozitii). Daca nu merge asa atunci trebuie cautat in alternator (punte diode, masurat acolo cazut cat da) si modulul confort sa nu fi intrat apa sau cu timpul sa fi facut condens si oxidat ceva contacte.
     
  11. ovidelis

    ovidelis 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Iun 2015
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A 6 CAGB,2010; A 4 AWX 2002
    Salutare,
    Am si eu o problema la becul cel mic de 5w de la plafoniera din partea soferului: cand il aprind se aprinde toata plafoniera, cel din dreapta se aprinde normal adica doar el/individual.
    Interesant e faptul ca atunci cand becul din dreapta e aprins, functioneaza si cel din partea soferului adica se aprinde, se stinge atat timp cat cel din dreapta sta aprins. Pareri ?
     
  12. Skywalker

    Skywalker Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2011
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Renault Grand Scenic 1.9dCi
    Alta plafoniera!
     
  13. adi

    adi 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2013
    Locație:
    brasov
    Masina:
    a6,1,9 2002
    Buna seara,
    Am un A6 C5 an 2002, 1,9 TDI Avant si am probleme cu iluminatul tuturor butoanelor din interior. Am verficat sigurantele, din bord stanga, sub volan sunt niste relee dar nu stiu exact ce rol are fiecare. Totul functioneaza dar nu mai sunt iluminate. Poate fi un releu sau vreo siguranta ? Ma poate ajuta cineva cu o parere ? Multumesc anticipat.
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Adi citeste topicul asta integral unde ti-am mutat mesajul si unde trebuia sa scrii. Pe viitor te rog sa nu mai deschizi topicuri noi aiurea si inutil atat timp cat exista topicuri deja deschise despre problema ta. Multumesc pentru intelegere.
     
    adi apreciază asta.
  15. adi

    adi 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2013
    Locație:
    brasov
    Masina:
    a6,1,9 2002
    salutare!nu mai intra nimeni pe la subiectul asta?astept ceva pareri.
     
  16. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Doar la butoane ai probleme? La toate, inclusiv rotitele de la gurile de aerisire ?
     
  17. adi

    adi 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2013
    Locație:
    brasov
    Masina:
    a6,1,9 2002
    Salutare. Asteptam un semn de la cineva. Da la toate nu am luminile active.

    Tot ce se lumineaza cand aprinzi pozitia adica : butoane usi, gurile de la ventilatoare, in jurul brichetelor absolut totul nu functioneaza luminile. In panoul de clima se vede afisajul cu gradele, punctul de la butonul auto semn ca functioneaza, este luminat butonul de avarii integral si in comutatorul de lumini doar centrul lui. In momentul cand aprind faza se stinge. Eu cred ca sunt legate toate impreuna dar nu stiu ce poate fii. Am verificat sigurantele toate sunt ok. Posibil sa fie un releu sau m-am gindit sa nu fie si din blocul de lumini (comutatorul) ?
     
  18. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    E posibil si de la blocul de lumini. Trebuie insa verificat si la ceasurile de bord firul de la pinul 20 mufa albastra, terminalul 58 care e responsabil cu iluminarea. Daca am timp maine, caut putin prin Elsa sa vad ce gasesc prin schemele electrice.
     
  19. adi

    adi 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2013
    Locație:
    brasov
    Masina:
    a6,1,9 2002
    ok.ms mult si astept...
     
  20. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Hmmm...vad nu e chiar simplu. Conexiunea responsabila cu iluminarea (58) are culoarea firelor gri/albastru. Trebuie sa cauti si sa masori continuitatea acestora, pe componente. Atasez cateva trasee sa vezi despre ce e vorba. Oricum, eu prima data as verifica ceasurile.
     

Distribuie pagina asta