1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini interioare - portiere/usi - plafoniere - la picioare / Indicator usa deschisa la A6 C5

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de Merlin, 8 Ian 2008.

  1. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Buna. Am avut eu problema asta am scos cablu de la baterie(+) timp de 3 minute si dupa ce l-am pus totul a revenit la normal, acum nustiu daca si la tine e la fel dar poti incerca. Bafta.
     
  2. adi

    adi 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2013
    Locație:
    brasov
    Masina:
    a6,1,9 2002
    nucugheri am sa incerc. Merci mult si am sa va anunt daca depistez ceva.


    CB927MF
    merci mult. Am incercat cu minusul scos dar nu a avut succes. O sa incerc si cu plusul.

    O zi buna.
     
  3. ***H2SO4***

    ***H2SO4*** 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 2,5 TDI 114 KW 2001 AYM Multitronic
    Ziua buna.
    Aseara am observat ca la usa dreapta spate nu se mai aprind luminile si nici in bord nu imi arata ca este usa deschisa,
    presupun ca senzorul este de vina si daca stie cineva sa imi spuna unde il gasesc ar fi super,ca imi sta pe suflet cand vad ca nu merge.
    multumesc anticipat
     
  4. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu se gaseste separat, nu are un cod de piesa sa il poti comanda/cumpara. Trebuie sa dai jos yala si sa vezi ca are o "puta" de plastic acolo in acel switch care se uzeaza si nu mai inchide/deschide circuitul. O sa-ti dai seama daca se mai poate face ceva acolo la fata locului.
    Sau cumperi o alta yala SH cu totul si speri sa nu fie asa uzat acel contact sa te mai tina cativa ani.
     
  5. ***H2SO4***

    ***H2SO4*** 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 2,5 TDI 114 KW 2001 AYM Multitronic
    am inteles,asta am vrut sa stiu,daca se gaseste in yala ,merci de info :)
     
  6. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    Se gaseste senzorul de cumparat separat pe aliexpres la 6-7 euro buc.
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sunt destule pe OLX la 30 lei, trebuie doar sa cauti dupa "Switch yala Audi". :)
     
  8. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    A verificat cineva, intra exact in locasul original, se prind la locul lor cu siguranta/clipsul de metal existent in yala ? Ca nu-mi par a fi chiar ca originalele.
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sunt exact la fel, doar ca trebuie folosita "talpa" de la switch-ul vechi, eu am schimbat fara probleme la un Passat 2007. Am folosit marca Burgess.
    Vezi video de la minutul 8:40.

     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Saia-Burgess sunt cele originale. Daca nu au modificat structura constructiva, cele originale sunt niste petarde. De asta pica intr-una aceste switch-uri. Izolatia cauciucata din jurul butonului mic se rupe / se strica si pe acolo intra apa si gata cu switch-ul. Se gasesc de cumparat la sume derizorii (cativa lei) niste chinezarii mai bune ca alea originale. Am probat mai multe modele de switch si stiu bine ce spun.
     
    ***H2SO4*** apreciază asta.
  11. BoRed

    BoRed 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Apr 2016
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6, 2.5 TDI Quattro, Motor AKE, 2002
    Salut,
    Am si eu o problema cu luminile de la plafoniera, nu se aprind cand deschid portierele, desi cand vreau sa le aprind manual ele functioneaza.

    P.S.:

    Stiu ca butonul luminilor de la plafoniera trebuie sa fie pus pe miljoc, nici pe 0, nici pe 1.
     
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Posibil sa ai unul sau mai multe switch-uri defecte in usi sau conexiuni intrerupte in manunchiurile de fire din mansoanele de cauciuc din usi, acolo au prostul obicei de a se intrerupe/rupe de la deschiderea repetata a usilor.
     
  13. BoRed

    BoRed 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Apr 2016
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6, 2.5 TDI Quattro, Motor AKE, 2002
    Multumesc pentru raspuns! Switch-urile functioneaza, imi arata portierele deschise in bord si se aprind si becurile de la picioare si cele din portiere, doar plafoniera face figuri.
    Am verificat, curatat mufele si cablajul, un singur pin culoarea gri cu negru nu este pus. am incercat sa il pun in toate cele 3 pozitii libere din ambele mufe si imi stau aprinse continuu, pot sa le sting manual dar in pozitia de mijloc si I raman aprinse cu toate portierele inchise, masina incuiata din telecomanda, descuiata, am incercat mai orice.
     
  14. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    In acest caz ai nevoie de schema electrica a circuitului din plafoniera si un "chinez batran" sa verifice fiecare pin/fir in parte....
     
    BoRed apreciază asta.
  15. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    Sau un contac imperfect sau intrerupt pe placa plafonierei.Lamele acelea metalice lipite pe placa.
    Am patit-o si eu si pina am depistat unde e defectul mi-au mai aparut ceva peri albi pe cap pe linga ce am deja[emoji51]
     
    BoRed apreciază asta.
  16. Maximilian

    Maximilian 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2016
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6 motor 2,5 tdi 1999
    Salut baieti,sunt ou printre voi si va rog sa ma ajutati cu o problema,detin un A6 tdi de 2,5 din 1999,problema este urmatoarea:
    Are momente masina cind deodata mi se aprinde lumina in plafon si deasemenea becurile albe de sub portiere nu functioneaza decit la usa stinga spate.Imi puteti da un sfat in legatura cu acest caz?
    Multumesc si astept un raspuns
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai citit acest topic integral ca sa verific tot ce se mentioneaza in acest topic ? Citeste topicul si faci o diagnoza pentru ca altfel nu o sa-i dai de cap. Cauzele sunt multe. Bafta
     
  18. Maximilian

    Maximilian 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2016
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6 motor 2,5 tdi 1999
    Din ce am mai intrebat in stinga/dreapta am mai primit raspunsuri ca ar fi devina yala de la usa dreapta spate?cica ar avea ceva electronic in ea un cip sau ceva de genul si ca acest cip ar da eroare precum ca usa e deschisa si calculatorul de cofort preia informatia si aprinde lumina in habitaclu. Este adevarat?cica a fi buba lor
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Citeste topicul asta integral pentru ca ai toate informatiile la indemana. Tot ce intrebi tu s-a mai intrebat de zeci de ori pana acum.
     
  20. Maximilian

    Maximilian 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2016
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6 motor 2,5 tdi 1999
    Ok multumesc mult si scuze daca am suparat pe cineva
     

Distribuie pagina asta