1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini interioare - portiere/usi - plafoniere - la picioare / Indicator usa deschisa la A6 C5

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de Merlin, 8 Ian 2008.

  1. Duță Irinel

    Duță Irinel 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Noi 2017
    Locație:
    Slanic
    Masina:
    A6 1.9 2003
    Va salut colegii,
    La un A6 C5 am toate becurile funcționale pe ea cei drept ușile plafoniera parasolare portbagaj am schimbat am pus canbus cu lumina albă.
    De ceva timp imi da eroare bec ars in bord iar cand deschid usa spate dreapta nu se mai aprinde la picioare plafoniera si pe usa.
     
  2. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Salut Duta. Multumim de instiintare. Intrebarea care-i? :faint:

    Erori vcds ai? In bord iti arata usa deschisa ? Daca mergi la un electriciam te rezolva el.:gaehn:
     
  3. Gheghe 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2018
    Locație:
    Italia / Constanta - Romania
    Masina:
    AUDI A6 2.5 V6 AKE 2001
    Vă salut,
    Am schimbat centrala airbag la un audi A6 C5 2.5 v6 2001 si cand am remontat totul cum era inainte, am realizat ca nu se mai aprind luminitele alea roșii de la plafoniera plus butoanele de pe usa si nici macar luminitele de la gurile de aerisire. Ma puteti ajuta ? Va multumesc
     
  4. Daniel989

    Daniel989 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mar 2019
    Locație:
    Valcea
    Masina:
    Audi A6 C5 4B 2004 2.5tdi BCZ Multitronic
    Am si eu problema cu luminile mai complicata asa... Audi a6 c5
    Deci pe partea stanga fata/spate imi merg si sub use si pe lateral la pedale se aprinde ledul in schimb pe partea dreapta nu imi merg deloc nici sub nici pe lateral pe ambele fata spate .in bord imi arata doar portbagajul usa din dreapta spate si usa din fata stanga ca sunt deschise iar sub scaune cu toate usile deschise lumina doar la pedale si in spate pe partea dreapta... sigurantele bune bateria ok iar inca ceva la portbagaj .. daca pun becul de ceata sta aprins 3-4 secunde se stinge si dupa el se sting si luminile din portbagaj aici e posibil sa fie un scurt desi .. si sa fie asa nu stiu unde sa caut ce sa ii fac ..
     
  5. h3rodot

    h3rodot 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2010
    Locație:
    Roman
    Masina:
    A6 C5, 1.9 TDI, 2003
    Salutare . Problema mea este urmatoarea.
    Am inlocuit toate switch urile din portiere. Acum afiseaza in bord cand este deschisa oricare din portiera si deasemenea se aprind plafonierele. A revenit si sunetul pentru cand sunt lasate luminile aprinse si cheia scoasa din contact.
    Dar la picioare si pe laterala si sub portiere nu se aprinde nici un bec.
    Inainte sa se strice switch urile cand deschideam o portiera de exemplu stanga spate se aprindea lumina sub scaunul meu si cele din portiera .
    A mai patit cineva ?
    Pe VCDS in afara de eroare pe portiera dreapta spate nu mai am nici o eroare.
    Adresa 35: Închid. centrala Eticheta:. ROJ\4B0-962-258.clb
    01562 - Uºa dreapta spate (DS)
    59-00 - nuPoate fi deblocat(ã)
    01562 - Uºa dreapta spate (DS)
    61-00 - SAFE nu este deconecta
    Tocmai ce am facut rost de un aparat de masura , nu am curent deloc pe nici un fir care duce la becurile din portiere si cele de sub scaun si bord care ar trebui sa se aprinda cand deschid portiera
     
    Ultima editare: 2 Sep 2019
  6. h3rodot

    h3rodot 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2010
    Locație:
    Roman
    Masina:
    A6 C5, 1.9 TDI, 2003
    Am rezolvat. Nu aveam Plus din calculator. Am tras un fir, am luat plus de la motorul de la macara si am dus pe fir care duce la bec. Acum functioneaza in toate portiele, la picioare in fata si in spate si arata si fiecare usa separat pe display in bord cand e deschisa vreuna.
     
    Romeo_79 și nucugheri apreciază asta.
  7. 77yce 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2008
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    Audi a6 1,9TDI 136CP 2002
    Sal am un audi a6 c5 2002 si am urmatoarea problema
    Am inlocuit microcontactul din iala si de atunci au aparut problemele
    1. Nu se mai aprinde lumina de sub piciorul soferului si martor usa deschisa in bord
    2. Palpaie luminile de la plafoniera
    3. Nu se mai aude buzerul de uitare faruri aprinse
    Rog raspuns
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mergi la electrician auto. Se face diagnoza obligatoriu si se verifica multe lucururi. Adica la electrician auto profesionist, nu un agarici, ai fost ? Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.
    Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema.
    Nu mecanicul face diagnoza ci electricianul care iti spune tie si mecanicului ce ai / are de facut. Nu avem cum sa te ajutam pentru ca sunt multe necunoscute. Adica poate ai montat o "petarda" de switch, nu ai respectat proceduri si asa mai departe. Nu avem cum sa te ajutam din fata calculatorului. Oricum tot ce ai de facut este deja scris pe forum.
     

Distribuie pagina asta