1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini la interior (plafoniera, picioare, usi, portbagaj) - A3 8L - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de flo_tiesto, 11 Noi 2008.

  1. andrei.c

    andrei.c 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3, 1.6 AVU, 2002
    Aham! Am inteles. Din pacate nu am mai dat plasticele jos si nici idee cum se dau jos nu am.
    Mersi mult, sper sa o rezolv pana la urma. Numa sa se mai incalzeasca putin afara....ca acuma e chiar prea frig :)
     
  2. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    O zi buna in continuare :) sper sa se rezolve problema fara cheltuiala prea mare :p
     
  3. andrei.c

    andrei.c 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3, 1.6 AVU, 2002
    dupa un amar de vreme mi-am facut si eu timp pentru problema cu becurile din portbagaj, asta mai mult din cauza ca incepuse sa imi arate in bord ca nu e inchis hayonul. Am fost frumos la piese auto, am cumparat iala (partea de jos) am fost la un mester si acuam merge brici.
    Piesa a fost 150 lei + 60 lei manopera. Nu e foarte mult da nici putin da macar am rezolvat. :)
     
  4. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Ai cumparat partea de incuietoare de pe hayon sau cea de pe caroserie? :uhm:
     
  5. andrei.c

    andrei.c 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3, 1.6 AVU, 2002
    Partea de jos mai lunguiata care are clema de prindere (toata chestia e invelita intr-un plastic). Cica sunt 2 microswitch-uri: unul care e in iala unde bagi cheia si care actioneaza deschiderea, iar celalalt e in partea aceasta inferioara care e pentru luminile din portbagaj si martorul din bord (pana acuma habar nu am avut).

    P.S. Am fost la cei de la Audi pentru sfaturi, mi-au zis si ei care e buba, dar mi-au cerut 400 Lei :w00t:
     
  6. dango 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2009
    Locație:
    ct
    Masina:
    a3
    sal. mie nu mi se aprind luminile din portbagaj decat f rar. doar de 2 ori mi s-au aprins si atunci cand am fost in service pt alta treaba- macara usa dreapta si aveam portbagajul deschis. altfel nu si am incercat si noaptea caci ma gandeam ca lumina portbagaj este legata cumva de senzorul care este la oglinzi de le face fumurii noaptea cand bate o lumina in ele. se pare ca nu. swich-ul al doilea este tot pe usa portbagaj sau pe caroserie? sau alte idei? poate ficeva din setari? deci cred ca becurile sunt bune si sigurantele.
     
  7. andrei.c

    andrei.c 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3, 1.6 AVU, 2002
    Ambele switch-uri sunt in sistemu de pe hayon. Pe caroserie nu e decat tija in care se prinde clema aia. Setari nu prea vad ce ar putea fi. Eu am schimbat sistemu de pe hayon si acuma merge....dar am astupat si gaura de cheie (cu un cauciuc mai tare incolor :)..nici nu se vede )ca e stricata lamela aia de protectie si cand ploua sau spal luneta sa nu intre apa ca iara mi se strica sandramaua...
     
  8. sorinm12

    sorinm12 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8L 1.9 TDI 90 cp & A4 B6 1.9 TDI 131 cp
    Salut,
    Ce cauciuc i-ai pus ? ca nici mie nu mi se inchide lamela aia. :)
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Iun 2012
  9. andrei.c

    andrei.c 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3, 1.6 AVU, 2002
    salut....din praktiker am gasit ceva la raionu unde sunt yale, balamale pentru usi si mai sunt si tampenii dinastea autoadezive dcare se pun pe usi sa nu se tranteasca si mai stiu eu ce. ce am luat eu is rotunde incolore si dintr-un cauciuc ceva mai dur (vin 8 in set parca...daca erai din TM cu placere iti dadeam ca nu am ce afce cu atatea).
     
  10. Paulll

    Paulll 5th Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8 / 2009 / 2.0 TDI / CAGA / Multitronic / Avant
    Salut, am vazut ca e cam vechi ultimul post dar vreau sa te intreb daca ai facut sau daca poti sa mai faci poze cu firele la care ai facut legaturile. Eu ma chinui de doua zile si nu reusesc decat sa ard sigurante.
    P.S. nici acel link nu mai merge
     
    Ultima editare: 12 Iul 2010
  11. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    hmm .. nu mai retin exact culoarea firului , orienteaza-te sa gasesti acele fire care urca prin stalpul din stanga spre plafon .. acolo trebuie sa fie firul acela .
    Daca nu reusesti sa gasesti firul eu zic sa consulti un electrician , sau cineva cu un program gen ETOS care poate sa-ti ofere schema electrica a masinii tale.
     
  12. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Cumpara un creion de tensiune de 12v si nu o sa mai arzi nici o siguranta.
     
  13. Paulll

    Paulll 5th Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8 / 2009 / 2.0 TDI / CAGA / Multitronic / Avant
    E scump si nu merita investitia.
    Am reusit pana la urma..........
     
  14. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    pai daca ai reusit ia spune cum :) poate vor si altii sa faca modificarea asta si nu stiu cum sa gaseasca acel fir.
     
  15. Paulll

    Paulll 5th Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8 / 2009 / 2.0 TDI / CAGA / Multitronic / Avant
  16. lax88

    lax88 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2012
    Locație:
    constanta
    Masina:
    a3,1.8,1988
    Salutare,
    Am o problema cu plafoniera: normal cand pui contacul trebuie sa se stinga becurile dar nu se sting. Trebuie sa deschid iar portiera si sa o inchid ca sa poata sa se stinga. Merci.
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Iun 2012
  17. morebufy Guest

    Salutare. Am un audi A3 din 97, 1.9 TDI. Am si eu problema cu luminile din portbagaj. Sigurantele sunt ok. Cablurile sunt ok si mufele de la becuri sunt ok. Am desfacut incuietoarea de pe hayon, am curatat totul pe acolo cu spay contact. Am verificat inchiderea si senzorul de confirmare inchis/deschis hayon. Merge si ala. Am apasat cu mana pe senzor (comutator). Se aude un ticait in inchiderea centralizata, dar becurile nu se aprind. Nu stiu ce poate sa aibe. Ma poate ajuta cineva?
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Exista riscul sa ai fire intrerupte in cablul care intra in portbagaj. Se rup/intrerup chiar unde intra in portbagaj langa balamale. Verifica continuitatea firelor de la becul din portbagaj cu un aparat de masura si cu schema de le ELSA in fata. Dute la un electrician priceput care te poate ajuta. Bafta.
     
  19. morebufy Guest

    Mersi mult Cristi. Mi-am adus aminte ca acum ceva timp inainte sa nu se mai aprinda de loc, se aprindeau si se stingeau in timp ce se auzea ticaitul din inchidere, cu o frecventa destul de mare. Cred ca se aprindeau si se inchideau datorita senzorului ca nu decupla bine (am avut ceva probleme cu inchietoarea de la hayon, nu se inchidea hayonul, ramanea portbagajul deschis), dar dupa ce l-am desfacut si curatat se inchide bine, nu mai ticaie inchietoarea dar nici nu se aprind becurile... o sa verific sa vad daca nu cumva sunt intrerupte cablurile.. (becurile sunt ok ca le-am testat).
    Daca gasesc problema va anunt.
     
  20. bogdan_tkr

    bogdan_tkr 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Apr 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 1.6 - AVU
    Sper sa nu fie offtopic, dar asta e ce am realizat eu :). (in realitate e mai slaba intensitatea si nu deranjeaza in timpul condusului). Ceea ce ma bucur cel mai mult e ca pare a fi din fabrica. :D
     

Distribuie pagina asta