1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini/Lampi si/sau stopuri spate la A4 B7 - inlocuire becuri - probleme diverse si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de cristi11, 5 Ian 2008.

  1. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    ai inlocuti vreun bec pe partea dreapta inainte sa observi fenomenul?
     
  2. george_gopo

    george_gopo Bronze Member

    Înscris:
    15 Mai 2011
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI (BLB) - 140 CP, 2006
    nu, pe partea dreapta nu. am scos doar sticla sa vad intensitatea reala a becurilor (comparatie). cel din stanga nu se aprinde si se stinge brusc cand il scot din soclu, e ca o lumanare asa.
     
  3. bugscata

    bugscata 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: A4 B7, 2.0 TDI BPW, 2007
    Ultima editare de un moderator: 16 Oct 2013
  4. liviu_07 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2013
    Locație:
    Galati
    Masina:
    A4 , 2L 140cp , 2006
    Salut ,
    Am intrat in posesia unui audi A4 B7 2006 Avant si am si am o intrebare la care sper sa gasesc o rezolvare aici: dupa o eroare in bord de bec ars am gasit pe partea interioara a hayon-ului becul cu problema. Am cautat pe la magazine auto si nu am gasit, becul ars fiind Osram 12w/6v tot ce am gasit a fost 12w/5v. In final am luat unul, l-am montat si aceeasi eroare o primesc in bord, am rasfoit si pe site-uri si este un singur site pe care am gasit, in Germania. Solutii ? Multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Oct 2013
    Andreymau apreciază asta.
  5. aldy 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2014
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi a4 8k5, 2.0L, 103 kw TDI, 2011 Avant - Q7 S Line 4M ,200 kw ,CRTC, 12. 2015
    Salut,
    Rog pe cineva, care ma poate sfatui, cum reusesc sa rezolv defectiunea care a aparut la lampa de frana montat sus pe hayon. Mai exact, ledurile se aprind intermitent sau cateodata numai jumatate din ele cand calc frana. In bord apare semnalul acela acustic destul de neplacut. Am incercat sa demontez capitonajul de la hayon dar mi-e teama ca rup ceva asa ca am renuntat. Am fost la un electrician care mi-a spus ca sint ledurile arse, asta dupa ce a batut zdravan cu pumnul in haion, dar nu este adevarat, pentru ca ele se aprind din cand in cand si toate. Eu am un A4 B7 avant din 2006 cu motor de 2.0. Multumesc anticipat
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Mar 2014
  6. vburtavel 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2013
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    Audi A4 Avant 2.0 2008
    Ajutati-ma !!!! Am un Audi A4 2007 Avant. de vreo cateva zile nu-mi mai merge lampa de frana de pe hayon si imi afiseaza la bord un cerc galben in centru cu un bec si un X rosu semn ca ar fi un bec ars,si mesajul de genul Lumina frana centrala...Spuneti-mi va rog cum scot lampa de pe hayon. Multumesc
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  8. Taz-Mania

    Taz-Mania 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4 S-line quatro, 2.0 170 hp, 2007
    Becuri marsarier tot timpul aprinse

    Salut,

    deoarece am cautat in ultimele 2 luni informatii despre cum se poate rezolva problema de a avea tot timpul luminile de la marsarier aprinse la Audi A4 B7,mai jos o sa va dau cateva informatii:

    pentru inceput, la mine a fost problema cu comutatorul lampa marsarier, cu codul 01E 941 521B care arata ca in pozele 1 si 2.

    Codul mufei este 1J0 973 702

    Ca sa ajungeti la el, trebuie sa dati jos roata dreapta, o aparatoare (cred ca de plastic) si inca una de metal ce se afla pe planetara dreapta. Din poza 3, cel incercuit cu rosu este comutatorul, iar cu verde mufa de conectare.

    Ca sa-l dati jos, va trebuie o cheie de inelara de 22.

    Daca am uitat ceva, o sa revin, sau altcineva sa adauge.

    Sa nu aveti nevoie de ceea ce am scris mai sus

    P.S. cel nou este "made in italy", a costat 49 RON, iar manopera 80 RON.
     
    Ultima editare: 13 Iul 2015
  9. andyITA

    andyITA 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Mar 2014
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Mercedes C220 170cp 2011 automata
    am si eu o intrebare: de ce se innegresc stopurile la B7 ?

    am tot vazut foarte multe masini cu stopurile innegrite partial....parca s-au ars sau s-a facut fum ...aveti idee ce cauzeaza fenomenul asta ?
     
  10. daniell

    daniell Bronze Member

    Înscris:
    14 Sep 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 b7 1,9tdi, AUDI A2 1.4tdi
    Verifica ce tensiune ajunge la conectorii lampilor si vezi daca e diferenta. La mine nu faceau becurile bine contact si se observa doar pe pozitie, pe frina se vedeau bine.
     
  11. Jhonnybb 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 b7
    Buna seara,
    Am si eu o problema cu lampa marsarier: cand bag in marsarier nu se aprind becurile.
    Tin sa precizez ca am verificat becurile si contactele am masurat cu aparatul si nu am tensiune deloc la mufe pe marsarier.
    Am verificat siguranta nr.31 de 15A si este buna Am verificat si senzorul de pe cutie (m-am bagat sub masina, am scos mufa si am facut strap in mufa sa am continuitate si nici asa nu aprinde lampa. Nu stiu ce sa mai verific sau ce problema poate fi. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva ? Multumesc anticipat
     
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Verifica si switch-ul de frana.
     
  13. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    salutare! tocmai ce mi-a aparut eroare de bec ars la stopul central de frana, cel de pe hayon, cu led-uri, intrebarea mea ar fi daca se poate repara sau se inlocuieste? multumesc!
     
  14. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    Astazi s-a stins eroarea si lampa functioneaza, dar totusi pentru viitor daca se duce lampa, cum se procedeaza pentru a remedia problema, se pot schimba doar led-urile sau se schimba lampa cu totul?
    Daca ma poate ajuta cineva care a mai schimbat cu niste coduri de piese, de la led-uri sau de lampa?
    Multumesc!
     
  15. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Pentru demontare lampa spate stop frana de pe hayon la A4 B7 urmati pasii din documentul atasat
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Ian 2017
  16. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    da e foarte bun documentul, multumesc mult!
     
  17. george_gopo

    george_gopo Bronze Member

    Înscris:
    15 Mai 2011
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI (BLB) - 140 CP, 2006
    Desi a trecut ceva timp de la intrebarea mea despre intensitatea scazuta a lampii de pe partea stanga, revin cu rezolvarea.
    Problema nu este de la becuri ci de la pinii de pe mufa mama, cea care vine conectata la tripla. Unul dintre pini era oxidata si chiar daca s-a incercat curatarea lui, tot nu a functionat cum trebuia.
    Rezolvarea: refacerea pinului sau schimbarea mufei. In functie de fiecare. Din pacate nu am poze din timpul refacerii.
     
  18. yonutzu

    yonutzu 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2016
    Locație:
    Buftea
    Masina:
    Audi A4 B7, 2.0 tdi, 2005
    Va salut baieti !
    Sunt proaspat posesor de audi a4 b7 2005, 2.0 TDI si am si eu o problema cu lumina de mers inapoi, am verificat/probat becurile si am constatat ca sunt ok, asa ca am ajuns sa verific switch-ul acela de pe cutia de viteze si spre uimirea mea are firul retezat/taiat , mai are cam 20 cm de fir pe mufa si nu gasesc nici unde continuarea firului ca sa il leg inapoi. Am scheme electrice dar degeaba ca nu inteleg nimic. Daca stie cineva unde duce/gasesc continuarea firului ala as aprecia foarte mult, ca sa nu mai zic ca am si programare la rar peste 1 saptamana jumate si nu ma pot duce cu lumina de mers inapoi defecta ...
     
  19. Victorkawa90

    Victorkawa90 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Dec 2016
    Locație:
    Calarasi
    Masina:
    A4, 2005, 2.0 tdi BLB
    Salut, am aceeași și eu! Cum ai rezolvat-o?
     
  20. Homocea 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2016
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi A4 B7 Avant
    Buna seara, am si eu o problema. Mi s-a ars becul de la stop/pozitie la lampa din stanga, l-am schimbat, iar cand am montat lampa, am vazut ca nu mai merge becul de dat inapoi (pana in momentul schimbarii becului functiona). Am demontat inapoi lampa, am inversat becurile in toate felurile posibile si toate sunt functionale iar firele sunt toate la locul lor. Ce este de facut ?
     

Distribuie pagina asta