1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini - Portiere - Podea - Plafon - Portbagaj la A4 B7 - montare ulterioara - probleme si rezovari

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de zeuss, 21 Iul 2008.

  1. Poleuca

    Poleuca 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2017
    Locație:
    Franţa
    Masina:
    Audi a4 B8 break an 2011 2.0 tdi 170cv quattro cod motor CAHA serie sasiu WAUZZZ8K7BA165111
    Am uitat sa specific ca am geamurile electrice toate 4. Deci firele trebuie legate cum mi-ai scris in prima postare ? Multumes mult pentru raspuns si ajutor.
     
  2. pyoman

    pyoman 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Feb 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 b7 2.0 TDI (BLB) 140CP
    Da eu am legat la ambele usi pe 13 si 21

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
     
    Poleuca apreciază asta.
  3. Poleuca

    Poleuca 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2017
    Locație:
    Franţa
    Masina:
    Audi a4 B8 break an 2011 2.0 tdi 170cv quattro cod motor CAHA serie sasiu WAUZZZ8K7BA165111
    Adica asa:
    Pin 13 Front Right FW light
    Pin 6 Front Left FWlight
    Pin 5 Rear Right FW light
    Pin 14 Rear Left FW Light

    La fiecare usa e diferit unde se lega +

    Si spatele tot pe 13 si 21 le-ai legat ?
     
  4. pyoman

    pyoman 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Feb 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 b7 2.0 TDI (BLB) 140CP
    Pe spate eu nu am geamuri electrice si nu am facut inca, trebuie sa trag tot cablajul dim modulul de sub scaun

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
     
  5. Musteata 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2016
    Locație:
    Moreni
    Masina:
    Audi A4 B7 avant 2.0 TDI 103kw/140cp, cod BLB, an fabricatie 2005.
    Salut baieti, am citit topicul asta cap coada, fiecare virgulita...am primit cadou de la fratele meu un set de holograme, eu nu am lumini un usi deci a trebuit sa gauresc in locul respectiv si sa trag firele aferente. Aici e problema, am legat "+" la pinul 13 de la mufa gri (defapt am adaugat fir cu papuc ot ca nu era nimic in licasul respectiv) si "-" la firul maro de pe aceeasi mufa..al drq daca vrea el sa mearga, de o saptamana si ceva tot caut rezolvari dar nimic, scoteti-ma si pe mine din impasu asta ca nu stiu ce sa ii mai fac. Multumesc frumos!
     
  6. pyoman

    pyoman 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Feb 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 b7 2.0 TDI (BLB) 140CP
    S-ar putea sa ai o eroare care trebuie stearsa daca ai pus contactul in timp ce le montai

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
     
  7. Musteata 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2016
    Locație:
    Moreni
    Masina:
    Audi A4 B7 avant 2.0 TDI 103kw/140cp, cod BLB, an fabricatie 2005.
    Pai l-am pus. Sincer nu stiam ca nu se pune. Multumesc de info, o sa caut pe cineva sa vad daca am eroare. Revin cu update daca reusesc ceva. Multumesc inca odata
     
  8. RIDDICK

    RIDDICK 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2013
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI, 140 CP - 2006, Cod: BPW, PDF - OFF.
    Salut Colegii, si eu acuma am facut aceasta operatiune si pot spune cu siguranta ca pentru usile din fata plusul pentru acele lampi se ia de la pozitia 13 iar minusul de la 21.
    Fiind electrician am facut masuratori prealabile sa fiu sigur in aceace fac.
    De la pozitia 6 se ia plus dar plus de la pozitie, adica ai plus doar daca pui pozitia, am adaugat un led in plus fata de operatiunea pe care ati facut voi si va spun cu exactitate ca firu din pozitia 6 albastru cu o dungulita maro este de la luminile de pozitie.
    In poza se poate vedea mufa din partea dreapta, din partea stanga e la fel doar cu mai mult mai multe fire in plus.
    Se poate vedea si in poza unde am adaugat acel led pentru ambianta, sa stiti ca e superb.
    Voi pune poza si in intuneric sa vedeti cam cum arata.
    Am intalnit o alta problema cu care se infrunta toti cei care nu au geamuri electrice spate cum am si eu. Atunci cand nu avem geamuri electrice spate vin doar fire pt difuzor si senzorul de la balamale.
    Ma poate ajuta cineva cu schema electrica de sub scaun,....presupun ca de acolo ar trebui sa ducem fir pt acele becuri sau de la stalp.
    Ne poate ajuta cineva mai cu exactitate unde sa caut si de unde trebuie sa ducem fir? Sa nu ma pun sa desfac peste tot.

    Poze. Daca aveti nelamuriri ma puteti intreba. Ah ... am uitat sa va spun sa nu va zgarciti la banda izolatoare.
     
  9. RIDDICK

    RIDDICK 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2013
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI, 140 CP - 2006, Cod: BPW, PDF - OFF.
    Lumini ambientale plafonieras .....
     
  10. RIDDICK

    RIDDICK 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2013
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI, 140 CP - 2006, Cod: BPW, PDF - OFF.
    Poze pe timp de noapte.....
    Se poate vedea acea lumina de avertizare si iluminat din usa,....cat si luminita pe care am montat in plus...
    Dupa cum se vede si in poza luminita bate pe maneru cromat, in realitate arata super,....poate in poze nu pare atat de wow dare e super...
    Voi incerca sa fac niste poze cu aparatu foto profi, sa vad daca se vede mai bine si voi reveni cu alte poze ....
    Luminile de la picioare sunt la telecomanda si pot schimba chiar si culorile, intensitatea si joc de lumini,....va recomand daca vreti si la picioare este mult mai practic si frumos...
     
  11. Darius22

    Darius22 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Apr 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    AUDI A4,B8 FL,multitronic,CJCL
    Salut Riddick.Imi poti spune te rog de unde ai luat ledurile pt plafoniera si cele din interiorul manerelod?Cele de la maner sunt oem sau ai improvizat tu?Merci
     
  12. RIDDICK

    RIDDICK 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2013
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI, 140 CP - 2006, Cod: BPW, PDF - OFF.
  13. RIDDICK

    RIDDICK 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2013
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI, 140 CP - 2006, Cod: BPW, PDF - OFF.
    Nu stie nimeni unde se pot lega luminile in portiera, pe cei care nu au geamuri electrice spate ?
     
  14. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    [​IMG]

    Stie cineva pentru ce sunt cele 2 gauri ? La mine nu cred ca sunt luminate :)
     
  15. Musteata 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2016
    Locație:
    Moreni
    Masina:
    Audi A4 B7 avant 2.0 TDI 103kw/140cp, cod BLB, an fabricatie 2005.
    lumini ambientale daca nu gresesc in denumirea lor, ca tot veni vorba, are cineva din intamplare si bumbii aia 2 care ies in afara, sau lupe cum naiba le-o zice..la mine nu sunt decat 2 gauri simple si arata ca drq :(
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Bumbii aia doi care ies in afara nu exista din fabrica. Poza aia este cu o plafoniera ce a fost gaurita ulterior si modificata ulterior.

    Scorpyon poti sa prelucrezi tu plafoniera si sa montezi luminile acelea ambientale. S-a mai discutat asta pe forum si cred ca exista si tutorial pe forum. Daca nu exista, exista pe net zeci, sute de tutoriale cu si despre montarea luminilor ambientale din plafoniera asta daca nu vrei sa schimbi / cumperi plafoniera cu lumini ambientale.
     
  17. Musteata 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2016
    Locație:
    Moreni
    Masina:
    Audi A4 B7 avant 2.0 TDI 103kw/140cp, cod BLB, an fabricatie 2005.
    Multumesc Cristi...poate gasesc sau fac ceva la servici sa dea frumos si sa imi imprastie lumina altfel pe consola..revin cu detalii daca iese ceva!
     
  18. Florin MfC

    Florin MfC 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iul 2017
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A4 B6 2.0 Tdi 2004
  19. IOAN ADRIAN-taut

    IOAN ADRIAN-taut 3rd Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2009
    Locație:
    Zaragoza / Timișoara
    Masina:
    audi a4 20 tdi 140cv BRE 6 trepte an 2006 B7
    Salut,
    Eu am montat asa ceva doar că logul e de S-line, se vede bine sunt ok.

    [​IMG]
     
  20. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Le-ai montat gresit. Logul trebuie sa se vada drept sub usa, nu asa cum este acum. Acesta este din partea cealalta.
     

Distribuie pagina asta