1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini - Portiere - Podea - Plafon - Portbagaj la A4 B7 - montare ulterioara - probleme si rezovari

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de zeuss, 21 Iul 2008.

  1. IOAN ADRIAN-taut

    IOAN ADRIAN-taut 3rd Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2009
    Locație:
    Zaragoza / Timișoara
    Masina:
    audi a4 20 tdi 140cv BRE 6 trepte an 2006 B7
    Daaaaa, stiu, poza era de proba. Le-am schimbat si lumineaza cum trebuie.
     
  2. Tudor.A 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2017
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi a4, 1.6, 2002
    Dacă îl deconectezi pe cel de jos (cel alb), mai funcționează cel roșu?
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai tu practic faci swap, deci renunti la cel OE.
     
  4. Tudor.A 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2017
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi a4, 1.6, 2002
    Eu nu le am deloc, am cumpărat mașina fără, sunt doar locașurile cu o mufa in interior, precizez ca le am pe cele roși dar nu se aprind și vruiam sa stiu dacă asta e cauza, exista o legătura între el? Dacă le cumpăr pe cele de jos (albe) or sa funcționeze și cele roși?
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu. Nu ai nimic acolo. S-a mai discutat asta pe forum. De ce nu citesti si tu un pic din urma chiar si in alte arii care privesc alte modele de Audi ? Iti trebuie lampile cu loc pentru bec si trebuie sa sa cumperi cablaj sau sa-l confectionezi. S-a mai mentionat asta pe forum de zeci de ori. Exista si tutoriale, pe forum, pentru montat lampi pentru lumini in usi.
     
  6. Horatiu Rus 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iun 2017
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BPW ) 140 CP
    Salut,
    Am si eu o masina (avant) care a venit cu tot cu pachetul de lumini cu led-uri - nici o problema la montare ulterioara. Totul bine si frumos, pana acum cateva zile cand led-urile din portbagaj au inceput sa scada in intensitate. Isi mai reveneau daca loveam butonul lampii, dar pana la urma si-au dat duhul. Azi am luat alte led-uri, nu asemanatoare cu cele care erau pe masina, si cand le-am pus, comportamentul a fost la fel: intensitate slaba pana am apasat mai tare pe buton.
    Iar acum problema: dupa 2-3-4 apasari pe buton, sa ma asigur ca merg, si ca e ceva contact imperfect in lampa, toate led-urile din plafon s-au stins. Cele din plafoniera din fata abia daca se vede ca se aprind cand se deschid usile sau cand se pune intrerupatorul pe 1, pe cand celelalte nu dau nici un semn de viata.
    Mentionez ca led-urile din usi (x8) + cele de la picioare (x4) lumineaza si functioneaza cum ar trebui.
    Am verificat si cateva sigurante, dar nici una nu era arsa.
    As dori sa ma indrumati spre ce sigurante sa verific sa fiu 100% sigur ca nu e de acolo, si poate, alte idei de rezolvari.
     
  7. Andrei_Daniel 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2015
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    A4 2.0 TDI 2005
    Salut.

    De cateva zile imi apare in bord martorul pentru lumini de frana, dar becurile se aprind corect.
    Imi poate spune cineva cum scap de aceasta problema si cam cat m-ar costa.
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Faci diagnoza ca sa vezi in blocurile de masura cum lucreaza switch-ul de frana. Cat costa asta nu stie nimeni.
    Trebuia sa citesti topicul dedicat pentru ca aici ai scris complet aiurea intrebarea si nu are nici o legatura cu acest topic.
    Ce trebuie sa faci ce sa cumperi si cat costa switch-ul este scris pe forum in mai multe topicuri. Ultimele 2 mesaje vor fi sterse.
     
  9. Horatiu Rus 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iun 2017
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BPW ) 140 CP
    Salutare din nou.
    Ca sa nu fiu ca multi care doar cauta raspunsuri, iar cand le gasesc, uita de forum, am reusit sa gasesc problema explicata mai sus.
    Mai exact, a fost siguranta nr. 38. Din cautarile pe net, rezulta ca siguranta respectiva e responsabila pentru lumina din portbagaj, cat si pentru inchiderea centralizata, cu care nu am avut nici o problema.
     
    danutzu_2001 și Pinichi apreciază asta.
  10. kapone

    kapone 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2017
    Locație:
    sibiu
    Masina:
    a4 b7 2.0 tdi blb
    Salut la toată lumea, am nevoie de un coleg care ma poate ajuta cu o schema electrica la uși și care poate sa imi spuna cum pot activa luminile din usi cu vcds.. Mulțumesc....
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ai citit tot topicul asta ?
     
  12. kapone

    kapone 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2017
    Locație:
    sibiu
    Masina:
    a4 b7 2.0 tdi blb
    100% nimic concret doar uni colegi care au spus ca au fost ajutați cu niște scheme, dar nimic postat
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu ai citit nimic. Mai exact, ce lumini vrei sa activezi ?
    Daca ai fi citit ai fi vazut ca ai numerotarea pinilor ce trebuiesc folositi si totodata ca nu necesita activare cu VCDS.
     
  14. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Eu am impresia ca iti bati joc de noi. Exista in topic toate informatiile necesare + o gramada de informatii pe forumurile externe unde gasesti tot ce ai nevoie. Pe platforma asta NU se codeaza aceste lumini cu VCDS. Nu o sa iti spuna nimeni tie in mod special mura in gura cum trebuie sa duci fiecare fir, pentru ca unii ori fac aceste lucruri pe bani, iar altii au platit pentru montaj!
    Fa-ti singur partea de cautare, ca nu e greu.
     
  15. kapone

    kapone 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2017
    Locație:
    sibiu
    Masina:
    a4 b7 2.0 tdi blb
    Asta e de fapt problema se face pe bani am înteles acum,pentru ca din topicul asta tot ce am văzut e cum se trag firele dar nu ca și funcționează asta am și făcut dar nu funcționează, asta e o sa le fac pe bani.
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca ai tras/cablat firele si nu functioneaza, adica nu se aprind in functie de care usa o deschizi, inseamna ca ai facut ceva gresit si / sau nu te pricepi.
    Nu se codeaza nici o lumina din usa cu nici un VCDS. Deci trebuie sa mergi la un profesionist care acum trebuie sa verifice tot cablajul si asta te va costa mai mult decat daca ai fi mers la el de la inceput. De asta trebuie sa facem ce ne pricepem si suntem in stare sa ducem pana la capat.
    Nu este nici o rusine sa recunosti ca nu te pricepi si sa apelezi la profesionisti.
    Instalatia electrica chiar si a unei masini este o treaba destul de complexa si exista riscuri care ulterior pot crea probleme majore si chiar pagube irecuperabile.
    Nu avem cum sa le stim pe toate si trebuie sa ne cunoastem masura competentei sau incompetentei noastre.
    Nu te mai ataca aiurea si inutil pentru ca ti s-a spus politicos (nu te-a injurat nimeni) si ti s-a spus sa cauti pentru ca exista deja raspunsul aici pe forum in topicul asta si pe alte topicuri (de exemplu aria A4 B6 si niste topicuri din aria How To) si pe internetul asta nemarginit.
     
  17. kapone

    kapone 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2017
    Locație:
    sibiu
    Masina:
    a4 b7 2.0 tdi blb
    Poate ca nu ma pricep eu destul dar din tot ce am găsit eu pe internetul asta am încercat toate variantele ba chiar le-am verificat sa vad dacă îmi da comanda atunci când deschid ușa tot ce am găsit 2 fire care îmi dau curent conținu indiferent de starea uși, închisă /deschisa
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Poftim schema.
     
  19. kapone

    kapone 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2017
    Locație:
    sibiu
    Masina:
    a4 b7 2.0 tdi blb
    Mulțumesc!!!
     
  20. safary 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Apr 2010
    Locație:
    Câmpina
    Masina:
    Audi A4 1.8T Quattro cod (BFB) An 2006 162 CP
    Salutare, Am si eu o problema cu luminile din plafoniera fata spate+portbagaj nu se mai aprind. Cele din usi se aprind si de la picioare doar cele de pe plafoniera nu merg. Am verificat siguranțele am citit tot topicul va rog o idee., unde sa incerc. Mulțumesc.
     

Distribuie pagina asta