1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini si becuri lampi/stopuri spate si portbagaj/hayon A6 C6 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de Luci, 7 Noi 2007.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Anidorin inlocuiesti lampa, led-urile arse nu le poti inlocui. Citeste acest topic unde ti-a fost mutat mesajul si unde trebuia sa scrii. Bafta.
     
  2. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    Anidorin, eu am schimbat asa ceva la un A6 Avant, tot din acelasi motiv ca si in cazul tau. Are dreptate audi66, trebuie inlocuita lampa. In cazul in care ai probleme cu demontarea ei, iti atasez procedura.
     
  3. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Marss_84 daca vorebsti de pe lampa de pe haion aceea este cu led si arata ceva asemanator:

    c7 led.jpg
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Marss_84 Sunt 2 variante :
    La avant : Este vorba despre al 3-lea stop pe frana, care este situat pe hayon sau despre jumatatea stopului care vine montat tot pe hayon.
    La berlina : Poate fi vorba numai de a 3-lea stop de frana, care nu este situat pe hayon, ci pe luneta. Aici numai luam in considerare partea stopului ce vine instalata pe hayon deoarece masina nu este Facelift, si A6 C6 berlina non-facelift are stop-ul dintr-o singura bucata instalat pe aripi.

    Deci, cand mai cereti ajutor mentionati intai ce masina aveti (modelul, berlina/avant) si problema EXACTA.
     
  5. AnaG

    AnaG 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2016
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A6 2006
    Buna,
    Am un audi A6 C6 din 2006 si nu îmi functioneaza becul masarier pe partea stânga - nu se aprinde becul. S-a verificat sa vadă daca primește curent si nu primește, se aprinde doar cel pe dreapta. Nu sunt de același fel becurile ?
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca masina ta e berlina, ai bec doar pe o singura parte. "Desteptul" care a verificat daca vine curent la celalalt bec, de fapt a controlat becul de ceata (la care e normal sa nu vina curent din moment ce nu e actionat din comutator).
     
  7. AnaG

    AnaG 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2016
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A6 2006
    E berlina,înseamnă ca la modelele astea din 2004 pana in 2008 nu se aprind in amândouă stopurile ci doar in dreptul. Mulțumesc pt răspuns eram ingrijorata
     
  8. AnaG

    AnaG 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2016
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A6 2006
    Ca sa înțeleg un lucru am un audi A6 berlina din 2006 când bag in masalier sa dau cu spatele se aprinde lumina albă doar in dreapta sau in ambele stopuri??
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    :) Doar in dreapta, lumina alba.
     
  10. AnaG

    AnaG 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2016
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A6 2006
    Scuzați ca tot deranjezez da la mine in stopul stâng in partea unde e alb e bec cu halogen si nu vine curent de ce??
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Intelege ca nu e bec acolo, confunzi.
    Becul ala care zici tu e de ceata, aprinde ceata si te convingi.
     
  12. AnaG

    AnaG 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2016
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A6 2006
    Am aprins ceata si îmi luminează jos dedesubtul lui ăla alb cu roșu ca am incercat
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Exact. Ala este becul care il confunzi tu cu marsarier-ul cand ai demontat capacul stopului.
    Pe partea soferului, in patratul alb nu ai nici un bec. Langa patratul alb, spre exterior, ai semnalizarea.
     
  14. AnaG

    AnaG 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2016
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A6 2006
    Ok mulțumesc pentru ca mați lămurit
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    N-ai pentru ce !
    Stai linistita ca "asa e toate". :)
     
  16. Roger25

    Roger25 Gold Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6, BPJ, 2.0 TFSI, 2011
    Imi da eroare in bord de bec ars, cand la lampa de frana a stopului din stanga, cand al semnalizarii stange spate. Cand da aia cu left brake light, nu ard jumatate din ledurile alea de frana.
    Problema a aparut dupa ce a fost data bara spate jos la reprezentanta, si implicit si stopurile spate.
    Dupa montaj, imi da erorile mentionate mai sus.
    Am desfacut/repus la loc stopul stang, nu mi a mai dat eroarea de left brake light ci aia de semnalizator stang.
    Credeti ca pot fi becurile chiar arse sau face figuri din alte cauze? E ciudat ca prima oara dadea eroare de stop frana stanga si dupa ce l am repus la loc a doua oara ardeau toate ledurile. Din pacate mi s a zis ca nu se gasesc ledurile alea separate ci trebuie luat tot elementul. Insa totusi nu cred ca ele sunt arse. Am verificat mufa aia dinauntru sa fie infipta bine, si este. Nu stiu de ce tot da erori.
    Multumesc
     
  17. S i l v i u

    S i l v i u 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2016
    Locație:
    Braila
    Masina:
    A6 3.0 tdi quattro 2007
    Salut! Fiți amabili Spuneti si mie cum se reglează stopurile pe spate,ca le-am dat azi jos si a umblat cineva la acel șurub de ghidaj,si acum le-am prins la loc,am strâns bine acea piuliță lunga din portbagaj si acum nu stau fixe,țepene,daca tragi de ele se mișca stopul.....(urile)......! Multimesc
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu se regleaza nimic la nici un stop de pe spate. Intra fest si nu trebuie sa aiba jocuri. Ai rupt mai mult ca sigur ghidajele de plastic care intra in puferele de pe aripa. Cand nu te pricepi de ce nu intrebi sau de ce nu citesti ca sa stii ce ai de facut (ca acum internetul este nemarginit) inainte de a demonta ceva ?
     
  19. S i l v i u

    S i l v i u 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2016
    Locație:
    Braila
    Masina:
    A6 3.0 tdi quattro 2007
    Te referi la cel plastic negru care se demontează si el cand dai jos tripla?!
     
  20. crystyano

    crystyano 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2015
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI an 2010 motor CAHB 170 cp automata(LDV)
    Buna stie cineva codul oem al stopului cu led dreapta spate de pe aripa? facelift
     

Distribuie pagina asta