1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Luminile de pozitie a LED albastre

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de CB927MF, 21 Iul 2008.

  1. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Vreti sa aveti luminile de pozitie a LED de culuare ALBASTRA sau ALBA?
    1 cumparati 2 LEDURI albastre sau 2 albe
    2 cumparati 2 lampi normale de pozitie
    Luati becurile normale si rupeti sticla pina la baza vezi foto (1 ) dupa care eliminati filamentul din mijloc. Acum prindem LEDURILE si le SUDAM cu fludor de cele doua fire de metal ramase in interior (2) o data atacate ledurile introduceti numai cu +(pozitiv) pe cablul rosu adica in partea unde este sudata REZISTENTA vezi foto si –(negativ) pe cablul marou. Nu puneti plastic in jurul suduri ca din cauza calduri emise de lampa de faza lunga sau scurta se topeste
     
  2. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    aveti aici 3 poze cum se monteaza si cum se vede
     
  3. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    lumini de pozitie

    daca aveti intrebari scrieti aici.
     
  4. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Si cat va tine ?
     
  5. RALLYMAN

    RALLYMAN Bronze Member

    Înscris:
    9 Mar 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Volkswagen Passat variant 1,9TDI 1Z 1994
    Si rezistenta de cat trebuie sa fie ?
    Cat sant de legale luminile albastre pe fata ?
     
  6. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    rezistenza nustiu de cit trebuie sa fie ca eu am cumparato de la un magazin specializat si i-am explicat ca a-mi trbuie pentru un LED ce il folosesc la 12V.
    In privinta la cit tin LEDURILE tin sa precizez ca ledurile nu se ard niciodata decit daca ai dai o tensiune mai mare dar daca le utilizezi normal te tin o viata. Referitor la cit sint de legale cele albastre tin sa spun ca nu sunt LEGALE riscul sil asuma fiecare in functie de cum ai placerea sa arate masina.
     
  7. jakabjozsef 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2008
    Locație:
    OCNA MURES str. Aleaindependentei Blc.46 ap 120
    Masina:
    AUDI A4 din 1995
    rezistente pt. leduri

    rezista pt. un led ce este alimentat la 12 trebe de 680 omi dar casa si tina ar fi bine 1komi macar 05w bafta.
     
  8. RealPusky 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi Q5/8R 2010 - 3.0 TDI CCWA‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏Audi A6/C7 2013 - 3.0 TDI CDUD
    Pacat ca nu sunt legale... Dar chiar crezi ca o sa te opreasca politia noastra pentru asa ceva? Majoritatea nici nu cred ca ar observa..Chiar si asa, care e sanctiunea pentru asa ceva?
     
  9. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    retinerea certificatului de inmatriculare pana la rezolvare problemei. deci dupa ce pui becuri normal mergi la rar pt verificare si dai niste bani, iti dau hartie ca e totul ok si iei certificatul inapoi.
    cred ca si amenda contraventionala


    off topic: si xenoanele aftermarket sunt ilegale
     
  10. RealPusky 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi Q5/8R 2010 - 3.0 TDI CCWA‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏Audi A6/C7 2013 - 3.0 TDI CDUD
    mi-ai mai taiat din entuziasm, dar raman la parerea mea. In conditii normale politia rutiera nu o sa observe modificarile. La verificarea rar...e alta treaba, dar cu niste bani in stanga, niste bani in dreapta se rezolva si aia.
     
  11. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Uite de-aia nu merge nimic cum trebuie in Romania. Intai dam niste spaga dupa care ne plangem ca suntem o tara de spagari. Ia sa nu mai dea nimeni spaga, sa vezi atunci cum incet incet o sa mearga si la noi treaba bine. Scuze de off-topic dar nu m-am putut abtine.
     
  12. RealPusky 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi Q5/8R 2010 - 3.0 TDI CCWA‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏Audi A6/C7 2013 - 3.0 TDI CDUD
    Pana atunci mai avem destul. Poate nu m-am exprimat corect la faza cu spaga. Vroiam doar sa zic ca la noi se rezolva orice cu bani. Nu zic ca e bine sau corect sa dai, dar vrei sa zici ca tu nu ai dat niciodata? Du-te la un service; daca stii ca ii dai ceva in plus mecanicului nu stai mai linistit ca poate va avea mai multa grija de tine? sau ca nu te vei trezi cu cine stie ce surprize?

    Traim in Romania, nimeni nu e de acord cu spaga, dar fara ea nu se poate. Nu avem inca (ma refer la masini ca doar suntem pe clubaudi.ro) mecanici suficient de corecti incat sa se ocupe de masina ta asa cum trebuie fara spaga, fara sa-ti gaseasca alte "defecte" sau piese care trebuie "schimbate".
     
  13. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002

    eu stiu un mecanic care face treaba buna fara sa ii dai nimic in plus si are service'ul lui :p. si tine cat de cat si angajatii in frau
     
  14. RealPusky 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi Q5/8R 2010 - 3.0 TDI CCWA‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏Audi A6/C7 2013 - 3.0 TDI CDUD
    atunci felicitarile mele..e unu din putinele cazuri. poate exceptia care confirma regula. cel mai bun lucru e ca atunci cand dai de un astfel de mecanic, sa te imprietenesti cat mai bine cu el, o bere ceva, ca daca se supara pe tne si n-are chef sa-ti faca masina calumea...altu nu prea mai gasesti.
     
  15. deacdaniel

    deacdaniel 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2008
    Locație:
    tg_mures
    Masina:
    Audi A6
    Salut eu am avut un A4 si aveam ceva becuri de pozitie verzi erau foarte misto alea sunt legale? ca din cate scrie in legislatie numa alea rosi si albastre sunt interzise.nu? si apropo de leduri nu e mai usr daca cumaram leduri si le pune? da ceva eroare ?
    Va multumesc!!!:respekt:
     
  16. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Nu sunt legale nici verzi,roz,mov sau alta culoare. Nici omolagate deci sunt offside...
    Si eu mi-am montat acum unele dar nu sunt albastre ci albe;) exact ca lumina xenonului;)
     
  17. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
    :sign_ot: Sa nu mai aud de leduri albastre cat oi mai trai :nunu: Acum 2 ani aveam si eu pe golf leduri albastre dar m-a oprit nenea militianu si le-a vazut ca avea vederea buna. A vrut sa imi dea un milion amenda si 2 puncte dar pt ca am demontat de fata cu el pomul de iarna am scapat cu un cadou de 500 000 :beerchug:
     
  18. voinicelu 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Feb 2009
    Locație:
    slobozia, ialomita
    Masina:
    Audi A3 Sportback 1,9 TDI 2006
    si eu vreau sa imi pun ceva tot spre xenon...ai facut cum spune CB927MF sau mai exista si o alta solutie? nu stiu ce incredere sa imi dea o improvizatie facuta in casa...in plus vreau sa fac acelasi lucru si la becurile de la numere...
     
  19. HARFO66

    HARFO66 Bronze Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6 2.5 150HP
    Sunt toate tipurile de becuri cu lumina alb rece sau efect xenon si la preturi ff mici,nu merita sa faci improvizatii,acum cand sunt de toate...topicul cu acele imagini este deschis din 2008.gasesti la mag. de piese auto sau bazar.
     
  20. voinicelu 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Feb 2009
    Locație:
    slobozia, ialomita
    Masina:
    Audi A3 Sportback 1,9 TDI 2006
    multam! gasisem intre timp topicul si am vazut si acele dispozitive ceramice de iluminat...numai bine!
     

Distribuie pagina asta