1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

maieu scaune

Discuție în 'Interior' creată de exxon, 6 Iun 2009.

  1. exxon 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2009
    Locație:
    Tg Mures
    Masina:
    Audi A6 4G 2016 Avant 2.0 Tdi 190 CP Ultra
    Salut. aveti idee unde gasesc maieuri pentru scaune dar ceva de calitate ?:anbet:
     
  2. cristi_61

    cristi_61 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 Avant, 131hp, 6 gang,bose sound
    cum poti sa pui asa ceva ?
    ce ai sa faci cu plasa din spatele scaunului? o sa arate aiurea.. parerea mea :o:

    bafta :sadlike:
     
  3. exxon 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2009
    Locație:
    Tg Mures
    Masina:
    Audi A6 4G 2016 Avant 2.0 Tdi 190 CP Ultra
    pai nu m-am gandit la treaba asta, nu stiu ce sa zic tre sa fac ceva ca se uzeaza materialul textil de pe scaun :( Husa nu vreau sa pun ca nu cred sa arate bine nici acela....
     
  4. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Ca sa nu mai spunem de airbagurile laterale care nu mai pot iesi daca (Doamne fereste!) e nevoie...
     
  5. exxon 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2009
    Locație:
    Tg Mures
    Masina:
    Audi A6 4G 2016 Avant 2.0 Tdi 190 CP Ultra
    Ce sa mai zic, nu mai iau nici un maieu.:( :undwech:
     
  6. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    eu am huse tip maie pe scaunele din fata si sunt ok
    le-am luat din kaufland si nu acopera nici plasa din spate si lasa si airbag-ul liber
    eu am o gaura in scaunul de la sofer si de asta le-am pus
    nu se vede prea clar in poza dar am sa atasez una mai tarziu
     
    Ultima editare: 7 Iun 2009
  7. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Parerea mea este ca e "tiganie" . Parerea mea !
     
    SebyLow apreciază asta.
  8. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    o fi dar daca nu am gasit alta solutie sa repar scaunul( se vede o urma pe husa)
    de fiecare data cand ieseam din masina il agatam si se marea gaura.
    scaun ca al meu nu am gasit asa ca deocamdata stau cu tigania.
     
  9. IF-82-KNG

    IF-82-KNG 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2009
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    A3 , 1,8T Quattro,an 2000, 132Kw
    Parerea me este ca tapiteriile sunt ff frumoase la toate modelele iar cat tine partea de uzura asta e , daca mergi cu masina e normal sa se uzeze...cand se uzeaza retapitzare ...parerea mea..nu mi-as pune huse sau maieuri pe scaune in nici un caz...are dreptate LevY...``tiganie`` fara nici o suparare...ca vb aia ..conducem masimi premium nu catarage :anbet:
     
  10. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    "maieu" si "de calitate" sunt doua chestii care nu merg impreuna. Daca cineva vrea sa-si protejeze tapiteria sau sa schimbe aspectul, poate achizitiona niste huse de calitate cum a facut suntzmeu sau eu (sunt in aria de anunturi). E adevarat ca pretul este mai mare cu mult decat niste "maieuri" dar macar sunt foarte OK, stau bine (cat de bine pot sta niste huse), sunt certificate TUV si cusaturile de pe laterale sunt facute special ca sa se rupa cand detoneaza airbag-urile. Husele din targ sau "maieurile" pot fi eventual o solutie daca mergi cu masina in service si vrei sa protejezi tapiteria de murdarie (desi in service-urile mai rasarite se folosesc protectii pentru scaune si volan). Stai si dai banii pe o masina gen Audi care da o anumita prestanta sau nivel posesorului...si iti pui "maieu" pe scaune...vorba unui coleg de mai sus, asta e cam "tiganie", pacat de tapiterie. Pentru protectie folosesti huse de calitate sau incerci o retapitare
     
  11. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    pana sa ajung la husele de "caliatate",am folosit si eu cu succes aceste maieuri cumparate din supermarket.M-au constat cam 30 de ron si au fost OK(aratau tot cam ca ale lui Stefan).Le-am ales gri,ca si tapiseria si nu era contrastul asa mare.Sunt bune iarna,dar vara sunt dezastroase pentru ca transpiri pe ele rau.Husele pe care le am acum sunt OK,dupa mai multe modificari,degete rupte si nervi(montajul l-am refacut eu,pentru ca baietii care le vand le-au montat foarte prost).In momentul de fata arata la fel ca atunci cand au fost montate,nu s-au murdarit(sau s-au murdarit uniform,dar nu se vede:)).Asa cum spunea si Rapier,au cusaturi speciale pentru airbag(nu prea sunt cu inima impacata,dar sunt certificate TUV si asta ma mai linisteste putin).Folosirea unei huse de orice fel care nu este proiectata pentru a permite deschiderea airbag-ului este o greseala foarte mare,pentru ca in caz de Doamne fereste airbag-ul se umfla sub husa si in loc sa iti ofere protectie,te impinge puternic spre volan,iar airbag-ul de la volan te pocneste in fata.Daca porti si centura te poti alege cu probleme mari la coloana.Maieurile pe care le-am avut eu nu acopereau airbag-ul si se mulasera destul de bine dupa forma scaunului.Pot sa va recomand husele cumparate de mine sau Rapier,dar varianta cea mai ieftina din textil.Sunt facute dupa masuratori exacte,vin perfect daca se monteaza corespunzator,materiale de calitate.In plus beneficiati de o garantie de 5 ani.Varianta piele ecologica+alcantara perforata pe interior aleasa de mine este destul de scumpa,dar merita banii(depinde din ce punct de vedere privesti).Am avut probleme cu comanda,care desi trebuia sa dureze 3 saptamani a durat lejer 2 luni,sezuturile de la scaunele fata fiind executate gresit(am scaune sport si ei mi-au facut huse pentru scaun normal).Dupa toata distractia am platit 1900 ron,desi trebuia sa platesc 2400 ron,dar tinand cont ca nu si-au respectat data de livrare,husele primite nu s-au potrivit perfect(am fost nevoit sa le modific),montajul a fost executat dezastros(am fost nevoit sa ma informez eu cum dau bancheta spate jos,pentru ca ei nu stiau) consider ca am fost indreptatit sa mai scad putin din suma.
     
  12. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Fara sa supar pe nimeni,dar subscriu la ce a zis colegul Levy;varianta aleasa de Rapier sau Suntzmeu e cea mai viabila,dar si mai scumpa,sau sa inlocuiti scaunele,cum am facut eu.
     
  13. bcsaby79

    bcsaby79 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    hunedoara
    Masina:
    audi a4 diesel 2002
    depinde ce functie ai adica nu toata lumea care are audi e director sau ma rog"coios"eu daca toata ziua umblu pe santiere si ma sui tot timpu murdar nu pot sa schimb scaunele la luna ca sa nu fie "tiganie"-husele asa ca mai ganditiva un pic.......:p
     
  14. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    pai atunci foloseste maieuri cu incredere.Le pui cand folosesti masina pe santier si dupa le dai jos cand iti scoti iubita\secretara\amanta\vecina in oras si ai tapiteria curata sub maieu.Eu tin si acum un maieu in portbagaj tocmai pentru situatii neprevazute,iar cand din anumite motive sunt murdar il arunc peste husa si am plecat.
    Schimbarea scaunelor este si ea o varianta buna.Eu am cautat mult timp interior pentru A4 B6 cu scaune sport si incalzite,dar tot ce am gasit pe la noi a fost un interior pe negru cu scaune normale,tinut in ploaie 2 ani la pretul de 400 euro(hai sefule ca numai erbegurili costa atat).Pe ebay gasesti mai multe,dar pretul si transportul m-a descurajat.Poate in curand vor ajunge mai multe B6 la dezmembrari si vor fi mai usor de gasit(mai ales ca a scazut mult pretul la un B6)
     
  15. bcsaby79

    bcsaby79 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    hunedoara
    Masina:
    audi a4 diesel 2002
    problema e ca b4 inca nu prea ajunge la dezmembrari,iar cand ajunge, ajunge din cauza accidentului suferit sunt prea bune sa le dezmembreze(sunt exceptii rare) dar sa gasesti incalzite si cu lombar etc cam rar dar e benefica cozmetizarea ,,dupa o cozmetizare masina arata ca noua pe interior....mai ales dac ai grija de ea..
     
  16. sergiuku88 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Aug 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4, 1,9, 2001
    Salut..am si eu maieuri pe scaunele din fata..arata destul de bine si cel mai important ca sint utile!
     
  17. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Facand putina caterinca, chiar am ras la topicul asta :):). Nici Dacii nu prea le mai vezi cu maieuri pe scaune, dar un AUDI..:icon_thumright: O sa ajungem sa punem si plase din acelea pe scaune, sau sa luam husa pentru volan, din aceea cu gaurele multe pe ea si impletita in jurul volanului :):):)

    Un Audi eu zic ca ar merita niste huse adaptate perfect scaunelor, prevazute special pentru deschiderea airbag-urilor...in nici un caz maieuri.....sau veste din acelea verzi, reflectorizante :p
     

Distribuie pagina asta