1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Martor portiera deschisa - indica eronat - switch yala sau Yala defecta la Audi A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de toparcean, 7 Apr 2008.

  1. toparcean 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 04/2003 2.0 benzina 131 CP - remapat 150 CP
    Salutare.

    De azi dimineata cand deschid usa soferului, computerul de bord imi indica portiera dreapta fata deschisa si invers (cand deschid dreapta fata imi indica portiera soferului). Capota, portbagajul si portierele spate sunt indicate corect la deschidere. Mentionez ca vineri mi-a fost programata o noua cheie si o folosesc pe aceea. Cineva mi-a indicat programarea cheii ca fiind problema, insa nu pot sa inteleg ce legatura ar avea. (Nu am verificat inca cu vechea cheie).

    Are cineva o idee care ar putea fi problema ? Nu este una de fond, insa detaliile ne omoara :)
     
  2. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Pai .... incearaca intai cu cheia veche care ai folosit-o pana acuma si afli daca e de la cheia noua sau nu.
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Dec 2012
  3. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Cum a zis si Cristi, incearca sa vezi cum merge cu, cheia veche. Avand in vedere ca ti-a aparut problema asta imediat dupa ce ai schimbat cheia, cu siguranta este legata de noua cheie. Cel mai bine ar fi sa mergi si sa intrebi pe cei care ti-au programat cheia!
     
  4. toparcean 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 04/2003 2.0 benzina 131 CP - remapat 150 CP
    Revin cu vesti (nu prea bune pentru mine). Nu este de la cheia cea noua, se pare ca a fost doar o coincidenta nefericita. Azi dimineata am incercat si cu cheia originala si, evident, la fel. Nu mor din problema asta, insa nu-mi place si nici nu am idee de unde ar putea veni. Problema de contacte nu cred ca este. Am sa pun testerul unui prieten pe masina si vedem poate ne da ceva indicii.
     
  5. blizzard

    blizzard Bronze Member

    Înscris:
    3 Feb 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A6, 2003, 1,9 TDI 131 CP
    Sal,
    Hmmmmmm, sa nu cumva sa fie din vina calculatorului de confort ... nuuuu, nu cred ca se poate, sau daca stau bine sa ma gandesc calculatorul vede taman pe dos ce se intampla cu portierele tale si indica eronat.
    VAG-ul ce zice ???
    Bafta!
     
  6. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    VAG-ul nu are ce sa zica. problema e simpla, cel putin asa am avut si eu.
    in iala din usa exista un senzor, acel senzor se strica din pacate si nu poti schimba doar senzorul, trebuie schimbata toata iala.
    La recomandarea altor forumuri Intl. am cumparat un tub de W40 si am pulverizat in iala. mi-a facut la fel. dar la un moment dat s-a autoreparat. probabil ca a durat ceva pana s-a prelins soltuia acolo si a curatat locul.

    Eu asa am scapat. incearca si tu ca nu e scump un tub d W40

    bafta
     
  7. blizzard

    blizzard Bronze Member

    Înscris:
    3 Feb 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A6, 2003, 1,9 TDI 131 CP
    Salut,
    Eu am inteles ce zici tu Adi, dar din cate am citit mai sus, Toparcean zicea ca lui ii indica eronat in bord: usa pasager deschisa - in bord arata usa soferului ca fiind deschisa si invers. Nu cred (s-ar putea sa ma insel) ca ar fi vinovat doar senzorul din usa (stanga sau dreapta); daca ar fi numai acesta, ma gandesc ca i-ar arata usa respectiva deschisa sau inchisa tot timpul. Nu ?? De aceea am zis ca s-ar putea sa fie calc. de confort.
    In acelasi timp ai dreptate in ceea ce zici si am apucat si eu sa citesc pe cateva forumuri internationale despre probleme asemanatoare cu a ta. Intr-adevar solutia este cea data de tine, dar la majoritatea problema s-a rezolvat prin schimbarea yalei.
    Multa bafta!:icon_thumright:
     
  8. toparcean 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 04/2003 2.0 benzina 131 CP - remapat 150 CP
    Am pus astazi diagnoza pe masina si evident nici o eroare (foarte curios).
    Nu stiu ce sa zic de faza cu spray-ul pentru yala. Nu cred ca este problema de contact, pentru ca "problema" se repeta cu precizie, exact cu acelasi efect si cauza tind sa cred ca este una de natura electronica si nu mecanica sau electrica.
     
  9. alexbozsodi 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Dec 2008
    Locație:
    timisoara
    Salutare am un a6 din 2000 si imi apare deschisa usa din dreapta dar ea e inchisa ma puteti ajuta cu un sfat
     
    Ultima editare: 30 Dec 2008
  10. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    Cum a zis Adibose trebuie curatat senzorul de la yala portierei cu problema !
     
  11. gabitzu_sell2

    gabitzu_sell2 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2010
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi A4 b7 1.9TDI 2008
    Imi cer scuze daca a mai fost discutata aceasta problema, am dat Cauta dar nu am gasit nimik asemanator. Deci sa incep, Am un Audi A4 2002 1.9TDI(131cp) de ceva zile imi fac figuri usile dreapta fata si spate, cateodata imi afiseaza in bord cand le deschid si se aprind becurile din ele (cele rosi) si lumina din interior, cateodata nu...poate stie cineva cum pot rezolva problema ca e tare enervanta. :(:(
     
  12. SeeMe 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A4 B6 1,9 Tdi 131cp
    Probabil switch-urile din incuietori dar se poate si din firele din mansonul de cauciuc de la usi. Cel mai probabil switch-urile.
    Fa o diagnoza, da un search si pe forum ca sa mai discutat.
     
  13. felmeridavid 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2009
    Locație:
    Suedia
    Masina:
    BMW 520d E61
    te costa cam 700 RON un switch pentru o usa, cel putin asa stiu eu, dar se poate repara (reconditiona) cu multa pricepere (eu nu am facut). mie spate dreapta nu imi afiseaza daca le deschid, dar 700 RON nu dar pentru asta.
     
  14. gabitzu_sell2

    gabitzu_sell2 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2010
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi A4 b7 1.9TDI 2008
    atat de scump? :( ma gandeam k poate fi de la vreun fir ceva :(
     
  15. Iulian72

    Iulian72 Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2008
    Locație:
    Campulung
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI 2011, Audi A4 TDI-PD 2002 131 CP, Suzuki Swift 2017 1.0, 112 cp
    eu am gasit la dezmembrari broasca completa aproape noua cu 200, sau se poate inlocui doar partea electronica daca gasesti o iala avariata mecanic,
     
  16. catalinvlad76

    catalinvlad76 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 - B6, 1.9 TDI AWX, 163 CP, 370 NM, Sport, 2001
    Salut.Se poate rezolva simplu: se demonteaza broasca de pe usa cu probleme si se refac integral lipiturile de pe placa, componenta electronica din broasca.Este Valeo :))
     
    Circiumaru Florin și Costinel apreciază asta.
  17. upgrade

    upgrade 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2008
    Locație:
    bacau
    Masina:
    audi a4 2002 1.9 101cp
    verifica cab;urile din mansonul de cauciu mai intai.sunt mari sanse sa fie intrerupte
     
  18. cata26bcn

    cata26bcn Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4B8 motor CAGA 2010 , ex :A4 B6 2005 8E2,1,9TDI 160cp,motor BKE
  19. catalinvlad76

    catalinvlad76 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 - B6, 1.9 TDI AWX, 163 CP, 370 NM, Sport, 2001
    Ar trebui sa ai probleme si cu deschisul usii cand o inchide masina sau tu de la usa soferului.Daca da, sigur sunt lipiturile de pe componenta elecrronica din broasca cu probleme.Toate crapa la un numar de ani, mai ales cand trantesti mai tare usa.Asa iesi cel mai ieftin mai ales daca faci tu operatia.Bafta!!!!
     
  20. nelutu_petrican

    nelutu_petrican Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2010
    Locație:
    Târgu Neamț / Gura Humorului
    Masina:
    A4 B6 QUATTRO 2.5TeDeI , cel mai PROST motor.. dupa BLB bineinteles :), si alta marca din 3 litere
    poate explica cineva care a mai facut treaba cu demontatul yalei toti pasii care trebuie urmati pentru inlocuire?
    si la mine a cedat switchul la usa dreapta spate (culmea, poate cea mai putin folosita), imi arata tot timpul in bord usa inchisa si vreau sa inlocuiesc broasca respectiva
    din cate am inteles e nevoie sa demontez inclusiv geamul, pare cam mult de munca
     

Distribuie pagina asta