1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Martor portiera deschisa - indica eronat - switch yala sau Yala defecta la Audi A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de toparcean, 7 Apr 2008.

  1. cata26bcn

    cata26bcn Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4B8 motor CAGA 2010 , ex :A4 B6 2005 8E2,1,9TDI 160cp,motor BKE
    daca nu vrei sa dai fata de usa jos,foarte simplu e sa verifici mansonul cu fire,mufa de legatura,si mai ales sa vezi daca este sau nu totul ok la calcu de confort.daca toate sint ok,poti sa faci cum a zis si colegu mai sus,dai fata de usa jos si conetezi mufa la iala noua si vezi daca mai face sau nu.
    eu zis ca incerci mai intii cu un spray degresant si care unge.poate te scapa de atita munca.
     
  2. gabitzu_sell2

    gabitzu_sell2 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2010
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi A4 b7 1.9TDI 2008
    La mine am observat ca mai functioneaza atunci cand dau cu usa usor sa nu se inchida de tot si ramane intre deschis...Atunci se aprinde dar nu mereu...
     
  3. cata26bcn

    cata26bcn Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4B8 motor CAGA 2010 , ex :A4 B6 2005 8E2,1,9TDI 160cp,motor BKE
    atunci e clar ca e de la switch.uita-te la iala noua si o sa intelegi cum functioneaza toata treaba,ca sa nu muncesti degeaba,du-te la bricostore si au spray cu vaselina,bagi teava in iala,mai ales acolo jos unde e acel switch,posibil sa ai ceva mizerie si sa blocheze acel switch.cum am mai spus,acel switch NU are un arc asa de puternic,deci orice mizerie adunata acolo il poate bloca.
    uite cam cum arata acel switch:
     
  4. gabitzu_sell2

    gabitzu_sell2 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2010
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi A4 b7 1.9TDI 2008
    deci e posibil de la mizerie...o sa ma duc azi sa iau spray...am ami dat da cu altceva si nici un efect...
     
  5. cata26bcn

    cata26bcn Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4B8 motor CAGA 2010 , ex :A4 B6 2005 8E2,1,9TDI 160cp,motor BKE
    mai este si posibilitatea ca switch-ul sa fie defect.incearca mai intii cu spray si cu aer comprimat.daca nici dupa asta nu merge e clar.schimba iala sau fa o proba cu cea noua.
     
  6. Iulian72

    Iulian72 Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2008
    Locație:
    Campulung
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI 2011, Audi A4 TDI-PD 2002 131 CP, Suzuki Swift 2017 1.0, 112 cp
    nu trebuie sa demontezi yala, doar conectezi mufa la cea noua si o inchizi cu surubelnita sau cu degetul apoi o deschizi tragand de comanda si vezi ce apare la bord, asa determini f usor daca e switchul sau nu de vina! Daca nu e nici o schimbare nu schimbi yala ci verifici cablaje!
     
  7. cristibuliga 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Oct 2008
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    audi a4
    sunt curios cum ai rezolvat problema. la mine e la fel.
     
  8. nelutu_petrican

    nelutu_petrican Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2010
    Locație:
    Târgu Neamț / Gura Humorului
    Masina:
    A4 B6 QUATTRO 2.5TeDeI , cel mai PROST motor.. dupa BLB bineinteles :), si alta marca din 3 litere
    am dat astazi cu niste vaselina lichida si si-a revenit complet
    deocamdata functioneaza foarte bine, sa vedem cat tine minunea
     
  9. cata26bcn

    cata26bcn Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4B8 motor CAGA 2010 , ex :A4 B6 2005 8E2,1,9TDI 160cp,motor BKE
    chestia e ca mai trebuie si ele curatate si unse din cind in cind.eu fac aceasta operatiune o data la 6 luni si nu am nici o problema.
     
  10. nelutu_petrican

    nelutu_petrican Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2010
    Locație:
    Târgu Neamț / Gura Humorului
    Masina:
    A4 B6 QUATTRO 2.5TeDeI , cel mai PROST motor.. dupa BLB bineinteles :), si alta marca din 3 litere
    cand spui curatare ar trebui sa inteleg(em) automat si demontare? ca alta solutie nu vad
     
  11. gabitzu_sell2

    gabitzu_sell2 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2010
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi A4 b7 1.9TDI 2008
    nelutu, imi spui si mie te rog cu,ce anume ai dat si de unde ai cumparat?
     
  12. nelutu_petrican

    nelutu_petrican Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2010
    Locație:
    Târgu Neamț / Gura Humorului
    Masina:
    A4 B6 QUATTRO 2.5TeDeI , cel mai PROST motor.. dupa BLB bineinteles :), si alta marca din 3 litere
    iti fac maine o poza cu tubul
    l-am cumparat de la un magazin local de uleiuri si alti lubrifianti
    practic e VASELINA LICHIDA, nimic altceva
    sfatul meu ar fi sa nu dai cu degresant sau altceva, ci strict vaselina
     
  13. gabitzu_sell2

    gabitzu_sell2 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2010
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi A4 b7 1.9TDI 2008
    am mai dat cu un spray acuma cateva zile, maine ma duc sa caut ce ai zis tu...sper sa gasesc pe la piese auto. ms mult.
     
  14. nelutu_petrican

    nelutu_petrican Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2010
    Locație:
    Târgu Neamț / Gura Humorului
    Masina:
    A4 B6 QUATTRO 2.5TeDeI , cel mai PROST motor.. dupa BLB bineinteles :), si alta marca din 3 litere
    cu ce fel de spray ai mai dat? WD40 cumva?
    banuiesc ca fara rezultat
     
  15. gabitzu_sell2

    gabitzu_sell2 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2010
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi A4 b7 1.9TDI 2008
    stiu k scria ceva de genu w40...dar nu mai stiu sigur, numai sa ma uit maine. Nici un rezultat...daca se scurge in jos unde ajunge? k am dat putin cam mult :D
     
  16. nelutu_petrican

    nelutu_petrican Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2010
    Locație:
    Târgu Neamț / Gura Humorului
    Masina:
    A4 B6 QUATTRO 2.5TeDeI , cel mai PROST motor.. dupa BLB bineinteles :), si alta marca din 3 litere
    nu cred ca are ce rau sa faca din cauza ca ai dat prea mult.. in cel mai rau caz se scurge prin fata interioara de plastic pe langa cheder pe prag si te murdaresti pe pantaloni cand urci in masina, cel putin asta e logica mea la ora asta :)
    numai ca din ce stiu eu WD-40ul asta cam ataca cauciucul, il dizolva, de aceea am evitat sa dau cu el si am cautat vaselina
     
  17. gabitzu_sell2

    gabitzu_sell2 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2010
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi A4 b7 1.9TDI 2008
    maine incerc si eu cu vaselina...si revin ,sper sa reusesc ceva...o seara buna.
     
  18. cata26bcn

    cata26bcn Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4B8 motor CAGA 2010 , ex :A4 B6 2005 8E2,1,9TDI 160cp,motor BKE
    nu trebuie desfacuta iala doar pentru a o curata. de obicei poti da cu un spray de curatat contacte,DAR MARE ATENTIE SA FIE UNUL CARE NU ATACA PLASTICUL,scrie pe flacon,si dupa aia dau cu un spray cu vaselina lichida,cel care se gaseste in bricostore.
     
  19. nelutu_petrican

    nelutu_petrican Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2010
    Locație:
    Târgu Neamț / Gura Humorului
    Masina:
    A4 B6 QUATTRO 2.5TeDeI , cel mai PROST motor.. dupa BLB bineinteles :), si alta marca din 3 litere
    e cam tricky sa gasesti un spray care e in stare sa curete mizeria, praful, vaselina uscata din locurile greu accesibile fara atingere (automat demontare) dar care sa fie prietenos cu cauciucul (nu zic plasticul) care se gaseste in/pe langa broasca

    am atasat poze cu ce am folosit eu

    treaba inca tine, adica azi a afisat cum trebuie usa deschisa, fara mofturi, ceea ce in zilele anterioare nu facea. mai las sa treaca 1 zi 2 si o sa am o broasca dreapta spate la vanzare, daca cineva e interesat
     
    Ultima editare: 17 Aug 2010
  20. cristibuliga 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Oct 2008
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    audi a4

    ai demontat fata la usa, sau ai bagat / uns pe la locul cu mecanismul de inchidere si deschidere ???:(
     

Distribuie pagina asta