1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Martor portiera deschisa - indica eronat - switch yala sau Yala defecta la Audi A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de toparcean, 7 Apr 2008.

  1. ionut35 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2015
    Locație:
    campulung muscel
    Masina:
    a 4 , 1789 t ,2002
    alain asa este, bravo. La fel am rezolvat si eu !
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Feb 2015
  2. Sergiu155 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2014
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A4 awx 2002
    Salutare tuturor! Am si eu aceeasi problema ca si crissdj4u. Nu se aprind lampile rosii la portierele fata stanga si dreapta si nu indica pe display. Astazi am observat ca nici nu imi mai suna daca am faza scurta aprinsa sau pozitia cu portiera deschisa. Cam ce e de facut?
     
    silviu85 apreciază asta.
  3. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Cam de schimbat switch-urile sau de verificat continuitatea firelor catre acestea in mansonul de cauciuc dintre usi si caroserie, acolo se mai intrerup, daca atunci cand deschizi celelalte usi luminile se aprind si usile deschise se vad in IC.
     
  4. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Bună băieți,
    Am și eu o problema mica de citeva zile,
    Nu-mi mai indica corect ușa deschisă de la pasager pe fata adic merge doar ca uneori nu-mi mai indica cind e deschisa și nu se aprind becurile, atunci cind nu indica iau și trântesc ușa un pic mai tare sau trag de mânerul din interior și ii dau drumul mai cu forța și își revine acel senzor.
    Ce as putea face în acest caz? Pe unde sa dau ca spray ca nu mam prins? Căci sa dau fata ușii jos e moartea pentru mine nu-mi place sa desfac prea multe prin masina.
    PS. Eroare pe vcds apare ca pasager door don't safe ceva de genu, nu mai țin minte exact exact cum scria.
    Va mulțumesc anticipat
     
    Ultima editare: 4 Iun 2015
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu ai ce spray sa dai trebuie sa schimbi switch-ul din usa. Restul sunt povesti.
     
  6. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Am rezolvato și pe asta , problema la mine a fost din mufa care intra în yala (contact prost) ,problema era ca făcea figuri, cind mergea indicatorul din bord "ușa deschisă ", cind nu...
    Dacă nu mergea, trânteam ușa mai tare si își revenea.
     
  7. ionutsss

    ionutsss 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 - 1,9 TDI - 131 cp AWX 2002
    Am mai scris in alta arie dar se pare ca mi s-a sters mesajul. Am aceeasi problema cu neafisarea usilor deschise pe bord. Va rog daca se poate sa-mi dati si mie codul pentru usi (dreapta fata si dreapta spate) pentru masina din semnatura, daca se poate deoarece as vrea sa iau piesele din aria de vanzari probabil are vreun coleg insa sa stiu 100% ca se potrivesc. Multumesc!
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Inainte de mai face afirmatii nefondate ne cautam in primul rand mesajele. In al doilea rand daca scriem aiurea prin topicuri unde credem noi de cuviinta normal ca ne sunt sterse mesajele.

    http://www.clubaudi.ro/threads/cum-ne-gasim-mesajele-scrise-pe-forum.37014/

    Esti de atat timp pe forum si trebuia sa stii asta. Uite mesajul tau aici unde a fost mutat si unde trebuia sa scrii cand ceri coduri pentru piese: http://www.clubaudi.ro/threads/codu...rm-etka-pentru-audi.37544/page-67#post-635044
     
  9. Oltean Dan Alexandru 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2016
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4 B7 Cabriolet 1.8 T S-line
    Salutare
    De curand experimenez ceva probleme la un A4 B6 cabriolet cu blocarea usii pasagerului. Masina asa am cumparat-o cu acest defect. De curand am desfacut usa am demontat yala si surpriza, motorasul care facea blocarea usii lipseste. Iau o yala din dezmembrari nu se portivea avand mufa de conectare diferita fiind cu deschidere cu cheie pe exterior, folosesc doar motorul din aceasta si totul functioneaza ok acum.
    Problema e ca nu mai primeste tensiune pe bornele acestui motoras, senzorii functioneaza, masina confirma inchiderea usii, geamuriile coboara si urca de fiecare data cand inchid-deschid.
    Singura problema e ca atunci cand inchid masina aceasta la usa nu se blocheaza broasca. Am verificat firele pana in modulul usii (cel cu motorul de la geam) sunt Ok si totusi atunci cand apas pe telecomanda usa nu se blocheaza.
    Din ce am masurat, in momentul in care apas pe inchidere nu primeste tensiune din modul sa invarta motorasul sa blocheze usa. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
     
  10. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Am cumparat un modul 8E0 959 433 AJ in loc de 8E0 959 433 AQ. L-am pus pe masina, am adaptat cheia si acum este OK, functioneaza. Dar usa de la sofer se poate deschide, desi o incui. Banuiesc ca este un defect la yala, dar nu stiu daca se poate remedia sau trebuie alta yala. Nici nu imi arata in bord cand o deschid. La fel si cu usa din dreapta, spate. Aceasta nu se deschide cand e incuiata masina, dar nu imi arata in bord ca o deschid, dupa ce descui. Stiu ca la fabia era un microswitch in broasca si se schimba. Asa este si la Audi?
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Topicul asta unde ti-am mutat mesajul si unde trebuia sa scrii l-ai citit integral ? Are doar 2 (doua) pagini.
     
  12. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    L-am citit acum. Multumesc.

    Deja ma simt prost. Sunt singurul care e retardat si trebuie sa ii muti posturile?! Nu-mi vine sa cred ca deja e a 4-a sau a 5-a oara cand trebuie sa faci curat dupa mine...
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sunt convins ca nu esti asa cum zici dar te rog sa faci un efort si sa citesti aceasta arie integral (implicit topicurile din aceasta arie) si alte arii din acest forum. O sa fi uimit de ce o sa afli si ce poti face la masina ta. Bafta
     
    Caracal apreciază asta.
  14. oddyutza 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Mai 2014
    Locație:
    Ilfov
    Masina:
    A4 B6 8E2 1.8T AVJ & A5 8T 2.0TFSI Sportback CDNB
    Tutorialul reparatie switch yala :)
    Nu acopar si partea cu demontarea broastei de pe masina, este deja cuprinsa intr-un tutorial pe forum...

    Poza1:

    [​IMG]

    Poza 2:

    [​IMG]

    Poza 3:

    [​IMG]

    Poza 4:

    [​IMG]

    Poza 5:

    [​IMG]

    Explicatiile dupa cum urmeaza
    - broasca este compusa din 2 parti, o parte mecanica si una electronica
    - microswitch-ul este conectat pe partea mecanica insa firele lui sunt lipite in partea electronica

    Pasii de urmat pentru a demonta broasca:
    Pasul 1 - separarea celor doua parti
    a) pentru a separa microswitch-ul de partea mecanica trebuie sa inlaturam acea clema de tabla care il tine pe pozitie - vezi poza 3 + poza 4
    b) vom desface suruburile marcate cu rosu - vezi poza 1 + poza 2
    c) exista doua cleme mici de plastic ce inca le tin impreuna, vor sari in oci si sunt usor de desfacut.

    Demontarea carcasei componentelor electronice
    Pasul 1 - inlaturarea suruburilor marcate cu verde - Vezi poza 1
    Pasul 2 - cu atentie separam cele doua capace negre ce ne faciliteaza accesul inauntru.

    In partea electronica gasim doua motorase, din cate unul ramane "in cutie" iar celalalt iese cu placa electronica (vezi poza 5). firele microswitch-ului sunt lipite pe aceasta placa :) doooooohhhh se si vede un poza

    Pentru asamblare se foloseste fix ordinea inversa :)

    Recomandarile personale:
    - verifica daca lipiturile pe placa electrica sunt ok, refa lipiturile
    - curata foarte bine partea mecanica si unge-o cu vaselina (aia veche e plina de praf, mizerie si nu isi mai face treaba)
    - curata foarte bine rotita care actioneaza microswitch-ul si unge-o cu vaseline astfel prelungesti durata de viata a noului microswitch - vezi poza 4

    Durata de lucru - in functie de indemanare - 30-45 minute (fara demontarea de pe masina)
    Dificultate - scazuta

    Spor la treaba:)

    P.S:

    Daca sunt intrebari .. va rog
     
  15. claudiuchiriac 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2016
    Locație:
    tg jiu
    Masina:
    audi a4 1.6 2002
    Salutare.
    De cateva zile ma confrunt cu o problema la un audi a4 1.6 2002.. si anume...atunci cand inchid masina din telecomanda nu se mai aprind luminile pe avrii si usa din stanga fata imi ramane deschisa.
    O inchid si pe aceasta cu cheia in butuc...iar la deschiderea din telecomanda....se aprind avarile dar aceasta usa din st fata ramane inchisa... ma poate ajuta cineva cu aceasta problema?
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Chiar deasupra postului tau este rezolvarea.
     
  17. bodo23 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2016
    Locație:
    iasi
    Masina:
    audi a 4 b 6
    Salu,
    Am atasat o poza cu erorile care le am. Tin sa mentionez ca mi se aprind becurile in portiere Se inchid toate usile. Problema e cand pun contactul se aude ceva ca si cum se inchid sau deschid usile spate stanga-dreapta. Cand se schid usile spate nu mi se aprinde lumina in interior.
    In bord imi clipeste usa spate cand deschid stanga sau dreapta ca si cum ar fi intredeschisa. Sa fie de la contactele din usi ? Multumesc.
     
  18. Mihai35 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Dec 2016
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi 1.9 a4 b6 avf
    Salutare,
    Are cineva schema electrica de la usi?
    Am problema la portierele de fata nu mai atentioneaza pe bord cand este portiera deschisa....sigur este ceva pe cablaj. switch`ul este functional
     
  19. Ghercaa

    Ghercaa 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2016
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4,b6,avant,1.9 TDI,AWX,2002
    Bună ziua,
    Are cineva un cod pentru microswitch-uri ?Sau de unde se pot achiziționa?
    Mulțumesc!!!
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai cautat pe net si nu ai gasit ? Costa 2 lei la orice magazin de produse electronice.
     

Distribuie pagina asta