1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Martor portiera deschisa - indica eronat - switch yala sau Yala defecta la Audi A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de toparcean, 7 Apr 2008.

  1. Ghercaa

    Ghercaa 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2016
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4,b6,avant,1.9 TDI,AWX,2002
    Am vrut sa aflu niște detalii mai exacte pentru a ști ce sa cer la magazin (bănuiesc ca sunt mai multe tipuri microswitch-uri )
    Cod,tip,lungime,latime,grosime ...
    Nu as vrea sa ma apuc sa demontez și apoi sa constat ca nu e buna piesa și sa nu găsesc ce îmi trebuie
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cauta pe net Saia Burgess switch si o sa gasesti ce ai nevoie. Saia Burgess face = fabrica switch-urile originale dar modelele din yala, cele vechi, sunt prost concepute si intra apa pe la garnitura si de asta cedau si incepeau erorile in bord si/sau la diagnoza. Acum switch-urile, le-au remediat adica le-au reproiectat si sunt mai tapene, nu mai intra apa pe la garnitura. Daca nu gasesti marca Saia cumperi din alea chinezesti la pretul care ti l-am spus eu. Sunt unele modele la care trebuie sa rupi o lamela metalica de actionare a microswitchu-ului si in rest sunt perfecte pentru ce ai tu nevoie. Am mai discutat asta pe forum de multe ori pana acum si trebuia sa stii asta inainte sa intrebi pe forum. Bafta.
     
  3. Ghercaa

    Ghercaa 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2016
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4,b6,avant,1.9 TDI,AWX,2002
    Mulțumesc
     
  4. Georgexnet

    Georgexnet 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 CAGB 136cp
    Salut am si eu o problema la maisna mea A4 B6 1.9 tdi 2002, cablurile din usa sofer erau rupte, le-am cositorit si izolat bine, acum totul functioneaza ok inafara de butonul de incuiat usile din interior. De incuiat merge dar nu se mai descuie din buton. Am facut o scanare si mi-a dat passenger door wont de safe. Am verificat cablurile cu multimetru si sunt ok. Am uitat sa mantionez ca nu apere pe bord cand deschid usa.
     
  5. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    E broasca defecta.
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Daca nu-ti vede usa deschisa in cluster, switch-ul e defect. Posibil si modulul, daca ai probleme si cu inchiderea.
     
  7. Georgexnet

    Georgexnet 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 CAGB 136cp
    M.am gandit la switch.ul din usa dar nu inteleg de ce nu merge sa deblochez usile din butonul de pe usa sofer , merge doar sa le blochez .In rest din telecomanda merge perfect ,coborat urcat geamuri, incuiat descuiat , se incuie toate usile inclusiv cea pasager
     
  8. POPICU1973

    POPICU1973 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2017
    Locație:
    fetesti
    Masina:
    AUDI A4 B6,1.9 AWX
    Salut,
    Am o mica problema cu închiderea ușa spate stanga, și anume se închide din telecomanda se aude cum se închide, dar când tragi de mâner exterior se deschide iar in consecință nu pot încuia acea usa. Buton de blocare interior nu are, este doar electric. O rezolvare ? Stima
     
  9. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Bună seara colegi, am și eu o mica problema și chiar nu știu la ce sa umblu.
    Am gasit următoarea eroare pe mașină si nu imi dau seama de ce, și nu o pot șterge. Aceasta ușa practic lucrează perfect. Se încuie, se descuie, se aprinde ledul rosu, se aprind semnalizarile la închidere/deschidere, merg toate butoanele.
    Am observat doar doua chestii care cred ca nu sunt normale.
    1.De feicare data când pun contactul toate usile parca ar face test daca sunt descuiate, se aud yalele de fiecare data cand pun contact.
    2. Daca țin ușa deschisa și incui masina din telecomanda apoi o închid, pot după aia sa o deschid fără a mai descuia mașina,ca si cum ușa aia nu se încuie. La usile celelalte dacă masina a fost încuiată cu ușile deschise când le inchid raman încuiate.
    Precizez ca dacă ușa e închisă se incuie.
    Ce e de facut?
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sa demontezi yala, sa o desfaci bucati, sa inlocuiesti switch-ul din yala cu unul nou, sa refaci colectorul de pe motoras si sa o impachetezi la loc. Bafta.
     
  11. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    @Cristi , am uitat sa precizez, îmi arata ușa deschisa/închisa in bord,plafoniera merge perfect. Fara nici un fel de eroare, merg de fiecare data.
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si ce daca. Asta as face eu. Yala la A4 B6 este recunoscuta cu probleme. Dupa ce as face asta as verifica altceva daca tot asa arata pe diagnoza.
     
  13. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Ok, mulțumesc frumos, luni încerc sa vad ce e acolo .
    Daca nu reușesc, revin.
    Mulțumesc mult .
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca o sa citesti topicul asta integral o sa stii ce ai de facut. Aici trebuie sa citesti de la inceput si am mutat mesajele aici. Bafta.
     
  15. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Am revenit cu problema mea, am desfacut de doua ori yala si tot nu i-am dat de cap. Am schimbat și switch-urile de pe placa și nimic, am ajuns la concluzia că pe deschidere nu imi funcționează motorasul mic și nu îmi dau seama de ce .
    Atasez o poza.
    Precizez ca acum la închidere nu se mai aprind semnalizarile și ușa se poate deschide din interior tragand de mâner.
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    De ce nu schimbi yala cu una noua si originala in cazul asta ?
     
  17. Bojin Silviu Madalin

    Bojin Silviu Madalin 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2018
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi A4 B6
    Salut,
    La un A4 B6 de ceva timp nu se mai aprinde lumina in habitaclu si nici in bord. Portierele cu probleme sunt ambele de pe partea dreapta dar ciudat este ca uneori functioneaza, se aprind luminile si imi arata si in bord ca functioneaza. Posibil sa functioneze daca curăț acel switch. Multumesc.
     
  18. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Trebuie schimbat switch-ul (se poate si repara daca esti dibaci).
     
    Bojin Silviu Madalin apreciază asta.
  19. Bojin Silviu Madalin

    Bojin Silviu Madalin 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2018
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi A4 B6
    Mulțumesc mult,nucugheri.
     
  20. smailly_razvan

    smailly_razvan 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2012
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    AUDI A4 B6 2.0i 131 CP
    Salut,
    Cand pun contactul se aude un zgomot tare in usile masinii, iar cand deschid usa nu se mai aprinde lumina de la picioare. Intr-o zi cu cheile in contact s-au inchis usile si am ramas pe dinafara cu cheia in contact de a trebuit sa merg dupa cheia de rezerva
    Mentionez ca inainte nu facea asa, puteam lasa cheia in contact cu orele ca masina nu se incuia automat. Poate sa-mi spune cineva care este problema ?
     

Distribuie pagina asta