1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Martor portiera deschisa - indica eronat - switch yala sau Yala defecta la Audi A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de toparcean, 7 Apr 2008.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Am scris de zeci de ori si eu si altii. Trebuie sa verifici switch-ul din usa si sa-l schimbi. Cand demontezi yala verifici si motorasul si il reconditionezi, cureti colectorul motorasului si cureti yala. Verifica si firele din mansonul cauciucat, fire care trec prin usa soferului in masina. Exista chiar si un DIY pe forum despre problema asta.
     
  2. dragonu89

    dragonu89 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2016
    Locație:
    Tecuci
    Masina:
    a4 b6,1.9tdi ,2003, AVB
    Salutari colegi.Revin si eu cu o problema .

    Masina mea audi a4 b6 1.9 tdi dupa incuierea din telecomanda facea un zgomot de parca s-ar fi descuiat in portiera dreapta spate,mai exact in dreptul yalei,ciudat ca se auzea doar zgomotul nu se si descuia,dar in schimb facea chestia asta din 5 in 5 minute si m-am trezit dupa doua zile de odihna a masinei ca am ramas fara curent in baterie.

    Am schimbat o yala de pe un passat aceasi chestie,acum am pus una tot din dezmembrari de pe un audi a4 b6,nu se mai aude acel zgomot dupa incuiere,dar problema ca si inainte NU IMI AFISEAZA USA DESCHISA IN BORD.Am verificat firele in stalp sunt ok,alte variante care ar fi? Ce problema este posibil sa mai existe de nu imi afiseaza in Bord si nici nu se aprind becurile ,doar la acea usa,in rest totul merge perfect.
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este ca nici tu nu ai citit forumul inainte sa scrii pe forum ? In primul rand cand se schimba yala se monteaza una noua originala nu "piese noi de la gunoi" adica SH. Daca tot insisti cu SH-ul se desface yala bucati, se inlocuieste switch-ul din yala cu unul nou, se desface si se curata colectorul motorasului si se refac toate lipiturile de pe yala.
    Mergi la un profesionist in electrica auto care se ocupa cu asta (printre altele) si tine de electrica auto.

    Dupa ce faci ce ti-am spus eu si citesti despre yala si switch yala tot ce este deja scris pe forum (exista si tutorial despre ce ti-am spu eu in aria ddicata) mai scrii pe aici, dar iti spun eu ca nu mai este cazul. Bafta.
     
  4. Vic 296 Banned

    Înscris:
    22 Noi 2016
    Locație:
    Cvgfddfhvcvvv
    Masina:
    Hdd bhjhfdccbjodz
    Salut.
    Am si eu doua portiere pe care computerul de bord nu mi le mai indica cand sunt deschise.Usa sofer si usa dreapta spate.La fel cand deschid usa sofer nu mai piue atunci cand am luminile aprinse sa ma avertizeze.Pentru problrma cu avertizarea lumini aprinse am vazut ca ar fi de clapa de la manerul de inchidere....trebuie schimbat sau reglat ceva la el ca din cand in cand mai emite semnal sonor!
    Multumesc
     
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Verifica continuitatea firelor din mansonul de cauciuc dintre usa cu probleme si caroserie. Daca acolo e in regula, de vina sunt switch-urile din respectivele usi.
     
  6. Vic 296 Banned

    Înscris:
    22 Noi 2016
    Locație:
    Cvgfddfhvcvvv
    Masina:
    Hdd bhjhfdccbjodz
    Multumesc
     

Distribuie pagina asta