1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Masina vanduta si neinmatriculata de cumparator

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de tucudean87, 13 Iul 2010.

  1. JigSaw

    JigSaw 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    Palma de Mallorca
    Masina:
    A6 3.0 V6 BMK quattro 2006
    Salut. In mod normal nu poti sa faci si contract de vanzare cumparare si comodat, pt ca nu se leaga intre ele, dar datorita faptuluo ca tot mai multi cumparatori fac asta pt a nu plati taxa de imatriculare, cei de la notariat accepta! Eu am luat masina de la cineva, am facut contract de vanzare cumparare, nu a scris nimeni pe talon instrainat catre X, am luat fiscalul, am inregistrat-o la primarie pe numele meu si apoi am mers la notar pt comodat. Si totul e ok. Si acum raspund si la 2 chestii citite pe aici.
    1. Daca vreau sa o vand, am nevoie de proprietarul in acte. Si pt ITP si pt asigurare cat o folosesc, tot am nevoie de el.

    si
    2. Contractul de comodat este pe minim 5ani! Daca aveti intrebari..nu ezitati sa le puneti. Pot sa va ajut cu ce stiu pentru ca recent am facut aceste contracte.
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    La ITP nu ai nevoie de proprietar. Am facut ITP-ul la minim 10-15 masini fara proprietar prezent.
    La asigurare se rezolva cu o simpla procura/imputernicire.
     
  3. JigSaw

    JigSaw 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    Palma de Mallorca
    Masina:
    A6 3.0 V6 BMK quattro 2006
    Normal ca totul se rezolva. Si la asigurare daca stii pe cineva..tot iti face si fara procura si fara nimic, ii dai datele din talon si gata.. Eu ma refeream in limita legii :)
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Asigurare iti face oriunde fara proprietar, eu m-am referit ca ai nevoie de procura\imputernicire in caz de dauna.
     
  5. JigSaw

    JigSaw 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    Palma de Mallorca
    Masina:
    A6 3.0 V6 BMK quattro 2006
    Aaaaa. Asa da. Doamne fereste!
     
  6. Bejan Stefan 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2014
    Locație:
    Suseni, Jud Mures
    Masina:
    VW Golf IV 1.9 TDI ALH '98
    Multumesc pentru informatii si pareri. Pentru a fii sigur am sa apelez la proprietar pentru contract si/sau imputernicire. Asigurarea am facut-o pe numele proprietarului doar cu copia lui de buletin, chiar foarte simplu.
     
  7. Bejan Stefan 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2014
    Locație:
    Suseni, Jud Mures
    Masina:
    VW Golf IV 1.9 TDI ALH '98
    Tocmai ce am vorbit cu proprietarul masinii, nu e de acord sub nici o forma sa mai vand masina... Ba chiar m-a amenintat ca o radiaza. Ce mai pot sa fac?...
     
  8. JigSaw

    JigSaw 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    Palma de Mallorca
    Masina:
    A6 3.0 V6 BMK quattro 2006
    Deja asta nu mai e omenie. Sigur proprietarului din acte ii este frica acum, ca nu cumva cel ce o va cumpara, sa nu faca probleme in trafic si sa aiba el apoi de tras. Pe o parte il inteleg.. pe alta nu. Din punctul meu de vedere, nu stiu ce mai poti face
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Si cum are de gand sa o radieze ?
     
  10. Bejan Stefan 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2014
    Locație:
    Suseni, Jud Mures
    Masina:
    VW Golf IV 1.9 TDI ALH '98
    Detine cartea masinii, nu a fost de acord sa mi-o lase cand am cumparat masina. Anul trecut cand am avut nevoie de ea la ITP mi-a dat-o si am facut greseala sa am incredere ca e om cumsecade si i-am dus-o inapoi...
     
  11. alien_h2001

    alien_h2001 Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    A6,2010, 2.7 TDI,CANA,190CP
    De ce nu a vrut sa iti dea cartea masinii?
    Ai o dovada cum ai achitat suma pt masina?
    S-a facut proces de v/c sau ceva act cu o forma legala?
    Nu o poate radia fiindca are nevoie si de certificatul de inmatriculare (care ar trebui sa fie la tine) si numerele masinii (banuiesc ca sunt pe masina).
    Sfatul meu sa iei legatura cu un avocat sa vezi cum poti rezolva.
     
    Ultima editare: 6 Mar 2015
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Extraordinar, dar tu ai avut incredere sa cumperi o masina lasand actele partial in posesia fostului proprietar ?
    Imi pare rau, dar iti meriti soarta.
     
  13. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    Doamne fereste , cum poti sa lasi banul din mana fara sa primesti bunul cu toate actele ???
    Daca ai contract de v-c intocmit intre tine si proprietar si , binenteles daca ai inregistrat o la fisc pe numele tau , vechiul proprietar nu poate sa radieze masina ( i se cere fiscal la radiere + dovada ca a predat o la fier vechi + numere etc ) .
    Iti trebuie un avocat dar si o plangere la politie cum ca cel care ti a vandut masina nu vrea sa ti de a CI masinii .
     
  14. alien_h2001

    alien_h2001 Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    A6,2010, 2.7 TDI,CANA,190CP
    Poti sa radiezi o masina si fara sa o duci la fier vechi.
    Cum am mai zis,nu o sa o poata radia fara voia ta.
    cobi pana la a face plangere la politie, trebuie sa ajunga la un avocat sa verifice actele/contractele incheiate cu fostul proprietar.Cine stie ce ii stipulat in ele.
    Succes
     
    Ultima editare: 7 Mar 2015
  15. blue_eyed 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Noi 2014
    Locație:
    Germania
    Masina:
    A6 c7, 2.0tdi,2018
    Eu sunt exact in postura inversa a acestui caz.
    In speta, anul trecut la sfarsitul lui Noiembrie am vandut o masina unui tip din alt oras. Am facut cv, incasat banii, i-am dat talonul pe care am scris instrainat catre x la data de..., masina si a plecat cu promisiunea ca intr-o luna de zile revine pt a radia si a-mi lasa numerele pe care le voiam. Drept garantie pt asta i-am oprit CI.
    A trecut Decembrie si tipul nici la tel nu a mai raspuns. Drept urmare in Ianuarie, am fost la impozite si taxe si in baza cv am radiat masina de la fisc. La inmatriculari/radieri din trafic cand am fost si am intrebat de cum pot sa o radiez si din circulatie, ofiterul de la ghiseu mi-a spus ca nu mai este nevoie sa fac asta intrucat masina odata radiata de la fisc se radiaza din oficiu si din circulatie (stie cineva ceva despre asta ?) si ca oricum tipul risca mult intrucat avea 30 de zile la dispozitie dupa data trecuta pe talon sa o inmatriculeze actualmente circuland cu o masina radiata conform legislatiei , si ca orice amenda sau altceva ce va veni pe masina la impozite si taxe se transfera catre noul proprietar la adresa din cv.
    O fi asa, nu o fi... dracu stie

    Stima !
     
  16. Bejan Stefan 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2014
    Locație:
    Suseni, Jud Mures
    Masina:
    VW Golf IV 1.9 TDI ALH '98
    In privinta radierii m-am mai linistit, nu o poate radia atata timp cat are contract de v/c cu mine intocmit la notar, in special daca are nevoie de numerele masinii (care sunt la mine). La fisc e trecuta pe mine, impozitul il platesc eu. La notar am intocmit si contract de comodat pe 10 ani... Are doar cartea masinii, atat. Dar sa zicem ca o vand unui prieten/vecin sa mai circule cu ea cat are taxele platite si fac doar contract de v/c mai departe, de pe mine pe urmatorul... Ar fi vreo problema legala? Adica nu vreau sa bag pe altul in belele doar sa scap eu de o masina...
     
    Ultima editare: 7 Mar 2015
  17. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Pe langa asta, poti sa mergi la politie sa iti pastrezi numerele( platesti 30 lei). Numerele fizic oricum nu ramaneau la tine. Tu platesti o taxa ca sa le poti folosi la o viitoare inmatriculare
    Eu asa am facut la o veche masina, iar noul proprietar merge pe barba lui, masina e radiata peste tot.
    Sa pastrezi toate chitantele si actele ca sa ai dovezi in caz ca face vreun accident sau ia vreun radar.
     
  18. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    @Bejean - du-te la rar si cere copie dupa carte avand in vedere ca ai c/v. Poti spune ca ai pierdut-o si aia e. Referitor la vandut mai departe sigur se poate, avand in vedere ca tu ai un c/v cu vechiul proprietar, doar ca tu nu poti mandata pe cineva daca tu nu ai inmatriculat masina. Spor
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Numai indemnuri la incalcare legii vad pe aici. Suntem pe un forum public si daca aveti ceva de spus contrar legii faceti asta in particular prin PM.
    Abtineti-va de la indemnarea incalcarii legilor in vigoare. Multumesc. Mesajele vor fi editate.

    Bejan Stefan fara C.I.V. nu poti vinde nimic. Ca sa intrii in posesia C.I.V.-ului trebuie sa dai in judecata vechiul proprietar. Asta este singura cale legala, nu alta.
     
  20. Bejan Stefan 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2014
    Locație:
    Suseni, Jud Mures
    Masina:
    VW Golf IV 1.9 TDI ALH '98
    Va multumesc din nou pentru sfaturi si pareri, cred ca mai astept o perioada si apoi am sa incerc sa o dau la remat... Nu am posibilitatea sa achizitionez automobil nou, dar poate voi gasi pe cineva care are si i-ar prinde bine o reducere :P
     

Distribuie pagina asta