1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

(Maybe) Audi A3 8V - Simple Styling IV :)

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de CMG, 26 Dec 2016.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. CMG

    CMG Silver Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi RS6 Performance SEDAN
    Salut,

    Mai repede decat imi propusesem incep un nou proiectel pe o masinuta pe care nu credeam ca o sa mi-o cumpar pentru ca nu mi-a atras atentia in mod deosebit niciodata...

    Din cauza ca am facut trade in pentru Q2-ul sotiei cu A4 din dotare am ramas fara o masina de oras cu care sa ma deplasez zilnic.

    In timp ce faceam calcule pentru un A5 2017 2.0TFSi si pentru ca nu prea bateau cu realitatile vremii - 75k plus pentru un coupe mi se parea nerealist, am primit o oferta buna la o masina cu "erori de productie" si dupa o "cumpana" de cateva zile am decis sa o iau si sa vad cum e.

    Vorbim de un A3 coupe 2017 in configuratie simpluta... numai buna de facut mici upgrade-uri :)

    A3 hatchback facelift 2017:

    - motor 2.0TFSI 190cp
    - tractiune integrala Quattro
    - cutie S-tronic 7 viteze
    - culoare Daytona Grey
    - pachet S-line exterior
    - pachet S-line interior
    - keyless go si keyless entry
    - pachet traffic jam ( include ACC si line assist) - conduce singura in banda ei pana la 30km/h)
    - ACC
    - camera parbriz schimbare faza scurta/lunga
    - Audi pre sense
    - oglinzi heliomate, electrice, rabatabile si incalzite
    - oglinda interioara heliomata fara rama
    - Audi parking control plus ( senzori fata/spate)
    - faruri bixenon cu daylight LED
    - jante 18" 5 spite duble
    - suspensie sport
    - Audi MMI basic cu ecran 8" si 800x480 pixels
    - volan S trei spite sport (fara padele)
    - bancheta rabatabila
    - portbagaj cu podea reversibila ( se poate muta podeaua pe doua nivele ptr a transporta lucruri mai voluminoase).

    Masina a fost produsa fara pachetul advanced ( clima automata si scaune fata incalzite), motiv pentru a fi refuzata de catre cel care a comandat-o si motiv de bucurie pentru mine ca am ce sa fac la ea, printre altele.

    Masina arata extrem de bine din punctul meu de vedere, se misca impecabil si are mare potential :)

    Singurul "repros" usor este suspensia care pentru moment ( primii 500km) mi se pare destul de dura.

    Cateva poze de la livrare ( inca pe modul transport), a mai coborat putin dupa aceea.

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    LucianDom, qrknu, Dobritan sorin și alți 12 apreciază asta.
  2. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Exteriorul e deosebit! Arata extrem de bine.
    De ce ai spus: "erori de productie" ?

    Felicitari pt. masinuta!
     
  3. iRubik

    iRubik 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    A3, 2.0 TD, 2004
    Arata foarte bine in 3 usi. Sa o stapanesti sanatos
     
  4. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Oho, asta va fi un topic de urmarit :) Felicitari pentru achizitie ! :icon_thumright:

    Pai cum sa-ti atraga atentia dupa ce ai tu in "curte" ? :) Pentru mine e un flagship, dar eu sunt tendentios in raspunsuri fiind fan A3 de cand a aparut modelul initial ... Personal as fi ales varianta sportback, dar probabil n-ai nevoie de 4 usi si atunci se justifica achizitionarea acestui model in 2/3 .
    Prima data schimbi jantele ? :)

    audi s3 8V 19.jpg
     
  5. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Felicitari pentru achizitie. Presupun ca primul upgrade va fi corectarea erorilor: climatronic si scaune incalzite
     
  6. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    frumoasa masinuta si cu potential mare, spor la modificari in anul ce vine :arco:
     
  7. @lex

    @lex 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2013
    Locație:
    077065
    Masina:
    Audi A4, S Line, 2.0 TDI QUATTRO, 2014
    Foarte frumoasa! Sa o stapanesti sanatos!
     
  8. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Este superba. Pana la urma te descurci tu fara clima automata. La incalzire in scaune nu imi fac probleme, sigur gasesti o solutie optima.
    Spor la modificat.

    Sarbatori fericite.
     
  9. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Sa o folosesti sanatos Costi!

    Interesanta alegere, sau ti-ai pus in minte sa treci prin toata gama, astfel sa poti decide pe pielea ta care este clasamentul modelelor?

    Astept cu interes posturile urmatoare!
     
    gabitza121 apreciază asta.
  10. CMG

    CMG Silver Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi RS6 Performance SEDAN
    @all - multumesc frumos!

    @Red_ - erorea de productie - nu a ajuns in lista la fabrica pachetul advanced ( clima confort + scaune incalzite)

    @iRunik - faptul ca e 3 usi m-a atras si pe mine sa fac pasul.

    Cosmin ZKG - am ales trei usi pentru ca circul doar eu cu ea si preponderent prin oras si nu are rost sa "car" patru usi dupa mine. Pe acelasi principiu mergeam si pe A5 coupe. In plus ma bucur la asta ca are hayon si o face foarte practica la transportat diverse lucruri si asta fara sa strice deloc linia exterioara.

    Jantele actuale imi plac foarte mult si sunt perfecte pentru iarna. La primavara vedem :)

    @Stefan - primul lucru e evacuarea cu clapete :)))) - am comandat-o deja. Ma incalzeste mai mult ca scaunele :)

    Initial nu stiam ca exista si cand imi faceam lista de mici modificari am dat de ea. Cum mi-a ramas modulul Miltek de la A6 a fost pasul normal. O sa fie evacuare quad ( 2 pipes stanga si 2 pipes dreapta ) si fusta spate de S3 2017. Abia astept sa vad cum se aude cu aceasta evacuare!

    Probabil pe locul doi vine corectarea partiala sau totala a "erorilor". Ce-i drept am comandat deja si scaunele scoica, dar ramane intre noi :)

    @mik - sper sa fie un 2017 plin sa termin si A6-le, sa ma joc si la asta si in teorie mai am un upgrade de motor potential pe aia mare :))

    @mabalaru - ce-i drept e destul de practica clima asta semiautomata, nu cred ca va suferi modificari majore.

    @Mihai -raport calitate/pret/optiuni si pret de upgrade-uri nu cred ca are concurenta. Ideea e ca nu m-am uitat niciodata cu interes, dar de la un moment dat daca treci un pic printr-un filtru pragmatic devine o optiune clara. ( aici s-a adaugat si un discount subtantial la achizitie care a facut o diferenta destul de mare).

    Masina e inchegata, urca destul de liniar in 200+ km/h, e usor zgomotos motorul, dar placut zgomotos, se aseaza foarte bine pe curbe, e fun to drive sa zicem asa. Keep you updated!

    Sarbatori fericite!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    LucianDom, D@ny, stefan550 și alți 2 apreciază asta.
  11. Chriss_Deejay

    Chriss_Deejay Silver Member

    Înscris:
    27 Ian 2013
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, B6, 1.8T AVJ
    Sarbatori fericite si tie si s-o stapanesti sanatos !
    Asteptam cu interes modificarile ... si aici si pe celalalt topic. :-)
     
  12. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Sa o stapanesti sanatos! Daca si asta e configuratie simpluta pe A3.. :) Probabil niste distantiere ar completa aspectul sportiv. Dupa rodaj probabil si o resoftare nu?
     
  13. CMG

    CMG Silver Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi RS6 Performance SEDAN
    @djxme200 - e o configuratie decenta. Sunt putine optiuni, dar e bine ca sunt pachete: pachet S-line exterior, pachet S-line interior, pachet asistenta cu traffic jam (3 optiuni care includ mult mai multe). Am spus simpluta deoarece toate optiunile incap pe o pagina jumatate si eram obisnuit cu 5-7 pagini :) (my bad).

    Rotile stau foarte bine acum pentru iarna, iar pentru vara explorez ceva mai agresiv si concav (din ce am verificat sunt limitat la maxim 9.5 x 20 desi nu cred ca voi merge atat de radical pentru un A3). Explorez si ce mai pot utiliza din gramada de piese care ocupa garanjul si jumate din una din magaziile de la dealer.

    Astazi mi-a ajuns evacuarea quad pipe cu clapete - am mers pe OEM deocamdata ca e masina noua si sa nu apara discutii la garantie :).
    Am comandat astazi si difuzorul spate pentru evacuare quad de S3 2017 (matt dark grey) si ornamentul de difuzor (glossy dark chrome sau ceva de genul).
    Sper ca saptamana viitoare sa le am si sa facem prima modificare - abia astept sa vad ce se aude din 2.0TFSI cu evacuare cu valve :).

    Am reusit sa achizitionez si o grila de RS3 negru glossy (scumpa in draci, dar cred ca va schimba radical aspectul frontal al masinii).

    Posibil sa nu se potriveasca plug and play, desi e 2017... dar ce motiv mai bun sa cautam si o bara mai interesanta :footy:

    Mai am cateva lucruri in progres - postez cand am noutati.
     
    Dobritan sorin, MariusSCM, stefan550 și alți 3 apreciază asta.
  14. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Deci...ce vrei sa faci tu in cateva saptamani, face unul pe toata durata cat detine o masina ( vorbim aici de o medie 4-5 ani ) :))
    Ce sa mai spun:hi: congratz !
     
    MariusSCM și mare_hotz apreciază asta.
  15. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    No way, super tare.

    Spor la treaba si la multi ani!
     
  16. MARRIUS24 Silver Member

    Înscris:
    3 Apr 2010
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi
    Miroase a RS3 ? Cel puțin estetic :D
     
  17. CMG

    CMG Silver Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi RS6 Performance SEDAN
    @Cosmin ZKG - am invatat ca e bine sa faci un efort mai mare o data ca sa nu stau cu masina desfacuta jumatate din durata timpului in care o folosesc si apoi sa ma bucur de ea. Oricum sunt inerente si alte lucrusoare, dar incerc sa le concentrez in "batch-uri" si milestones :)

    @MARRIUS24 - sper sa am atata minte sa fi invatat ceva din 'greselile' anterioare si sa fiu mai "smart" in abordare din toate punctele de vedere. No way is gonna be the same thing all over again... or 'maybe' ca in titlu :))


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  18. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    O masina excelenta de oras!
    Cred ca motorul echilibreaza foarte ok caroseria, nu?
    Sa o stapanesti sanatos si spor la upgrade-uri! Cu siguranta si aceasta o sa fie o super car :)
     
  19. CMG

    CMG Silver Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi RS6 Performance SEDAN
    @dvr - surprinzator de placuta combinatia caroserie -motor si foarte echilibrata. Cu toate sistemele de siguranta off se invarte destul de usor si fain... abia astept sa ajung pe zapada :)

    Nu stiu ce sa zic de super car, dar cu siguranta o sa fie ceva pe gustul meu :)

    Interiorul e pe drum. Sper sa ajunga saptamana viitoare ca nu mai am rabdare :)

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]



    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Dobritan sorin, scooby88, Mitiy și alți 2 apreciază asta.
  20. CMG

    CMG Silver Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi RS6 Performance SEDAN
    Ready to be "carbonated" :)

    [​IMG]


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    ionut_mdln1, Chriss_Deejay, Mitiy și alți 3 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta