1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Mi-au ridicat masina!

Discuție în 'Contraventii' creată de allexutzu, 21 Iun 2010.

  1. allexutzu

    allexutzu Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2010
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    BMW 320d e90
    Azi 21.06.2010 am constat cu stupoare ca masina nu mai era unde o parcasem...primul lucru a fost sa sun la 112 si mi-au dat telefon de la firma de ridicare din regie, respectiv sector 6...am sunat..mi-au zis ca masina e la ei...m-am dus eu frumos la ei cu o falca in cer si cu una in pamant, i-am facut in toate felurile, m-au dat afara, am vrut sa ma bat cu un comunitar :box: ...etc etc..pana la urma a trebuit sa platesc cei 650 ron pentru a lua masina de acolo.bineinteles ca masina nu avea cum sa fie intacta dupa ridicare, are niste zgarieturi, nu mari, dar vizibile...drept urmare o sa merg in instanta dar nu prea stiu procedurile..daca cineva a mai patit-o, mi-ar fi de mare ajutor daca m-ar indruma.ce e de mentionat e faptul ca nu e caz de amenda asta, fiindca nu mi-au dat nicio amenda, pur si simplu mi-au furat masina de acolo si m-au obligat sa platesc pentru a mi-o inapoia! multumesc anticipat!
     
  2. Nemesis 31

    Nemesis 31 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Mar 2010
    Locație:
    IN
    Masina:
    Audi
    mai da razboinic mai esti tu :))))

    bafta la proces
     
  3. bogdan.prichici 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2010
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4
    eu ii dadeam cap in cap pe toti aia de acolo incepand cu secretara si terminand cu patronul doar pentru simplul fapt ca mi-au ridicat masina
    daca mai gaseam si defecte vizibile pe masina rezultate in urma acestei ridicari nu-i vedeam deloc bine pe aia, chiar daca pe urma tot eu o dadeam rau

    investeste omul in masina timp, bani si pasiune si vin "mesterii" cu "scula" s-o ridice repede si sa isi bata joc de o masina buna doar pentru ca sunt in foame pe criza asta
     
  4. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    nu politia comunitara iti da amenda....vei primi amenda acasa in 30 de zile de la circulatie.
     
  5. allexutzu

    allexutzu Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2010
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    BMW 320d e90
    pai cum sa primesc amenda in 30 zile daca nu mi-a facut procesul verbal acu niciun militian de la rutiera??? doar nu mi-l inventeaza in 30 de zile si mi-l trimit. eu stiu ca ala se face pe loc, in momentul constatarii, daca e un politist in preajma, daca nu..sa traiasca! si cum au fost numai comunitari care n-au decat 2 clase ca trenu, eu sper sa fiu in avantaj in proces...

    pentru cristicojocaru...am incercat in toate felurile, am vrut sa ma iau cu ei de gat, numai ca eu eram unu, ei vreo 10...drept pentru care m-au luat pe sus si m-au dat afara de acolo...eu i-am injurat ca la usa cortului, etc etc...sper sa-mi recuperez banii plus daunele.. :|
     
  6. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    masina nu poate sa fie ridicata fara ca un politist de la rutiera sa constate ca e parcata neregulamentar. Inainte sa fie sigilata masina (puse sforile alea de 2 lei pe ea), i se fac poze cu toate zgarieturile constatate de ei....daca zgarieturile pe care le ai nu apar in poze, sunt buni de plata....iti urez bafta la proces. Si inca ceva, daca a fost ridicata de pe o artera principala, ai mari sanse sa-ti iei toti banii inapoi, intru-cat arterele principale sunt in administratia primariei bucuresti iar firmele de ridicari au contracte cu primariile de sector.
     
  7. allexutzu

    allexutzu Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2010
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    BMW 320d e90
    deci nu a fost niciun politist de la rutiera, doar soferu platformei, un comunitar infect si un prost care-l ajuta pe sofer sa puna chingile alea...nu am niciun proces verbal...si chiar ei au zis de acolo ca nu trebuie sa platesc nicio amenda...si ca sa fiu RECUNOSCATOR pentru asta...auzi la ei... masina a fost ridicata de pe splaiul independentei nr 290, parcata pe trotuarul de vis-a-vis de caminele U-uri din regie...pe malul dambovitei, pe unde nu trece absolut niciun pieton pentru ca nu poate sa mearga decat aplecat, datorita crengilor prea lasate ale pomilor plantati acolo..
     
  8. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    deci tu parcand intr-un loc nepermis, ai comis o contraventie, cine altcineva poate constata o contraventie decat un politist??? Exista asa ceva in lege?Sa iti poata ridica masina fara un proces verbal din partea politiei??? Mie mi se pare o mare facatura ce ti s-a intamplat tie....
     
  9. Guest 9896 Guest

    hey

    nu e pista de biciclisti pe acolo????:p
    urata intamplare dar na, de ce nu parchezi in spate sau in fata intre u si p1 e buna parcarea...eu acolo o am..e la geam...n-am treaba:arco:
     
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Si mie mi-au blocat-o (in orasul meu) si la fel, mi-au zgariat janta la deblocare. Mi-au facut proces verbal cand a venit sa mi-o deblocheze si nu mi-au deblocat roata pana nu am platit 100 ron deblocarea si 300 ron amenda la comunitari care au dat o amenda in baza unei hotarari de consiliu (masina era parcata pe trotuar dar cu distanta pentru pietoni de 1.70m - am masurat cu ruleta si am facut poze).
    I-am dat in judecata pe cretini, eu la scoala de soferi am invatat dintr-un decret, nu dintr-un HCL. Plus ca nu mi-au dat voie sa platesc PV-ul in 48 ore sau dupa cele 48 ore la tarif dublu... nu, a trebuit sa platesc pe loc.
    Oricum, am invatat si cum se debloceaza dispozitivul dar la ridicat de masina chiar ca esti la mila lor...
    Daca zgarieturile sunt mari si eu i-as da in judecata in locul tau. Insa iti sugerez un avocat.
     
  11. allexutzu

    allexutzu Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2010
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    BMW 320d e90
    nu stiu...ti-am zis...eu am o "nota de constatare" semnata de un politist comunitar, nu un proces verbal semnat de un gabor de la rutiera!

    nu e nicio pista de biciclisti..sunt doar pomi neingrijiti care au crengile foarte lasate si nu poti sa mergi pe acolo daca ai mai mult de 1,5m inaltime...crede`ma, ca daca aveam loc in fata caminului, sau in spate, n-o parcam acolo :|

    pai urmeaza sa apelez la un avocat...ideea e ca s-a nimerit foarte aiurea acum ca eu sunt in sesiune si nu prea am timp de batut pe la usi... :| nu stiu in cat timp pot sa fac contestatia aia..
     
    Ultima editare de un moderator: 22 Iun 2010
  12. CristiAuD

    CristiAuD Silver Member

    Înscris:
    30 Dec 2008
    Locație:
    Ro
    Masina:
    alta marca
    parerea mea e ca o sa ai castig de cauza sigur din cauza faptului ca asa cum ti-a zis un coleg mai sus orice abatere la legea circulatiei este penalizata de un agent de rutiera.nu este de competenta politistului comunitar sa intocmeasca nici un fel de proces verbal sau constatare.singurul lucru pe care il pot face comunitarul e sa ii ajute pe agenti la degajarea circulatiei in intersectiile aglomerate.un lucru e sigur:ti-au facut poze in momentul ridicarii si orice paguba pe care ti-au facut-o la masina se poate vedea si sunt buni de plata.bafta si sa ne zici rezultatul!
    LE:contestatia se face in 15 zile
     
  13. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Mai nou exista politie comunitar rutiera! La TM de exemplu politia rutiera nu mai are treaba cu ridicatul autovehiculelor sau cu blocarea rotilor! Si mie mi-au ridicat-o toamna trecuta dar rutiera nu are nici o treaba....doar primaria si comunitarii sunt implicati.
     
  14. allexutzu

    allexutzu Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2010
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    BMW 320d e90
    pai si n-ai avut nici tu proces verbal de contraventie? eu am doar o "nota de constatare" si o "nota de ridicare"...fix asa se numesc documentele ...nu e mentionata nicio amenda in astea!
     
  15. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Ba da, am primit proces verbal cu amenda de la comunitari.
     
  16. allexutzu

    allexutzu Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2010
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    BMW 320d e90
    si procesul verbal ti-a venit prin posta la cateva zile (daca da, la cate?) sau ti l-au dat pe loc?
     
  17. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Din cate am vazut eu nu se ridica o masina fara sa fie filmata operatiunea de politia rutiera(vine o masina de radar si filmeaza).Eu locuiesc la curte si mai parcheaza chiorii pe spatiul portii.In momentul in care sun la comunitara vine o masina a lor si o masina de radar si ridica masina(daca este pana in ora 22).daca sun dupa 22 vine doar comunitara si aplica doar o amenda de cateva sute de lei.Daca am masina in curte,iar poarta este blocata este caz de dosar penal din cate imi spuneau comunitatii.
    O treaba este sigura in cazul tau,masina era parcata neregulamentar(de parca ai unde sa parchezi regulamentar in Bucurestiul asta),iar ei sunt indreptatiti sa o ridice.Ca a fost sau nu masina de rutiera nu prea conteaza pentru ca sigur s-au facut poze sau filmari.Ori daca ii dai in judecata iti poti recupera doar pagubele produse autoturismului in ridicare(daca poti dovedi din pozele lor ca nu era avariata masina).Iti trebuie un set de poze la masina(sa se vada avariile),eventual facut la ei in curte inainte de a recupera masina.Daca faci pozele dupa cateva zile nu ai dovezi ca pagubele sunt produse la ridicarea masinii
     
  18. allexutzu

    allexutzu Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2010
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    BMW 320d e90
    nu cred ca a filmat nimeni nimic...doar ei au facut poze cu aparatul asa cum e mentionat in nota de constatare! daca era cineva de la rutiera imi faceau proces verbal de contraventie din care rezulta amenda, iar eu nu am asa ceva! stau in regie, la camine si vad mereu platforme care ridica masini...si niciun echipaj de la rutiera sau cu radar in zona care sa filmeze operatiunea..
     
  19. alien_h2001

    alien_h2001 Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    A6,2010, 2.7 TDI,CANA,190CP
    In Bistrita,nu vine rutiera sa constate,ci umbla un politist de la rutiera tot timplu cu cei la politia primariei.Oricum,din cate stiu eu,trebuie sa ai un proces verbal,si trebuie sa fie intocmit de unul de la rutiera.Deci...in cazul tau poate scapi fara amenda si puncte de la rutiera.
     
  20. gabriel_petrea Banned

    Înscris:
    30 Iul 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A6,1.8Tquattro,2001
    sal.


    Hai sa-ti zic eu care-i treaba . Sa zicem ca sunt .....mai in domeniu :D.
    1 - Masina parcata pe trotuar nu e treaba politiei putiere ci a politiei comunitare . Daca pe trotuar nu este lasat cel putin 1 metru spatiu pentru pietoni se considera ca obstructioneaza circulatia . Nu era nevoie de un rutierist pentru asta . Amenda pentru parcare pe trotuar este data de politia comunitara.
    2- Procesul verbal de constatare si sanctionare contraventionala poate fi si intocmit fie pe loc , fie in termen de 30 zile inlipsa .
    3 - poti sa faci plangere contraventionala la judecatoria sector 6 impotriva deciziei de ridicare a autoturismului si impotriva procesului verbal de contraventie .
    Daca nu ai pe cineva sau nu stii sa o faci , da-mi un P.M si ti-o fac eu . Tu trebuie doar sa o duci la Judecatoria Sector 6
     

Distribuie pagina asta