1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

MOD S3, S4 2.7T Better Airflow

Discuție în 'Linia de modele S' creată de adibose, 17 Mai 2008.

  1. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    Am observat ca atat la S3, la TT cat si la 2.7T farurile de ceata (proiectoarele) obtureaza o mare parte din spatiul prin care aerul intra la intercoolerele plasate lateral.
    Asa ca pentru cine nu are nevoie de proiectoare le puteti da jos lasand astfel suficient spatiu pentru aer.
    Eu unu nu am nevoie de ele si prefer un flow mai bun de aer pentru ca aerul care vine pe admisie sa fie cu 4 grade mai rece , iar asta inseamna mult.
    Masuratorile nu le-am facut eu, le-am preluat de pe un alt forum de specialitate.

    Procesul:

    1. Se desfac grilele de plastic care acopera proiectoarele, sunt prinse fara suruburi, asa ca ies tragand de ele un pic mai tare.
    2. proiectoarele sunt prinse in numai 2 suruburi deci treaba e simpla
    3. Se trag afara usor si cu o surubelnita subtire se scoate mufa, se trage usor in sus de acea piedica din poza pana face click, si in acelasi timp se scoate si mufa
    4. cablurile ramase + mufe, se izoleaza impotriva umiditatii cu un izolier, si se baga in sus in bara, dupa care se prind cu un soricel de plastic lateral.
    5. job done!

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  2. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Arata destul de bine si chiar daca nu ar arata .... oricum e mai importanta racirea intercoolerelor decat aspectul. :meeting:
     
  3. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    arata bine si fara proiectoare, dar cred ca treaba asta e valabila doar pentru masinile mai puternice.. nu?:think: .. tu ai lasat-o asa pana la urma ?
    ps: ai uitat sa mai stergi numarul intr-o poza:p
     
  4. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    nu intentionam sa sterg nr neaparat, ma jucam cu softul. am poze pe site cu nr :)

    faza asta ajuta nu neaparat la masina puternice, ci la a mea in special pt k am intercoolere exact acolo dupa cum se vede si in foto 4&5

    si da am lasat-o asa..asta era scopul: Better air flow :)
     
  5. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    si eu sunt pentru o racire mai buna, atat a intercooler-ului cat si a apei. Daca ar fi dupa mine, as da toata bara jos :d
     
  6. lost_angel_76_r 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2008
    Locație:
    Italia
    Masina:
    AUDI S4 - B5
    ai dreptate in legatura cu priza de aer, e mult mai buna, e clar pentru un motor ca al tau. acum parerea mea e ca ar trebui sa ti pui o plasa si sa ti montezi cele doua proiectoare mai spre centru..... bafta:icon_thumright:
     
  7. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Da o plasa nu strica. Sincer nu vrei sa patesti ca o piatra sa sara si sa sparga pe acolo una alta :(
    Urmaile vor fi costisitoare
     
  8. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    o sa pun grile originale acolo, nu las asa gaura :)
     
  9. turbo777

    turbo777 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi cabriolet 2.8 V6
    BUNA RAU TREABA......:applaus:SE SIMTE CEVA????
     
  10. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    nu imi pot da seama din mers pur si simplu...cert este ca masina acum suporta mai bine presiunea continua, adica trage bine si dupa ce ma dau al ea in repetate randuri, inainte la un moment dat..incepea sa nu mai traga cand se incalzea. acum e mai bine
     
  11. turbo777

    turbo777 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi cabriolet 2.8 V6
    ceva tot este.....usor,usor se maresc performantele,dar trebuie un pic de imaginatie,si de munca.....daca stai cu mainile in san......puterea nu pica din cer:respekt:
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Mai 2008
  12. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    nu pica a naiba...am lasat si masina afara in ploaie knd tuna rau si tot nu s-a tunat motorul! a trebuit sa vin io cu patentul :))

    i-am comandat grila lipsa, o sa arate mai "frumos" acum, i-am comandat si indicator presiune turbo ca am la ce sa ma uit , ca la BC sa vad consumul m-am saturat :)) macar sa vad ca fac presiune :p
     
  13. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Ps : La TT, proiectoarele sunt in faruri.....deci nu se include :p
     

Distribuie pagina asta