1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Modificare exterioara la Q7 - bara fata - faruri si stopuri - grila - praguri - etc. ..

Discuție în 'Audi Q7' creată de shaggy, 28 Mai 2008.

  1. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
  2. florinutzu16

    florinutzu16 3rd Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a6 2.5 v6 quattro 2000; Alfa 147 hatchback
    mi se pare cam costisitoare schimbarea da' e treaba ta ce vrei sa faci cu banii tai...cred k o a arate super si te asteptam si cu poze in caz ca faci o alegere..bafta!
     
  3. ieronim_ursu 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Dec 2009
    Locație:
    sibiu
    Masina:
    q7 3litri 2009,a5 2litri 2012
    multumesc de sfaturi. pt cei care vor sa stie de une sa cumpere farurile eu le recomand unix. sunt pe valeo si costa 2550 ron ,la reprezentanta 3600 ron. eu am renuntat la montarea lor din cauza modulelor elecronice,masina e in garantie si trebuie facute toatea astea la ei,nu se stie niciodata ce va fi....
     
  4. distel Junior Member

    Înscris:
    26 Mar 2009
    Locație:
    constanta
    Masina:
    q7 3.0tdi 2008
    se potrivesc! mi am facut eu facelift a iesit frumos cu leduri cu tot fara erori!
     
  5. neo_andersson Cont inchis la cerere

    Înscris:
    21 Iul 2008
    Locație:
    nicaieri
    Masina:
    nimic
    Q7 Facelift 2010 DIY

    Salut,

    Am inceput sa imi fac facelift la Q7.
    Modelul meu este S-Line 2008, si dupa multe "sapaturi" pe net si telefoane in Germania pot spune ca stiu 99% ce trebuie facut.

    Pentru a esalona putin platile am decis sa il fac in 3 etape si anume:

    1. Pachetul Chrome Optik
    2. Stopurile Led + Grila Fata + Semnalizatoarele fata Led
    3. Farurile cu Led (si un upgrade de "cornering lights")

    Etapa 1 o voi instala maine intrucat am primit deja componentele. Tot maine voi posta si fotografii.
    Pachetul Chrome Optik la Facelift consta intro insertie cromata pe bara spate, pragurile exterioare la portiere, aripa si bara fata, precum si pe manerele de la usi.

    Piesele necesare in ETAPA 1 sunt:

    BARA SPATE
    - 4L0 807 460 – drepta
    - 4L0 807 443 – centru
    - 4L0 807 459 – stanga

    MANERE PORTIERA FATA+SPATE
    - 4L0 837 239 Chrome sunt necesare 4 bucati iar codul este pentru masinile fara Keyless GO

    BARA FATA
    - 4L0 807 243 – stanga
    - 4L0 807 244 – drepta

    PORTIERE
    - 4L0 853 969 Q J1 - stanga spate
    - 4L0 853 959 Q J1 - stanga fata
    - 4L0 853 960 Q J1 - dreapta fata
    - 4L0 853 970 Q J1 - dreapta spate

    ETAPA 2 este deja comandata, si astept sa le primesc din Germania in aproximativ 10 zile.

    Piesele necesare in ETAPA 2 sunt:

    STOPURI LED
    - 4L0 945 093 F - stanga
    - 4L0 945 094 F - dreapta

    - 4L0 910 289 H - Convenience System Control Unit (calculatorul de confort)
    este absolut necesar pentru a aprinde stopurile spate LED.

    TURN SIGNAL FATA LED
    - 4L0 953 041 E - stanga
    - 4L0 953 042 E - dreapta
    - 8K0 973 703 - conectori pentru TURN SIGNAL cu 3 pini. Necesar: 2 bucati.

    GRILA FATA CHROME
    - 4L0 853 651 D T94

    Pentru etapa 3 lista e mai lunga si voi reveni cu ea intrun post viitor.
    Vestea buna e ca nu trebuie schimbat computerul de XENON, si se pare ca exista o solutie pentru a pastra chiar si becul XENON economisind astfel ceva Euro.
     
  6. neo_andersson Cont inchis la cerere

    Înscris:
    21 Iul 2008
    Locație:
    nicaieri
    Masina:
    nimic
    Etapa 1 - DONE

    Azi am finalizat etapa 1.
    Am pus pachetul Chrome de la Facelift.
    Revin maine cu ceva poze ca era prea intuneric cand am terminat ca sa fac niste poze de calitate.

    Azi am definitivat si lisa de componente pentru ETAPA 3.
    Din pacate vestile sunt proaste, in sensul in care nu se poate folosi becul existent de xenon si nici controlerul de pe far. Acest fapt mareste pretul componentelor substantial.

    Pentru a instala farurile de pe modelul Q7 2010 FACELIFT sunt necesare urmatoarele componente:

    FAR STANGA : 4L0 941 029 AC
    FAR DREAPTA : 4LO 941 030 AC
    SUPORT FAR STANGA : 4L0 941 613 A
    SUPORT FAR DREAPTA : 4L0 941 614 A
    CONTROLER XENON : 8K0 941 597 B x 2 buc.
    BEC XENON D3S-42V35W : N 107 218 01 x 2 buc
    FURTUN AER STANGA : 4L0 941 717
    FURTUN AER DREAPTA : 4L0 941 718

    Audi a schimbat la modelul Facelift becurile Xenon si Controlerul pentru ele.
    Daca pana acum se folosea un bec Osram D1S-12V35W, acum se foloseste un bec Osram D3S-42V35W.

    Din specificatiile producatorului, becul nou, D3S este mai prost, cel putin din faptul ca durata de viata este cu 500 de ore mai mica. Singura chestie e ca respecta normele noi EU si sunt fara mercur.

    Am atasat specificatiile pentru cei interesati.

    Product name D1S (becul de pe modelul pre-facelift)
    Product reference 66144
    Application : Projection headlight systems
    Light source wattage : 35 +/– 3 W
    Lamp voltage : 85 +/– 17 V
    Luminous flux
    after 1s. : 800 lm
    after 60s. : 3200 lm +/– 450 lm
    Service life
    B3 = 2000 h
    Tc =3000h
    Color temperature : 4150 K
    Base : PK32d-2

    Product name : D3S
    Product reference : 66340
    Application : Projection headlight systems
    Light source wattage : 35 +/– 2 W
    Lamp voltage : 42 +/– 9 V
    Luminous flux : 3200 lm +/– 450 lm
    Service life:
    B3 = 1500 h
    Tc =2500h
    Color temperature : 4150 K
    Base : PK32d-5

    Specificatia OSRAM completa se gaseste aici: http://www.osram.com/_global/pdf/Pr...ghting/Headlights/110-PP-W014TD-en_XENARC.pdf
     
  7. neo_andersson Cont inchis la cerere

    Înscris:
    21 Iul 2008
    Locație:
    nicaieri
    Masina:
    nimic
    Maine vin si pozele.

    Azi va arat pedalele pe care le-am comandat.

    Sunt modelul de aluminiu de pe Audi Q7 W12.
    Din pacate in poza nu este si suportul pe care sta piciorul stang, dar in set este inclus si acela.

    Am fost surprins sa le gasesc pe ebay in Germnania la 80 Euro tot setul, produsul fiind nou si original Audi, in conditiile in care la noi sare de 200 Euro.
     
  8. neo_andersson Cont inchis la cerere

    Înscris:
    21 Iul 2008
    Locație:
    nicaieri
    Masina:
    nimic
    Uite si pozele promise.
    Din pacate azi a plouat in Bucuresti, si nu am reusit sa fac o fotografie ca lumea la bara spate deoarece era foarte murdara.

    Cum se mai indreapta vremea voi reveni cu ceva fotografii noi. Poate intre timp montez si stopurile si grila fata.
     
  9. casioclay

    casioclay 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2008
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi Q7, 3.0 TDI,2011 facelift
    faruri si stopuri 2010 pentru Q7

    Salut,

    Vreau sa-mi schimb farurile si stopurile cu modelul 2010 la un Q7 din 2009. Sugestii de achizitii si daca aveti stiinta de compatibilitatea cu computerul de lumini. Multumesc.
     
  10. navishop Banned

    Înscris:
    6 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Q7, 2010
    Farurile sunt compatibile cu calculatorul de electrica J519, doar trebuiesc inversate niste fire in mufa. Pentru stopuri trebuie schimbat calculatorul de confort J318. Pentru spate stopurile + calculator + montaj = 800 euro. Lla fata e mai complicat putin si ceva mai scump intrucat trebuiesc schimbate balasturile de la xenon, becurile de xenon nu se potrivesc cele vechi, etc.
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Apr 2012
  11. casioclay

    casioclay 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2008
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi Q7, 3.0 TDI,2011 facelift
    Multumesc de raspuns. Am de la cineva o cotatie de pret si descrierea pieselor ce trebuiesc schimbate. Te rog sa te uiti in attach si sa-mi spui daca ti se par corecte. Multumesc.
     
  12. TAM

    TAM 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Q7,Q5,A4,
    Schimbare bara fata + faruri la Q7 - probleme si rezolvari

    salutare baieti, vreau sa pun pe Q7 2006 tot botul inclusiv semnalizarile si farurile cu leduri de pe Q7le 2010, ma intereseaza doar daca este cineva care poate sa-mi zica daca sigur se potriveste si ce modificari implica, daca nu se potriveste perfect.
    Va multumesc foarte mult! si astept cu interes raspunsuri!
     
  13. navishop Banned

    Înscris:
    6 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Q7, 2010
    Se potrivesc fara probleme, bara nu e nevoie sa o schimbi deoarece merge si cu bara pre-facelift, costul e destul de mare totusi.
     
  14. TAM

    TAM 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Q7,Q5,A4,
    Nu ma intereseaza costurile. Mi-a spus cineva de la Audi ca bara de pe noul model e putin mai iesita inafara, caci grila e mai mica si ca pentru a pune farurile cu led imi trebuie alta parte electronica relee etc. si doar semnalizarile cu leduri de pe modelul cel nou merg si stopurile spate restu doar originale. Este cineva care imi poate spune sigur sigur...?
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Feb 2013
  15. navishop Banned

    Înscris:
    6 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Q7, 2010
    1.sa ne intelegem, pe fiecare model Q7 prefacelift sau facelift sunt 2 versiuni de bara fata fiecare la randul ei cu 2 variante si anume:

    standard 2K1 - fara ranforsare
    standard 2K2 - cu ranforsare
    s-line 2K7 - fara ranforsare
    s-line 2K8 - fara ranforsare

    ar mai fi 2K9 dar aia e bara de W12.

    pentru facelift NU trebuie schimbata bara indiferent ce versiune ai pe masina, singura diferenta este ca daca ai bara standard trebuie sa iei led-urile de semnalizare standard respectiv daca ai bara s-line tre sa iei led-urile s-line. cele pentru s-line sunt o idee mai mici si au 10 led-uri in interior in loc de 11.

    2. din 2006 pana in 2012 grila fata la Q7 are aceleasi dimensiuni indiferent de bara sau model. astfel poti pune orice fel de grila pe oricefel de bara. Din nou daca vrei sa pui grila cromata de facelift sau cea de W12 NU trebuie schimbata bara indiferent ce model ai pe masina.

    3. farurile nu au legatura cu bara se potrivesc pur si simplu, deoarece capota si aripile nu au fost modificate la facelift, doar trebuie sa cumperi si oalele pentru ele dar astea nu sunt scumpe.

    4. daca ti-a zis cineva de la Audi ca tre sa schimbi releee, probabil ala stie doar Audi 80 si eventual Audi 100 ca de prin anul 2000, farurile nu se mai aprind cu relee la nici un model Audi.

    5. pentru faruri nu trebuie schimbat absolut nici un calculator, se face doar o modificare simpla in conector, practic se inverseaza 2 fire.

    6. se schimba un calculator pentru semnalizarile LED dar exista o solutie aftermarket sa le instalezi fara sa schimbi acel calculator. calculatorul e 250 euro, varianta aftermarket este 100, sincer eu am schimbat calculatorul, dar am facut alte facelifturi pentru clienti care au preferat varianta ieftina. Functionalitatea este aceasi.

    7. pentru stopurile spate cu LED OBLIGATORIU se schimba un calculator. altfel nu functioneaza corec, practic stopul de frana sta aprins 50% tot timpul, iar cand calci frana se aprinde 100%, ziua nu prea vezi diferenta.
     
  16. TAM

    TAM 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Q7,Q5,A4,
    salutare si scuze de intarziere.
    Am pus totul OEM 2006, si grila de pe vechiul S-line.
    vor urma mai tarziu modificari.
    bara de W12 imi place tare dar vad ca nu are proiectoare?
    sau ledurile le tin locul?
    ramane ca noul Q7 e un UPGRADE FACE-LIFT la vechiul schimbandu-se cate ceva in electrica... ma refer la partea sasiu/electrica.
    am vazut ca va ocupati cu asa ceva si v-as ruga sa-mi lasati un numar de telefon, cand ma apuc de modificari sa va caut.
     
  17. navishop Banned

    Înscris:
    6 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Q7, 2010
    led-urile pe W12 sunt pentru Daylight (DRL), proectoarele de ceata sunt montate in faruri langa becul de xenon.

    Bara de W12 fata nu sea poate pune fara bandourile de pe aripi pentru ca e mai lata. Daca se pun bandourile pe aripi trebuie pusa obligatoriu si bara spate si schimbate si evacuarile.

    W12 este mai lat in aripi pentru ca are niste bandouri pentri largire care se vopsesc in culoarea caroseriei.

    Numarul de telefon ti-l dau pe PM.
     
  18. mark113

    mark113 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2012
    Locație:
    Craiovia
    Masina:
    Audi Q7
    Triple + semnalizare LED

    Atrasat - triple + semnalizare fata LED + DRL. Totul s-a facut fara schimbare modul de " confort" sau alte minuni pe la Service - Rezistente sau becuri - dupa caz.
     
    Ultima editare: 23 Ian 2013
  19. csmQ7 Guest

    De ce mi-a fost stearsa postarea?
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pentru ca este neregulamentar si nu dezbatem aici in acest topic ce ai tu de vanzare si/sau cu cat ai putea vinde niste piese.

    Daca ai ceva de vanzare ai la dispozitie aria de publicitate existenta pe acest forum sau alte site-uri de vanzari existente pe net. Bafta
     
    romybac25 apreciază asta.

Distribuie pagina asta