1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Modificare Exterior - schimbare - demontare Bara fata/spate - Grila fata - praguri - la A6 C6 (4F)

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de ovypsg1000, 6 Mar 2008.

  1. Ungur Andrei

    Ungur Andrei 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2007
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A6 2.0 TDI Quattro - DDDA - 2018
    Merg si cele vechi insa atunci nu vei avea fata masinii complet S-line, banuiesc ca #R.Z.V doreste sa obtina exact ce avea in poza pusa ca exemplu.
    In partea dreapta a masinii trebuie cumparat si ghidajul de aer altfel va arata urat, se va vedea gol in spatele grilei de la proiector. Pe stang este ok deoarece acolo exista ghidajul respectiv utilizat la intercooler.
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ghidajele de aer difera de la 2.0 TDI la 2.0 TFSI si 2.7, 3.0 TDI (care au 2 intercoolere).
    Da, grila centrala o schimba doar daca vrea fata completa S-Line, eu am ales sa pun grila de S6, mi s-a parut mai interesanta. :)
    Razvan, cu 600-700€ pui bara de S-Line facelift, completa, cu proiectoare, grile si tot ce trebuie, cam atat m-a dus pe mine. 300€ am dat pE bara si restul a fost vopsitul, proiectoare, grile, capacele si pistonase spalator far.
     
  3. gabi_beep

    gabi_beep 3rd Gear Member

    Înscris:
    23 Mai 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDI 2007
    Diferentele ar fi urmatoarele:

    Sub spalatorul de far, bara S-line are o nervura reliefata, pe cand bara normala are un bandou la acelas nivel cu bara, iar bara S-line este dintr-o bucata
    Partea de jos a barii S-line (buza sau spoiler cum i se mai spune) este la fel mai pronuntat, reliefat.
    Sub grila centrala exista inca o priza de aer impartita in 3
    Si, cum s-a mai spus, grilele proiectoarelor si capacul de la inelul de tractare
     
  4. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Primul raspuns este ca nu pot plati diferenta. Nu ma complic cu regie proprie, nu platesc casco ca sa ma agit singur cand am o problema. Daca raspunsul final este nu, voi ramane cu bara normala.
    Piesele care difera sunt grilele proiectoare si capacul de tractare, atat, este raspunsul primit de la un gagiu de pe ebay, ma costau vreo 200e maxim, cu tot cu diferenta.
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Te complici cu regie proprie, nu ca sa te agiti singur, ci ca sa faci un upgrade la masina, asta daca il vrei. :)
     
  6. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Nu tineam mortis sa fac asta, constrans de bara fata putin lovita si cu prinderile rupte pe o parte (prin urmare trebuie schimbata) am zis sa vad daca pot sa fac acest upgrade, diferente enorme dpdv estetic nu sunt, mult mai de efect ar fi fost bara de sline facelift, dar acolo trebuia o diferenta de vreo 4-500e, pe care nu sunt dispus sa o dau, e o masina de 8 ani totusi si nu vreau sa o tin pana la moarte :)
    De altfel, am dorit sa rezolv toate problemele estetice ale masinii si in vederea vanzarii, nu cred ca o lua nimeni cu bara fata cu prinderi rupte, un stop de frana crapat si cu bara spate zgariata. Pe langa asta, tocmai am comandat discuri+placute fata, asa...sa fie schimbate :)
     
  7. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Ma poate ajuta cineva cu niste cotatii din etka pt bara de sline si cea normala? Eu am gasit pe ebay un cod 4F0 807 437 G pt cea sline si acelasi cod, dar cu la final pt bara normala..
     
  8. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Varianta de pana in 800 lei...
     
  9. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Multumesc Crazyfrog, acum am vazut lista postata de tine!
    Foarte probabil am nevoie de grile proiectoare, pt care am cod si pret, si de capacul inelului de tractare, pentru care nu gasesc nimic...
    Astept luni devizul de la service, sper sa nu se arunce la o diferenta prea mare, grilele+capacul costa vreo 50-60e, iar la bara mai mult de 100e nu ar trebui sa fie diferenta, e destul de scumpa si bara normala OE.
     
  10. Ungur Andrei

    Ungur Andrei 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2007
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A6 2.0 TDI Quattro - DDDA - 2018
    Pentru capacul inelului de tractare la bara S-line este codul 4F0 807 441A. Am vazut pe un site la pretul de 25lire.
     
  11. muntean vlad cosmin 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2015
    Locație:
    tg.mures
    Masina:
    a6.2.0.2006
    Salut baieti,
    Am citit tot topicul despre bara S6 sau S-line dar nu prea m-am lamurit daca se potriveste pe motor de 2.0 bara care este atasata in poza. Am gasit una la pret bun si nu vreau sa dau banii degeaba. Va multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Aug 2015
  12. Ungur Andrei

    Ungur Andrei 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2007
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A6 2.0 TDI Quattro - DDDA - 2018
    Bara din imagine este de A6 Facelift simplu(2009-2011), si da se potriveste la masina din semnatura ta.
    Bara de S6 sau S-line este diferita.
     
  13. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    te-as ruga daca ai si codul OEM la bara propriu zisa. merci:hi::hi:
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    4F0 807 105 AE - bara S-Line Facelift cu PDC
    4F0 807 105 AD - bara S-Line Facelift fara PDC

    Roaga pe cineva cu ETKA sa vada ce echivalente mai da in caz ca nu gasesti dupa codul de mai sus.
     
  15. deeJayOg

    deeJayOg 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    EX: A6 C6, 2.0 136CP DPF (CAGB), 2010
    Schimbare / înlocuire ornament geamuri spate

    Am constatat că pe partea stângă la geamul spate, elementul de decor (e dintr-un plastic lucios peste ceva oarecum metalic) a început să se cojească. L-am mai tot vopsit eu dar nu iese ce trebuie. Am atașat poză cu el.

    Se poate găsi oare doar elementul ăsta lucios ca piesă? Sincer nici nu știu montajul sau demontajul cum se face (nici măcar ce nume are piesa asta).
    În caz că am să găsesc totuși, ca operațiune mă găndeam să încerc să îl desprind pe cel vechi cu o șurubelniță. Nu pare foarte înfipt acolo...dar apoi vine partea a doua. Oare merită efortul ca a apoi pe cel nou să îl lipesc cu "Superglue"? :)
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Aug 2015
  16. Soulbless 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Noi 2008
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    AUDI A6 3.0TDI QUATTRO, 2007
    Am de schimbat haionul la un a6 din 2007 avant (break), si am cumparat un haion fara sticla de pe un a6 tot avant dar facelift 2010, intrebarea e: se potriveste haionul facelift pe masina mea.
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  18. deeJayOg

    deeJayOg 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    EX: A6 C6, 2.0 136CP DPF (CAGB), 2010
    Thanks audi66 - o să încerc să-l caut. Dacă are cineva o idee despre cum se montează / demontează - aș aprecia. Dacă nu, mă paște un service, aia e :)
     
  19. Ramolata 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Sep 2015
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    C6,2000 2005
    Trecere de la non facelift la facelift (2005:2011)

    Salut ,detin un Audi c6 2005,2.0 tdi si as vrea sa stiu ce ar trebui sa schimb pentru modificare facelift modelul 2011 ,doar spatele m ar interesa plus triplele! Trebuie schimbate si aripile spate?am observat ca triplele dupa
    Modelul 2011 sunt mai lunguiete!astept mesaj si va multum
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ramolata Citeste topicul asta, unde ti-a mutat mesajul si unde trebuia sa scrii si data viitoare te rog sa nu mai deschizi topicuri inainte de a citi aria masinii care o ai. Trebuie sa schimbi/inlocuiesti bara spate, capota portbagaj si stopurile, atat. Bafta.
     

Distribuie pagina asta