1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Modificare Interior la A6 C5 - ce se potriveste si cum procedam

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de sorin.art, 11 Feb 2011.

  1. sorin.art 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2011
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A6 2.4 quattro (C5)
    Am cautat in topicurile existente, dar nu am gasit pe nimeni care sa vorbeasca despre asa ceva.

    Masina mea (A6 C5) a iesit din fabrica cu ornamentele de mahon nelacuite si spre surprinderea mea, nu am mai intalnit nicio masina cu mahonul nelacuit. Arata foarte rau fara lac si chiar s-au si decolorat si uzat piesele din lemn din lipsa lacului. Stie cineva unde asi putea sa le lacuiesc? Exista in tara cineva care sa mai fi facut treaba asta? Pentru ca eu pot sa le dau cu un spray, dar nu rezolv problema, imi imaginez ca trebuie si slefuite si chiar demontate de pe masina inainte de lacuire. Multumesc!
     
  2. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Cred ca arata kinki (pentru unii) sa ai "lemnul" asa, natur. Nu cred ca sunt putini cei carora le place asa. Singura metoda buna si sigura e sa le dai jos si sa le lacuiesti. Atentie ce lac folosesti si ce mana le da. Sa nu le "scurga", sa nu arunce impuritati in lac. Ideal ar fi sa le lacuiesti si sa le usuci in cuptor.
    La mine lacul mai e zgaraiat pe ici pe colo si ma gandesc la o polisare. E nasol mai ales daca e o culoare inchisa, gen mahon, stejar,...ca nu mai conteaza acum denumirile exacte. Pe suprafete inchise se vad zgaraieturile mai bine.
    Repet, nu stiu cum arata exact, dar se prea poate sa fie frumoase si fara lac, daca ar fi fost bine intretinute. Ai incercat pana acum sa le reconditionezi ? As spune de vreo ceara sau de vreo solutie pentru...lemn, dar e lemn in final ? La mine, la maneta sigur e plastic veritabil... Ce sa-i faci aluia ?
     
    Ultima editare: 12 Feb 2011
  3. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Nu iti mai complica viata inutil, ia unele din dezmembrari asa cum vrei tu si aia e.
     
  4. iceman99

    iceman99 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mai 2008
    Locație:
    Alexandria
    Masina:
    2002 Audi A6 1.9TDI 96 Kw
    Modificare Interior Complet A6 C5 - ce se potriveste si cum procedam

    salutare

    In primul rand rog moderatorii sa inchida topicul daca sa mai discutat problema , am dat search dar nu am gasit nimic. Am gasit un interior de piele de pe un Audi A6 avant (scaune fata, canapea si fete de usi) si vreau sa stiu daca merge pus pe berlina , fetele de usi de pe fata cred ca se potrivi dar nu stiu daca se potrivesc cele de pe spate si canapeaua.Astept pareri..
     
  5. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Salut!
    Fetele de usi pe spate se potrivesc, mai putin acea garnitura de cauciuc de sus, dinspre stalpul C, care difera de la berlina la avant. O poti scoate si monta pe cea de pe fetele tale.
    Totodata, daca fetele au perdelute in ele, va trebui sa schimbi perdelutele, intrucat difera forma de la avant la berlina.
    Fetele usilor fata sunt identice. Ar trebui totusi schimbate niste piese mici si buzunarul mic, de langa boxa daca functia de memorii pentru pozitii la volan si/sau incalzire/ventilatie stationara este prezenta numai pe una din masinile implicate in "transplant".
    Sezutul banchetei este identic.
    Rezematoarea banchetei se potriveste, mai putin pernele laterale, dinspre salpi, care difera de la avant la berlina.
    Totodata, centurile laterale pe spate sunt complet diferite intre avant si berlina.
    Centurile pe fata sunt identice indiferent de scaune.
    Mai trebuie sa tii cont de dotarile scaunelor si banchetei: incalzirea, si airbagurile laterale pentru bancheta si incalzirea, functiile de reglaj electric, eventual si memorii pentru pozitii pentru scaunele fata. Asta ca sa nu pierzi din functiile de pe masina ta.
    Sinele scaunelor fata sunt identice, airbagurile la fel (la scaunele confort si sport). In cazul scaunelor Recaro, difera airbagrile.
    La bancheta spate, daca masinile nu au avut amandoua rezematoare fractionabila 40/60, in cazul limuzinei trebuie schimbata polita de sub luneta si cetura din mijloc, spate.
    Daca in schimbul de interior sunt implicate si elementele de tapiterie a stalpilor si plafonului, exista si aici diferente, atat intre limuzina/avant, cat si de la un an de fabricatie la altul.
    Daca mai ai nelamuriri, poti posta aici, in felul asta informam toti membrii interesati.
     
  6. iceman99

    iceman99 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mai 2008
    Locație:
    Alexandria
    Masina:
    2002 Audi A6 1.9TDI 96 Kw
    Salut!
    Multumesc mult pentru lamuriri ,am sa afisez cateva poze cu interiorul pe care as vrea sa il achizitionez http://imageshack.us/photo/my-images/845/98510420.jpg ,http://imageshack.us/photo/my-images/838/32452380.jpg/, interiorul meu este mai simplist asemanator cu acesta http://imageshack.us/photo/my-images/18/79449371.jpg/ doar ca in loc de piele este din material textil si este negru , singurele lucruri in plus la noul interior este incalzirea in scaunele fata si faptul ca sunt full electrice (banuiesc ca ,comenzile or sa functioneze, pentru incalzire in afara de comezile de la climatronic mai trebuie ceva ?). deci in mare s-ar potrivi mai putin pernele si centurile laterale banuiesc ca pot sa le pastrez pe ale mele eventual sa inbrac pernele in piele sa nu se vada urat. Bancheta mea nu este rabatabila dar din cate vad in poze este posibil ca cea noua sa fie si banuiesc ca are prinderea altfel.Am uitat sa mentionez ca ambele masini sunt din 2002.
     
    Ultima editare: 21 Oct 2011
  7. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Cele noi au bancheta rabatabila.
    Centurile laterale spate poti sa le pastrezi pe ale tale daca se potrivesc la culoare.
    Pernele de la bancheta le poti pastra pe ale tale, eventual retapitate.
    Reglajele electrice iti vor merge direct, fara alte modificari.
    Functia de memorie lipseste si de pe scaunele noi, deci nu trebuie sa-ti bati capul sa o implementezi.
    Pentru incalzirea in scaune, poti cumpara o consola de climatizare defecta (pentru ca e mai ieftina) dar cu potentiometre pentru incalzire, de pe care sa prelevezi doar fata, pentru ca asta te intereseaza. Atentie insa la consola, sa provina de pe o masina cu consola centrala ca a ta, adica 1 DIN sau 2 DIN. Consolele de clima au dimensiuni diferite in functie de 1DIN/2DIN.
    In plus iti mai trebuie un cablaj de la potentiometre catre scaune, tras pe sub mocheta masinii. Si aici ai noroc pentru ca se gaseste gata fabricat pe masina ta. Il poti cumpara de aici, spre ex.: http://www.kunset.de/products/de/Au...04/Kabelbaum-Sitzheizung-fuer-Audi-A6-4B.html

    O surpriza neplacuta vei avea daca treci de la scaunele confort la cele sport; sunt mult mai inguste si mai tari si-ti vor amorti fundul si picioarele la un drum mai lung.
     
  8. iceman99

    iceman99 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mai 2008
    Locație:
    Alexandria
    Masina:
    2002 Audi A6 1.9TDI 96 Kw
    Am inteles ,multumesc mult pentru lamuriri ,pe masina am 1DIN (concert 2),oricum vroiam sa trec la 2 DIN (RNS-D) si majoritatea modulelor de clima pentru 2DIN la gaseam cu potentiometre pentru incalzire deci un motiv in plus sa schimb si interiorul :P.
     
  9. rem_saint Guest

    Salut as vrea sa schimb tapiteria masinii mele, cea din semnatura(audi a6 2.5tdi 150cp 2001), cu o tapiterie din piele intoarsa pe sezut si spate de culoare crem si normala pe lateralele scaunelor din fata de culoare maro deschis. Aveti idee cam cat m.ar putea costa, cat dureaza operatiunea si unde sa ma interesez? Precizez ca sunt din iasi. Ma intereseaza in special sa fie un lucru de calitate eventual chiar pielea care vine pe original pe audi.
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Noi 2011
  10. robbert 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2008
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi A6 sedan 2002 FL, 1,9TDI AVF M6+1
    Salut,

    Un interior de ALLROAD se potriveste pe BERLINA ? (exceptand diferentele AVANT vs BERLINA enumerate de boresque)
     
  11. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Da se potriveste.
     
  12. robbert 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2008
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi A6 sedan 2002 FL, 1,9TDI AVF M6+1
    I-am lasat un mesaj pe PM lui boresque. Postez aici raspunsul sa fie de ajutor la toti cei care cauta subiectul asta:

    BORESQUE

    Potrivire fizica:
    Interiorul de Avant este identic cu cel de Allroad.
    Asta inseamna ca poti pune absolul tot interiorul de Avant pe Allroad si invers respectand in ceea ce priveste stalpii si plafonul modelul dupa anul de fabricatie si potrivirea intre piese.
    Mai trebuie avuta in vedere plansa de bord care difera si ea incepand cu 2001, cand s-a introdus faceliftul. Observi diferentele orientandu-te dupa switch-ul de faruri care difera in functie de facelift sau fara.
    Prin urmare, sinele de prindere ale scaunelor, modul de prindere al fetelor de usi, plafonului, stalpilor, consolelor centrale, plansei de bord, mochetei si portbagajului sunt identice cu cele de Avant, unele dintre piese (scaune, mocheta, stalpi inferiori, plansa de bord, console centrale si scaune) fiind compatibile chiar si cu limuzina, evident cu conditia respectarii in cazul mochetei a compatibilitatii dupa motor si cutie, acest lucru fiind valabil indifrerent de Limuzina sau Avant. V8-ul intra mult mai adanc in compartimentul motor si impinge cutia mult in habitaclu, latind planseul in partea de jos, de aici si necesitatea unei mochete mai ample in zona cutiei . La fel, cutiile manuale sau automate au forme diferite si necesita stante diferite in buretele de pe interiorul mochetei care, daca nu sunt respectate, iti vor apare galme in mocheta sau pur si simplu nu ti se aseaza pe pozitie.

    Diferente de materiale si culori:
    Difera paleta coloristica, pe Allroad folosindu-se combinatii de culori care nu s-au montat niciodata pe A6/A6 Avant.
    Difera materialele textile folosite, Allroad avand niste tesaturi cu insertii de carouri care, credeau ei, rezista mai bine la jegul prin care se presupune ca trebuie sa te bagi daca iti iei Allroad.
    Tipul de piele folosita este acelasi, ori Nappa, cea cu granulatia cea mai fina, ori Buffalino, un sortiment mai gros si mai rezistent, insa mai grosolan la aspect.

    Potrivire estetica:
    Doar in ceea ce priveste scaunele, la Allroad sunt unele mici diferente de croiala a tapitetiei, inclusiv a buretelui de dedesubt. De aici rezulta imposibilitatea de a pune tapiterie de Allroad pe burete de A6 si invers. Trebuie inlocuite pernele cu totul (tapiterie + burete).
    Toate acestea in privinta scaunelor confort,
    Scaune sport nu s-au montat niciodata pe Allroad, deci nu vei gasi scaune sport in culoarea Fern Grun (verde feriga) spre exemplu.
    Singurul model de scaun mai sportiv montat pe Allroad este cel Recaro, adica varianta sport dus la extrem, cel cu perne extrem de tari, proeminente, lipsite de orice fel de confort, cu un foarte bun suport lateral si extrem de aratoase. Aici nu exista diferente de croiala, ci doar de culori, folosindu-se pe Allroad doar culori din gama dedicata modelului.

    Despre potrivire Allroad vs Limo:

    Sunt compatibile doar scaunele fata, consolele centrale, sezutul banchetei, fetele de usi, capitonaje stalpi inferiori. Asta la potrivire fizica. La culoare nu se va potrivi nimic si vei avea pestrit in masina.

    De la bancheta se potriveste si spatarul (fara pernele laterale), insa nu vei avea incuietorile banchetei. Va trebui sa-ti transplantezi incuietoarea de la tine de pe rezematoare pe cea de Allroad.
    Exista doua nuante de negru pe Audi: soul si onix. Eu n-am reusit niciodata sa imi dau seama care e una si care e cealalta pana nu am intors piesa pe dos sa vad codul. In concluzie, la ochi nu va deranja.
     
    ianculets și mare_hotz apreciază asta.

Distribuie pagina asta