1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Modificare/Schimbare faruri la A3 8L - faruri OEM sau AM - ce alegem ?

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de DezsoKiss, 19 Ian 2009.

  1. Ale

    Ale 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8L 1.8 T 150CP AGU 1999 COUPE
    Modificari ceva? Sau intra fara nici o problema?
     
  2. alle_ares

    alle_ares Bronze Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    A3 1.6 8l AVU 2001
    Eu cand mi le-am schimbat pe ale mele (dar ale mele erau dintr-o bucata, nu semnalizarea separat, dar am vazut multe A3 pina in 2000 cu faruri dintr-o bucata), deci cand le-am schimbat s-au potrivit la fix, ca si forma, doar ca cele originale erau prinse in 4 suruburi iar astea Dectane, aftermarket sunt prinse doar in doua, cele de sus.
    Plus de asta, nu au mufa pulg & play, erau doar fire dezizolate la capat si electricianul care mi le-a montat, nu mi-a taiat mufa originala de pe masina, nici nu a facut rost de pini si mufa sa mearga plug&play, doar a dezizolat firele ce intra in mufa care e pe masina si le-a legat acolo, ca poate pe viitor ma razgindesc si vreau originale inapoi pe masina.
    Acum nu stiu exact daca se aplica si la modele de pana in 2000, a mea fiind din 2001, dar cred ca ar fi cam acelasi lucru. La facelift nu s-au facut modificari majore. Succes
     
  3. Ale

    Ale 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8L 1.8 T 150CP AGU 1999 COUPE
    Multumesc,am sa intreb cand o sa dau comanda. Recomanzi un site cu aftermarket uri bune?
     
  4. alle_ares

    alle_ares Bronze Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    A3 1.6 8l AVU 2001
    nu prea recomand,ca in caz de vreo problema,sa nu cad cu curu in....
    sunt ferm convins ca gasesti daca cauti.eu nu le-am luat de pe site,le-am de pe olx(noi,erau) de la cineva ce aduce de dincolo
     
  5. Ale

    Ale 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8L 1.8 T 150CP AGU 1999 COUPE
    Am vazut si eu pe olx,de acolo cred ca o sa iau. Se vad bine cele negre? Sunt in dubii,cele cu negru in interior sau celelalte,simple. Si nu este vorba ca mi ai recomanda ceva nasol sau chestii de genul,alegerea tot eu o fac,te am intrebat doar ca sa imi fac si eu o idee. Mersi oricum pentru raspunsuri
     
  6. alle_ares

    alle_ares Bronze Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    A3 1.6 8l AVU 2001
    eu mi-am luat engel eyes Dectane....plastic naspa in fata,lupa buna,doar daca ai xenon,la H1 normale,sunt chioare,abia vezi.si se vad ceva umbre...is cam slabe as zice eu-cele aftermarket.am xenon de 55w pe faza scurta,si becuri de 100w H1 pe faza lunga,acuma ma ia politia ca ti-am zis :))

    la ce mi-am pus eu,vad bine,cind am pus prima oara xenon-ul pe faza scurta si nu le-am reglat bine,asa de bine se vedea pe drum si cind dadeam faza lunga,nu se vedea diferentza.bune xenoane am nimerit..

    cind oi sta BINE cu bani o sa imi iau hella originale
     
  7. Ale

    Ale 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8L 1.8 T 150CP AGU 1999 COUPE
    Am vorbit cu un baiat,700 de lei sa imi puna lupe in farurile mele + xenon.
     
  8. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Nu e rau. E mult de munca sa faci adaptoare. Proiectoarele bixenon nu sunt scumpe însă manopera face diferența. Rezultatul merita însă.

    Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
     
  9. alle_ares

    alle_ares Bronze Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    A3 1.6 8l AVU 2001
    la 700 ron cred ca gasesti hella second hand cu xenon prin dezmembrari...daca ai rabdare si cauti
    Calitate inainte de toate
     
  10. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Dacă proiectoarele au lupele prăjite sau cu geamul ca fundul de borcan, tot sa vezi cu ele. Nu îl oprește nimeni sa pună proiectoare bixenon cu bec D2S (dacă e loc) și sa folosească becuri originale cat și drosere. Distincția e făcută de proiectoare.

    Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
     
  11. alle_ares

    alle_ares Bronze Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    A3 1.6 8l AVU 2001
    din cite stiu eu,oglinda face totul.........la fel si lupa (pe faza scurta)
    detinatorii de logan sa lauda ca farurilor lor vad foarte bine,si au aceleasi becuri comune ce gasesti in comert
    la dectane-le mele,AF,cu bec de 55w H1 la 35ron becul,vedeam fooarte slab.de cind am xenon de 55w,pe aceasi lupa,vad mult mai bine.farurile originale ce le-am avut vedeau foarte bine cu becurile normale,ca nu am avut xenon,doar ca s-au matuit si am avut un mic accident cu masina,si unul l-am zgiriat si i-am rupt cleme de deasupra

    People's choice!
     
  12. Ale

    Ale 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8L 1.8 T 150CP AGU 1999 COUPE
    Raman pe la ce am.scris mai sus,momentan astept interiorul si dupa ma apuc si de faruri...
    Eu am avut xenon pe e46 fara lupe si am.fost multumit,cei din trafic nu:)))
     
  13. Panait Cosmin

    Panait Cosmin 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2016
    Locație:
    Targoviste
    Masina:
    Audi A3 8L 2000
    Se potrivesc farurile de pe A3 8L facelift pe un A3 8L non facelift ? :rolleyes: Multumesc.
     
  14. alle_ares

    alle_ares Bronze Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    A3 1.6 8l AVU 2001
    Ar trebui sa se potriveasca.
     
  15. Panait Cosmin

    Panait Cosmin 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2016
    Locație:
    Targoviste
    Masina:
    Audi A3 8L 2000
    A incercat cineva modificarea asta?
     
  16. alle_ares

    alle_ares Bronze Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    A3 1.6 8l AVU 2001
    iti spun garantat ca si forma in fata,iti intra bine,nu o sa se vada diferente,am vazut a3 pina in 2000 cu faruri dintr-o bucata,dar nu stiu la sistemul de prinde daca se potrivesc toate.dar din moment ce am vazut,ceva se poate.cred ca cele doua de sus sigur se potrivesc
    eu am pe masina engel eyes AF si le-am prins doar in cele doua de sus,cele OEM (daca tin bine minte) aveau 4 puncte de prindere
     
  17. Stefan Coman

    Stefan Coman 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2016
    Locație:
    Moisei
    Masina:
    Audi A3 8l 1.9 TDI QUATTRO 2002 (ASZ 130cp)
    Salut, imi spui si mie te rog de unde l-ai cumparat ? Si cum ai procedad pemtru a monta kitu-l corect ? Ce se intampla cu mufele alea doua rosie si neagra ? Eu am doar una care se conecteaza la becul h1.
     
  18. alle_ares

    alle_ares Bronze Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    A3 1.6 8l AVU 2001
    farurile,de pe olx de la unu ce aducea din Germania,dar asta a fost acuma 3 ani si ceva
    si dupa citeva luni am luat si xenon - urile

    a trecut ceva vreme de atunci!
    De montat,mi le-a montat un electrician,a zis doar ca dezizolat firele originale(fara sa imi taie mufele,in idea ca poate imi vor mai trebui)si le-a legat,izolat si am pus contacti la capatul celalalt si plug and play la AFM angel eyes,dar sincer nu stiu care si unde le-a legat.
    Si ma indoiesc ca ai numai o mufa,uitate mai inspre aripa masini mai in josul farului si vezi ca tre sa mai fie o mufa
     
    Ultima editare: 19 Sep 2016

Distribuie pagina asta