1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Modificare si/sau inlocuire exterior (bara fata - grila fata - bara spate - praguri - etc.) la A8 D3

Discuție în 'Audi A8 D3 (2003 - 2010)' creată de sylvius, 13 Iun 2008.

  1. bdvbestauto 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2010
    Locație:
    cluj
    Masina:
    audi a8, 4.2 quattro, 2005
    Facelift audi a8

    salut.... am si eu un audi a8 2005 insa este model 2004 (fara grila mare).... recent am inceput schimbarea lui intr-un audi s8 2007.... farurile in schimb sunt cele normale de model cu grila mare (astea care le-am luat pentru facelift)... intrebarea mea este daca farurile astea noi se pot ajusta astfel incat sa functioneze lumina de zi si sa nu dea eroare in bord in cazul in care detecteaza ca luminile de faza lunga ajutatoare (pe langa faza lunga de la xenon) nu mai sunt prezente (in locul lor fiind faza aceea de zi gen a6, q7) ? mentionez ca inca nu le-am montat, deci nu stiu daca o sa fie asta o problema sau nu....
     
  2. crista_silviu

    crista_silviu 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2009
    Locație:
    Brasov-Bucuresti
    Masina:
    Audi A8L 3000 TDI 2006
    E posibil ca farurile sa se potriveasca fara nici o modificare...dar daca nu se potrivesc se pot modifica foarte usor ( se schimba pinii in mufa dupa schema electrica din ELSA ) Te pot ajuta cu asta daca intervin probleme.
     
  3. Blajinul 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Feb 2009
    Locație:
    "No man's land"
    Masina:
    O caruta cu "doi cai frumosi"
    sigur trebuiesc schimbate si codarile din Vag-Com ca sa le vada ca faruri cu DRL
     
  4. crista_silviu

    crista_silviu 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2009
    Locație:
    Brasov-Bucuresti
    Masina:
    Audi A8L 3000 TDI 2006
    Da, trebuie codat, dar asta este cea mai mica problema.
     
  5. bdvbestauto 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2010
    Locație:
    cluj
    Masina:
    audi a8, 4.2 quattro, 2005
    facelift

    salutare tuturor....

    dupa cum ziceam, am terminat in sfarsit facelift-ul....
    singura problema au ramas farurile noi.... sunt montate dar inca nu sunt in functiune din cauza mufelor care nu se potrivesc... (mufa de la masina are doar 10 pini, pe cand cea de la faruri are 12 pini)... oricum am facuta programare la audi pentru luni, si baiatul de la electric zicea ca s-a mai ocupat de facelift-uri inclusiv la a6 2006 cu facelift de 2009... sper sa le poata aranja si pe ale mele...
    va tin la curent....
    p.s.: unde pot posta niste poze cu masina refacuta ?????
     
  6. crista_silviu

    crista_silviu 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2009
    Locație:
    Brasov-Bucuresti
    Masina:
    Audi A8L 3000 TDI 2006
    Poti pune poze si aici sa vedem ce a iesit sau ne poti prezenta masina in "Masina mea"
     
  7. bdvbestauto 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2010
    Locație:
    cluj
    Masina:
    audi a8, 4.2 quattro, 2005
    am pus poze in galerie foto... sper sa va placa... si sper sa nu am probleme cu farurile pentru ca deocamdata numai proiectorele merg :))
     
    danila catalin apreciază asta.
  8. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Uni colegi sunt rautaciosi ...
    INSA ideea este ca este mult pt facelift 1000/1100 euro .. se poate si mai ieftin si exista... Este evident ca unii incearca sa prosteasca pe altii ca asa e in romania :P revin cu post cu informati concrete privind costurile si detali si adresa unde se poate face. momentan sunt cam ocupat si poate o sa dureze ceva timp pana vin cu un post, in legatura asta

    Nu ma intelege gresit .. ca orice om .. fiecare cauta cat mai ieftin si cat mai bun , este complet adevarat ca nu intotdeauna lucrurile ieftine sunt si bune , dar eu am zis ca exista mai ieftin si se poate si am mai zis ca vin cu informatii clare pentru a avea credibilitate in ceea ce am spus .. , momentan nu am aceste informatii pentru ca nu am avut timp sa ma ocup de acest domaniu si sincer nici bani pregatiti .., am ceva lucruri mai importante de rezolvat pe moment si acest lucru suporta amanare . Mentionez ca si eu doresc acest facelift si am acelasi interes sa gasesc mai ieftin si bun , si am informatii clare pt mine in acest domeniu dar nu credibile pentru voi . Este o chestiune de moment pana realizez si eu acest facelift si detaliile devin credibile dupa sursele oferite in postul ce o sa il dau in acest domeniu.
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Sep 2022
  9. ronin_rds 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2010
    Locație:
    slatina
    Masina:
    audi a8
    stai linistit, te-am inteles perfect si nu te-am contrazis. Succes pt realizarea facelift-ului. Dar vezi ca, iti dau un ex. proiectoare pt a8 sint poate 5 modele( vb in functie de producatori), incepind de la 2 milioane si pina la cel original care costa 100 euro. Nu se potriveste nici un model decit cel original !!! Adica ... exact ala cel mai scump. O fi prost neamtul, nu? Tu ai perfecta dreptate si daca te pot ajuta cu ceva pt facelift, cu placere. Dar nu se poate face asta cu bara de bara de ford sierra si proiectoare de la vreun fiat abandonat. Deci costurile sint direct proportionale cu costul automobilului. Dar normal ca pot varia costurile.
     
  10. asg

    asg 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    audi a4 b8 2012 3.0 diesel and mercedes cls 4matic
    cu 1500 am cumparat:bara fata w12completa ,capota fata si farurile goale,toate pentru facelift.poate ca am avut noroc......
     
  11. dragos_fal2 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2007
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A8 L 4.0 TDI 2005
    bara hofele a8

    Are cineva idee cat costa o bara fata single frame Hofele pt un A8 2005?Multumesc anticipat
     
  12. Blajinul 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Feb 2009
    Locație:
    "No man's land"
    Masina:
    O caruta cu "doi cai frumosi"
    1499 euro doar bara, fara grila single frame care poate fi de la 300 la 561 de euro in functie de modelul ales :)
     
  13. FFF

    FFF 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2009
    Locație:
    RO
    Masina:
    BMW 530d e60
    Grila S8 sau W12 - modificare la A8 D3

    Stie cineva cum se monteaza grila de S8 pe un AUDI A8 din 2006?
    Eventual un DIY ...
    Va multumesc!
     
  14. crista_silviu

    crista_silviu 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2009
    Locație:
    Brasov-Bucuresti
    Masina:
    Audi A8L 3000 TDI 2006
    Ca sa schimbi grila trebuie data bara fata jos. Ca sa dai bara jos trebuie sa dai jos scutul si carenajele de la rotile din fata. In interiorul aripilor din fata sunt 3 piulite in fiecare parte a masinii, dupa ce le-ai inlaturat mai ai de scos si suruburile din partea de sus a barii...deschizi capota motorului si suruburile sunt dispuse pe plasticul negru al barii. Trage usor de bara spre tine sa iasa sin clene si totul e ok.
     
  15. kewlya 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iun 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    BMW E92 330i 2007
    Salut,

    Am un A8 din 2004, modelul cu grila veche dubla
    Am gasit o bara fata completa cu proiectoare si grila de la un Audi A8 din 2006,
    se potriveste sa o montez? Mai am nevoie de ceva piese?
    Multumesc
     
  16. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Mai ai nevoie de capota , ambele faruri si trager
     
  17. justaudi 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Noi 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi a8 2004 3.0tdi
    Facelift 2004-2008

    Salut baieti! Am si eu o MARE problema! Sunt posesorul unui Audi A8 an fabricatie 2004(este modelul din 2003-2005) si am gasit pe cineva care a adus din Germania un Audi S8 an 2008,si are probleme serioase la motor..etc. Nu stiu mai multe detalii si nu ma interesat acest fapt decat ca il dezmembreaza! problema mea este urmatoarea,pot sa fac un facelift la al meu? Adica sa iau bara fata,grila,faruri,capota,oglinzi,volan si bara spate de pe acel Audi S8 2008(aproape 2009)si sa le montez pe al meu Audi a8 2004?? Va rog astept raspunsuri cat mai curand intrucat nu mai pot scapa de aceasta idee si nici nu vreau sa pierd oferta intrucat le dau pe ale mele +o diferenta..si mi se pare ok diferenta! Va multumesc mult pt. intelegere!
     
  18. ArthurB

    ArthurB 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2008
    Locație:
    Dumbrăvița
    Masina:
    Audi A8 3.0TDI 2008
    da se poate
     
  19. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Dap se poate...
    Si dupa cum suna pare si ieftin ! merita ;)
     
  20. justaudi 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Noi 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi a8 2004 3.0tdi
    Va multumesc tuturor pt. raspunsurile date si raman dator. O ultima intrebare..daca fac acest facelift, banuiesc ca o sa vina imbinarea ca la un S8, ma refer la faptul ca sper sa nu fie diferente a linia caroseriei ?. Adica sa se vada cum ca nu ar corespunde bara pe acea masina..si ca ar fi mai lata/mica,etc. Banuiesc ca asa ar trebui sa se alinieze piesele intrucat acest model, 2004 este pana in 2009, a suferit doar mici modificari (cele pe care vreau sa le fac si eu). Inca o data va multumesc si daca pun vreodata la Loto promit ca pun si numerele. :)
     

Distribuie pagina asta