1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Modificari ale elementelor interioare A3 8P - demontare si inlocuire

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de paul_e88, 30 Aug 2008.

  1. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Oare se potriveste asa ceva la mine fara alte modificari?
    Untitled.jpg
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu. Le-am probat ieri si trebuie taiata teava schimbatorului si in plus dupa ce se taie teava trebuie si prelucrata la capat. La tine ca si la orice model de Audi fabricat pana in 2017 nuca intra in teava pana sus in capat iar la ce vezi in imagine intra doar foarte putin. Sunt schimbatoare de Mk3 TT.
     
    mirceacml apreciază asta.
  3. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Am inteles, multumesc frumos de raspuns si ca m-ai oprit din a mai arunca cu niste bani pe ce nu trebuie, ca de aruncat tot o sa ii arunc :)
     
  4. RZN97

    RZN97 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Oct 2017
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A3 COUPE 2.0 BKD 2004
    Salutare grup.
    Stie cineva cum desfac fata de panou din spate?
    [​IMG]
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cand mai intrebi ceva mentioneaza in mesaj toate datele sa nu stam noi sa ghicim de exemplu daca ai masina in 3 usi sau in 4 usi. Mentioneaza codul de motor si seria de sasiu pentru ca cine identifica in ELSA procedura sa nu stea sa ghiceasca ce vrei tu sa afli. Multumesc

    Inca ceva: ca sa nu iti fie sterse mesajele pe viitor, te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina care o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi, cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.
     
    skypee apreciază asta.
  6. RZN97

    RZN97 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Oct 2017
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A3 COUPE 2.0 BKD 2004
    Am inteles. Este vorba despre A3 8P 2.0 BKD 2004 coupe (in 2 usi). Seria sasiu nu o am acum la mine.
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Poftim.
     
    MihaiBv și skypee apreciază asta.
  8. RZN97

    RZN97 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Oct 2017
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A3 COUPE 2.0 BKD 2004
    Multumesc de ajutor!
     
  9. Mrz

    Mrz 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2018
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A3 8P2 quattro 2.0 tdi 170 cp an2007
    Modificare grile ventilație audi a3 8pa2007 cu grile de la a3 8v 2014 las și cv poze cu pași executați
    1 scoatem prima masca ies destul de greu la grilele 8v pentru a îndepărta carcasa suplimentara ,mare grijaeste un mic picioruș cu un arc sa nul pierdeți când scoateți masca acela face un mic clic când ajunge la maxim pozițiile închis /deschis
    2 îndepărtăm carcasa suplimentara și repunem prima carcasa înapoi
    3 un cuter /cutit ascuțit bine facem tăierea surplusului de cauciuc din bord
    4 cu o șurubelnița ridicam un colt și dezlipim
    5 polizam urechile la grile 8v
    6 prelungim gurile cu un furtun sau orice alcv și le montam
    O sa revin cu pz pt pasul 6 nu am avut timp sa le prelungesc
     
    Ultima editare: 11 Mar 2018
    Andrei Cociobea, Gabi R și skypee apreciază asta.
  10. Mrz

    Mrz 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2018
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A3 8P2 quattro 2.0 tdi 170 cp an2007
    Am revenit și reușit sa găsesc ceva (mai precis izolatie pentru teava) cu care pot prelungi si introduce ușor grilele fără a deteriora bordul. Sunt mulțumit de rezultat.
     
    scooby88 și mirceacml apreciază asta.
  11. AlexTT

    AlexTT 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2016
    Locație:
    Dambovita
    Masina:
    Audi A3 8P 2.0 TDI BMM 103 KW
    o idee cu ce pot inlocui suportul de la telefon. Mutumesc! :D
     
  12. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Nu prea ai cu ce, daca il dai jos tot iti ramane gaura in bord si arata ca dracu. Eu am pus un magnet din acela pentru telefon si chiar serveste ca suport. :)
     
    iondarie apreciază asta.
  13. AlexTT

    AlexTT 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2016
    Locație:
    Dambovita
    Masina:
    Audi A3 8P 2.0 TDI BMM 103 KW
    Am observat ca sunt niste cablurii, o iesi o tensiune acolo, ar merge si un gps.
     
  14. mrkane

    mrkane 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Iul 2018
    Locație:
    B
    Masina:
    A3 8P 2.0 TFSI 2005
    Salut tuturor !

    A inlocuit cineva la a3 8p acea tavita pentru carti de vizita pe care eu o consider total inutila cu un suport de pahar de exemplu ?
    Daca da, de pe ce model de audi se potriveste si cum se poate inlocuii ?

    Multumesc frumos !
     
  15. Blajynsky

    Blajynsky 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2017
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi a3, 2.0 Diesel, 2005
    @mrkane intra pe facebook pe grupul Audi a3 si gasesti acolo destule tutoriale ,eu -lam schimbat :)
     
  16. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Cam are dreptate Ștefăniță, daca nu găsești acolo se potriveste de pe cele din dezmembrari de Anglia, astea se gasesc. Bricolezi putin si il potrivesti. Mai multe nu stiu căci mie personal imi este mai folositor sertarasul.
     
  17. mrkane

    mrkane 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Iul 2018
    Locație:
    B
    Masina:
    A3 8P 2.0 TFSI 2005
    Multumesc frumos de sfat insa nu am facebook si nici nu am sa-mi fac. :)
     
  18. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Atunci, caută, ca de obicei cele de Anglia in dezmembrari au suport de pahar in loc de sertaras. Trebuie bricolat putin sa se potrivească in locul sertarasului, ar trebui să găsești ceva tutorial pe net.
     
  19. zengy

    zengy 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2011
    Locație:
    Cisnadie
    Masina:
    Audi A3 Sportback, 2.0 TDI, 140 CP, 2005
    Salutare...revin la retrofit-uri dupa o perioada indelungata in care a trebuit sa imi comut atentia pe altceva.

    Am ramas la comutatorul de lumini cu buton cromat...am vrut sa comand '8J1 941 531 G 5PR' codul recomandat de colegul meghitz (cu cateva pagini / ani in urma) caruia ii multumesc.

    Eu am masina din 2005 , cu aceste functii: CH / LH, ceata spate, senzor lumina, reglaj faruri si reglaj intensitate.

    original.JPG

    Am schimbat bara fata si am ales una cu proiectoare fata in ideea ca voi pune comutatorul cu functie si pentru proiectoare fata pe langa celelalte. ( mi-l doream pe cel cromat)

    Asadar am vrut sa ma conving ca , codul dat de meghitz e bun insa am fost cumva bulversat de informatii contradictorii si oarecum demoralizat de faptul ca pare sa fie compatibil doar cu modele de a3 8p dupa anul 2007, nu prea stie nimeni sa-mi confirme, am dat de 3 coduri pe care le-am luat in duscutie / analiza:

    Cod 1 - 8J1 941 531 G 5PR - asta e de audi tt cu toate functile necesare mie dar e cu DRL (eu nu o am, am reglarea farului in schimb):

    8J1-941-531-G-5PR.jpg

    Cod 2 - 8J1 941 531 M 5PR - asta e tot de audi tt insa are reglajul pentru intensitate pe langa toate celelalte functii (am dedus de pe un alt forum din Germania, "prietenii a3-ului"):

    8J1-941-531-M-5PR.jpg

    citat de pe acel forum cu definitia functilor in functie de litera:

    "* 8J1 941 531 N 5PR > soul > Halogen, NSW, NSL, Leuchtweitenregulierung (Dieser ist auf den Bildern zu sehen)

    * 8J1 941 531 M 5PR > soul > Halogen, Lichtsensor, NSW, NSL, CH-LH, Leuchtweitenregulierung

    * 8J1 941 531 A 5PR > soul > Xenon, Lichtsensor, NSW, NSL, CH-LH

    * 8J1 941 531 G 5PR > soul > Xenon, Lichtsensor, Tagfahrlicht, NSW, NSL, CH-LH

    * 8J1 941 531 D 5PR > soul > Xenon, NSW, NSL

    * 8J1 941 531 J 5PR > soul > Xenon, NSW, NSL, Tagfahrlicht"

    si codul nr 3 care nu era preferatul meu pentru ca nu are butonul cormat :

    Cod 3 - 8P1 941 531 G 5PR - acesta pare sa fie cu sansele ele mai mari de compatibilitate fiindca are toate functiile necesare mie insa este pentru platforma de audi a3 si cumva compatibilitatea va fi 99% dar nu are butonul cromat si nu sunt pe deplin impacat:

    8P1-941-531-G-5PR.JPG

    Poate stie cineva va rog daca Codul nr 2, ar fi fost totusi compatibil cu A3 Sportback 2005 mi-as fi dorit sa am butonul cromat, poate meghitz poate confirma / infirma ?

    Va multumesc.
     
    Mrz apreciază asta.
  20. Mrz

    Mrz 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2018
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A3 8P2 quattro 2.0 tdi 170 cp an2007
    Salut,
    Poți monta un suport pahar (se găsesc greu unele cât de cât ok estetic și functionale)
    Dar dacă găsești trebuie sa stii ca suportul de pahar e puțin mai lat decât sertarul dar e vorba de 2-3 mm aproximativ, îl poți poliza și după, sa folosești un marker negru (vopsesti, etc)
    Incă o mica diferenta (pe mine nu mă deranjează ) capacul e mai subțire in partea de sus și gros jos fata de sertar.
    Se observa ca sus intra puțin mai în interior (pentru ca suporturile de pahar sunt pe mașinile din Anglia și vin deasupra casetofonului nu sub, cum vine la mine care am navigatie)
     

Distribuie pagina asta