1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Modificari exterioare la Audi A6 C7 inlocuire / modificare grila fata - bara fata - spate - praguri

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de georgeepps, 30 Apr 2014.

  1. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Nu este cu referire la mărimea jantelor tale, la fel cum nici acele elemente distinctive vopsite in alta culoare vor duce spre oem, cat despre made in China mai documentează-te.
    Si nu in ultimul rând Salam și genul acela e la modă, sper ca nu și printre colegii de pe forum
    No offense ;)

    By the way nu utiliza quote atunci când răspunzi unui post anterior



    Sent from my SM-G935V using Tapatalk
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  3. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Văd că nu mă fac înțeles
    Am întâlnit un coleg care încerca să monteze un Prior pe un Cayenne care nu se putea nicicum monta în linie, lufturile erau foarte mari
    Dupa multe încercări, nervi și timp pierdut prior ul se dovedise a fi un veritabil made în China

    Eu as fi făcut trecerea la RS oricând în fata kit-ului prezentat mai sus

    Sent from my SM-G935V using Tapatalk
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu stiu ce sa zic, probabil omul a fost mai ghinionist.
    La cat costa, banuiesc ca ai si o oarecare garantie, nu ? Prior-Design fiind un brand intins pe tot globul.
    Ce l-a oprit pe om sa le dea un mail in care sa explici problemele (cu eventuale poze atasate) si sa ceara refund sau inlocuirea kit-ului ?

    Ca idee, un kit RS6 complet in China este 500$.
    Acesta banuiesc ca va lasa o oarecare dezamagire cand vine vorba de montaj.
    https://m.alibaba.com/product/60392155844/RS6-body-kits-for-Audi-A6.html
     
  5. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Nu m-am complicat eu pentru ca nu am importat piesa, nu am fost răspunzător decât de montajul elementelor care s-au dovedit a fi o mare porcărie. Pe lângă pierdere de timp, nervi, bani pierduți etc
    Dacă @sel are un s-line deja pe masina as lasă-o asa eventual as adauga un lip și cam atât. Pe spate da RS look schimba total masina
    Dacă nu este sline atunci RS kit OEM este best buy

    Sent from my SM-G935V using Tapatalk
     
  6. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    La cum copiaza chinezii astia, nu m-ar mira sa fi copiat si kitul de la Prior :) Totusi si mie imi e greu sa cred ca un kit de 8000 euro facut de un tuner foarte cunoscut si care lucreaza predominant cu gama VAG sa aiba atatea probleme la montaj

    PS. Mie imi place kitul de la Prior. E altceva si e ceva facut cat de cat cu gust. Iar in realitate bag mana in foc ca se vede mult mai bine. Daca esti genul care vrei altceva decat au ceilalti, eu zic ca Prior e o alegere buna

    PS 2. Audi66, preturile de mai sus prezentate de tine sunt pentru kitul cu evazarile la aripi
     
  7. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Exact posibil asta sa fie
    @sel stai liniștit nu am făcut-o cu intenție sa nu crezi ca am ceva cu tine
    Însă când vad ce piața de Tuning avem (nu pe forum ce e drept) ma trec fiori

    Succes și sa ne ți la curent cu ceea ce optezi

    Sent from my SM-G935V using Tapatalk
     
  8. clauuualc

    clauuualc Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2015
    Locație:
    Graz-AT/ Deva-RO
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTDI 2013, Allroad 4G 3.0 BiTDI 2013, TT 8S 2.0TFSI Quattro 2015.
    Ma bag si eu in discutie. Am studiat ceva inainte sa ma decid la OEM RS6.
    Majoritatea kiturilor de pe piata sunt slabe calitativ. De exemplu daca vezi o grila de RS6 OEM si una "RS6 Look" este o diferenta uriasa. Acelasi lucru este si la bari si alte elemente.

    Mai ales avand in vedere preturile de mai sus...
    Cu putina atentie pe ebay gasesti piesele OEM cam la acelasi. De exemplu o bara completa este pe la 1500e cu grile. Aripile o sa le gasesti mai greu insa nu este imposibil.

    Un alt avantaj este ca daca ai o problema, mergi oricand la Audi si comanzi piesele lipsa (carenaje, suporti, etc). Daca faci cu un bodykit cred ca este mai complicat daca ceva "merge stramb".
     
  9. tyndomnescu 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Dec 2013
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A6 c7 S line 2013
    Am si eu nevoie de ajutor: am si eu un audi A6 C7 S-line exterior din fabrica si as vrea sa ii pun difuzor de S6 C7 original dar din pacate nu am un cod sau o serie de sasiu pentru asa ceva. Ma puteti ajuta si pe mine cu un cod sau o serie de sasiu ? Atasez si o poza cu difuzorul si mentionez ca bara mea este S-line.
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    4G0 807 521 B 1RR - spoiler S6 (gri platina) - ≈170 €

    4G0 807 791 - banda pentru spoiler
    La banda folosesti termina 1RR (≈160 €) pentru culoarea gri platina sau 3Q7 (≈135 €) pentru aluminiu.

    Nu cunosc compatibilitatea pe bara S-Line. Informeaza-te inainte sa cumperi.
     
    cezar_1985 și tyndomnescu apreciază asta.
  11. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    audi66

    [​IMG]

    Modificarea am făcut-o eu fără probleme
    Go for it
     
    80LEU apreciază asta.
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Si eu am facut-o pe C6 non-S-Line fara probleme, dar pe C7 este alta mancare de peste si cu totul diferit.

    La C7 e invers, diffuser-ul de S6 se potriveste plug&play doar pe bara S-Line, pe bara normala nu.
    Oricum arata superb "fundul" asta, ≈300€ diffuser-ul complet + 100-150€ tips-urile si ai schimbat complet look-ul masinii.
     
  13. tyndomnescu 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Dec 2013
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A6 c7 S line 2013
    Am comandat difuzorul dupa codul 4G0 807 521 B 1RR nu inteleg despre ce banda e vorba.

    Aceasta este masina.

    IMG_0890.PNG IMG_0891.PNG IMG_0892.PNG IMG_0889.PNG IMG_0895.PNG IMG_0886.PNG
     
    CatalinCurtean apreciază asta.
  14. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Daca te uiti atent vei vedea dunga cromata

    [​IMG]

    @tyndomnescu dace te uiti atent vei vedea banda cromata intre evacuari, spolilerul fiind compus din 2 elemente
    audis6.jpg

    eu zic ca si nuanta aluminiu sa o pui, eu asa am avut-o vezi poza mai sus cea neagra
     
    tyndomnescu apreciază asta.
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Salut,

    Pe RS6 C7 4G a fost pus un singur tip de diffuser sau difera in functie de anul fabricatiei si/sau alte aspecte ?

    In comert gasesc 2 tipuri aftermarket, unul cu delimitarea ridicata foarte sus de buza diffuser-ului si celalalt model (care mi se pare replica 1:1 cu OE-ul) cu buza aproape de mijlocul diffuser-ului.
    Din toate pozele gasite pe diverse site-uri cu RS6, in functie de ani, singurul diffuser montat este varianta 2. Gresesc ?
     
  16. cristea

    cristea 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2013
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A6 c7 2.0 TDI 177HP COD CGLC COD CUTIE NSL
    @audi66 Asa arata la mine pe original
     
    audi66 apreciază asta.
  17. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    S-au montat 2 tipuri de difuzoare OEM, nu e clara delimitarea in functie de an, nici in ETKA nu e clar cu codurile. Primul model e dintr-o bucata, cu un singur rand de clipsuri pe spate (pozele 1 si 2), al doilea model e din 2 bucati (poza 3), fasia aia vopsita in alta culoare vine piesa separata. Modelul din 2 bucati are 2 randuri de clipsuri pe spate, un rand de la fasie si un rand de la difuzor efectiv (nu am gasit acum poza cu asta).
    Potrivirea pe bara de S-line este aproape perfecta fara mari interventii pentru modelul dintr-o bucata, respectiv necesita mai mari adaptari cel din 2 bucati pentru a fi potrivit.
    Colegii cmg si bet au dintr-o bucata, colegii clauualc de la Deva si cristea au din 2 bucati. Poza cu cel din 2 bucati de mai jos e chiar pe pe topicul colegului clauualc, se observa ca difuzorul coboara mai jos decat bara la colturi, acolo fiind necesara o adaugare de material. Cel dintr-o bucata vine perfect in partea de jos, sunt poze clare pe topicul lui cmg.

    Cele 2 diffusere ca si produs final, arata la fel, buzele sunt la fel insa constructia lor difera. Si buza aproape de mijlocul difuzorului e la fel la ambele, si buza din partea de sus lipita de bara e la fel la ambele.

    Din pacate chinezariile alea oricat ar vrea sa reproduca originalul, se vede clar ca nu au nici o treaba cu piesa OEM. Chiar si ala cu buza aproape de mijloc se vede pe exterior ca nu se inchide ca cel original. Si inca o chestie fundamentala, toate chinezariile sunt inghesuite pe bara non S-line, pe cand difuzorul OEM de RS6 indiferent de varianta merge doar pe bara S-line.

    s-l1600.jpg

    s-l1601.jpg

    image.jpg
     
    lowlife, cristea, audi66 și alți 2 apreciază asta.
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Mersi @cristea, @K U L.

    Pozele erau informative, nu am gasit altele cu ambele modele de diffusere.
    Am cautat poze pe Google cu RS6, cautat coduri in ETKA, singurul model ce il gaseam era cel cu delimitarea pe mijloc.
    Am citit topicul lui @clauuualc si am vazut ca in final a cumparat alta bara si alt diffuser si citez " Nu vreau sa tot "carpesc" la ele ", dar el avea diffuser-ul din 2 bucati.
    I-am scris si pe topicul lui @bet dar ...
    In fine, ideea este ca trebuie diffuser-ul dintr-o singura bucata si bara de S-Line pentru o potrivire cu modificari minime.
     
    cristea apreciază asta.
  19. clauuualc

    clauuualc Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2015
    Locație:
    Graz-AT/ Deva-RO
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTDI 2013, Allroad 4G 3.0 BiTDI 2013, TT 8S 2.0TFSI Quattro 2015.
    Eu am ambele (cel de pe masina acum si cel pentru urmatoarea faza de modificari) din doua bucati.
    Este putin de modificat la el cand il pui pe bara S-Line. Nu se potriveste la cleme, doar forma lui este aproximativ egala cu cea a barii.

    Confirm si eu cele spuse de @K U L. Unul aftermarket se vede de la 1km ca nu este original si nu este la fel calitativ. Dupa parerea mea oricine se gandeste la asa ceva sa mearga pe original.
    Plus ca daca ai putin noroc, il gasesti pe ebay la un pret asemanator cu cel aftermarket.
     
    audi66 și Mitiy apreciază asta.
  20. zanety22

    zanety22 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Noi 2015
    Locație:
    RM.VALCEA
    Masina:
    AUDI A6 C7 4G 2.0 TDI CGLD 20111
    Salut baieti,
    Pe bara normala pot pune difuzor de S-line ? L-am cumparat deja cod oem 4G0 807521E. In poze am luat si pragurile Originale
     

Distribuie pagina asta