1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Montare Bord Computer si maneta BC pe Audi A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de Catalin_1987, 5 Noi 2007.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Referitor la maneta pentru stergatoare cu butoanele BC,am sunat zilele trecute la wolksparts sa o comand si preturile sunt urmatoarele: 350 ron maneta pentru avant si 400 ron pentru limo.Nu inteleg diferenta,cea de avant avand chiar o functie in plus,dar asta este.Pe producator nu a mai gasit nimic.In urma cu 2 luni preturile erau 200 ron producator si 300 ron original.Asta este
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Feb 2010
  2. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    Vezi daca te ajuta asta
     
  3. 97LIR

    97LIR Bronze Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A8 3.0TDI, Golf 6 2011,
    e posibil sa nu fie bifate in setarile computerului de bord .. 90%
     
  4. Ghost91

    Ghost91 4th Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a6 2.5 TDI 120kw 2004 BDG
    Salut. Aceiasi problema o am si eu si as vrea sa cumpar o alta maneta de stergatoare care sa aiba si butoanele de la BC. Problema e urmatoarea: la mine in bord displayul e mic nu e la fel ca la celelalte masini care au BC din fabrica. Trebuie schimbat si ala sau ce? stie cineva ceva?
     
  5. Coconete

    Coconete 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 1.9 tdi -180 cp
    am maneta insa vreau pe cineva care sa o monteze si sa o activeze...cine stie si are cu ce si vrea si bani sa ia legatura cu mine.
    merci.
     
  6. Coconete

    Coconete 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 1.9 tdi -180 cp
    problema rezolvata. am montat maneta, am facut recodarile si merge. deci puteti sa va puneti cu incredere.
     
    Adrian baciu și Andrei1408 apreciază asta.
  7. afraid 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 2.0 131 CP
    salut pentru Sibiu stie careva sa faca aceasta operatie de montare maneta si recodare ..
     
  8. Ghost91

    Ghost91 4th Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a6 2.5 TDI 120kw 2004 BDG
    Salut. imi poti spune si mie cat tea costat toata operatiunea, la cine ai facuto si daca bordul tau arata ca al meu? 24092008047.jpg ( ma refer la displayul care e mic)
     
  9. Coconete

    Coconete 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 1.9 tdi -180 cp
    la acest tip de dipslay nu merge, doar la cele intregi fie ele color sau monocrom....banuiesc ca nu te mai intereseaza cine mi-a facut operatiunea, doar daca cumva vrei sa schimbi tot bordul....
     
  10. cipri@n

    cipri@n Bronze Member

    Înscris:
    4 Iul 2008
    Locație:
    Iași / Catania
    Masina:
    A4 Avant 2002, 1.9 TDI, 131 CP, AVF
    as dori un pret informativ cat ajunge sa scimbi maneta de la stergatoare cu functia BC si costurile aferente montarii ei.
     
  11. Ghost91

    Ghost91 4th Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a6 2.5 TDI 120kw 2004 BDG
    team intrebat pt ca am vazut la un vw passat din 2004 cu display ca al meu si avea BC banuiesc ca avea mai putine functii(oricum consumul il arata)...
     
  12. Coconete

    Coconete 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 1.9 tdi -180 cp
    maneta costa intre 200 ron si 100 euro, montajul si recodarea 150-200 ron
     
  13. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    eu am display mic si inteleg ca nu se poate activa computerul de bord, insa deasupra display-ului am un spatiu liber.
    pot pune un display mare, nu neaparat pentru computer ci pentru ca imi place mai mult fara sa schimb instrument cluster-ul?
    bordul meu arata cam ca cel din poza( care cred ca e de passat sau ceva asemanator)

    LE: un instrument cluster de b6 s-ar potrivi? sau de a6? :)
     
    Ultima editare: 8 Mar 2009
  14. ManiAcuV6 Banned

    Înscris:
    31 Aug 2007
    Locație:
    IASI sau BOTOSANI
    Masina:
    Audi A4 B6 2001 AWX
    Poti pune display dar trebuie sa i-ti permita instrument clusterul sa rescrii continutul acestuia si sa poti pune inegratul driver pentru afisaj. E o operatie destul de complicata , se poate face daca asta i-ti doresti dar e posibil sa fie mai simplu sa schimbi insstrument clusteru. Asta se adapteaza immo si ecu rapid ( in cazul meu:D ). Si mai pui o maneta si gata.;)
    Crusie control in cazul tau se pune relativ usor deoarece motorul tau e DBW si ai nevoie de maneta cateva fire si bienteles de cineva sa ti-l monteze si sa faca recodarea. Daca ai ESP se recalibreaza si ala. Urmeaza sa fac operatiunea pe un VW BORA din 2005.Vestea buna e ca gasest kit complet cu tot ce-ti trebuie . Pentru cine e interesat pot oferi pret.
     
    Ultima editare: 8 Mar 2009
  15. byl

    byl 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2009
    Locație:
    targoviste
    Masina:
    Audi A4 2004/131cp/6 trepte
    imi spui si mie de unde ai luat maneta cu bc?cat ai dat la manopera?
     
  16. ManiAcuV6 Banned

    Înscris:
    31 Aug 2007
    Locație:
    IASI sau BOTOSANI
    Masina:
    Audi A4 B6 2001 AWX
    manopera nu dau deoarece sunt MULT mai multumit cand montez eu , iar kitul il gasesti la reprezentanta. Pretul variaza de la dealer la dealer.
     
  17. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Am reusit montarea manetei de la stergatoare cu butoane de BC urmarind pasii de aici :http://vwforum.vwforum.ro/index.php?showtopic=9949.Singurele lucruri diferite fata de tutorialul acesta sunt:
    Carcasa coloanei(cochilia ce acopera manetele si calculatorul de volan)se desface folosind un trox de 8 la masinile din 2003 in sus,nu o surubelnita stea cum spune baiatul acolo(poate la unele masini sunt suruburi cu cap stea,la mine nu au fost)
    Mufa albastra avea pinul 1 inserat,de unde deduc ca este tras cablajul pentru senzorul de nivel al lichidului de spalat parbriz,dar la mine avertizarea a ramas(ori nu am senzor,doar cablajul,ori senzorul este defect)
    Maneta a fost comandata de la PBN si a costat 360 ron,la care s-au mai adaugat 7 ron pentru cablul cu 2 pini(codul de acolo este corect),cablu ce nu l-am folosit.
    In urma activarii cu vag com au rezultat urmatoarele : maneta functioneaza aproape complet(mai putin spalatoarele de faruri,care nu se mai declanseaza la mentinerea manetei apasate mai mult de 2-3 secunde ca inainte),iar avertizarea de nivel scazut al lichidului de spalat parbrizul este permantenta
    Cine ma poate ajuta sa scap de aceasta avertizare?Ce trebuie sa fac,sa caut cablajul si sa instalez senzorul,sau sa il leg la un punct de masa(in situatia in care nu-mi doresc sa montez senzor)?Cum fac spalatoarele de faruri sa se declanseze iar la mentinerea stropirii parbrizului mai mult de 2-3 secunde?In situatie de urgenta ma gandesc sa scot acel pin 1 existent in mufa si sa introduc pinul de la cablul cumparat,iar celalalt capat sa-l leg la o masa.Multumesc frumos,iar legat de partea hard si soft va pot ajuta cu cea mai mare placere,atat cat stiu si eu momentan(mai am 2 chestii de rezolvat pana Bc-ul meu va fi functional 100%).
     
  18. afraid 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 2.0 131 CP
    este careva in Sibiu sa faca aceasta treaba ? :sos:
     
  19. Coconete

    Coconete 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 1.9 tdi -180 cp



    ai mare drepatate si cu suruburile si cu pinul. NU ESTE PINUL 1 RESPONSABIL CU SENZORUL PT LICHIDUL DE PARBRIZ.....noroc ca cine mi-a facut operatiunea a stiut ca nu e de joaca si a urmarit in programul cu mufaraia pt astfel de masini si este un pin pe mijloc pe undeva, din pacate nu am retinut nr pinului.....
     
  20. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Revin cu noutati in privinta computerului de bord: odata cu activarea lui s-a activat si functia care ma avertizeaza daca am un bec ars(spune si care).Banuiam ca se va activa odata cu BC-ul pentru ca vedeam pe vag com cand aveam bec ars sub forma de eroare(imi spunea acolo care bec).Este o functie foarte utila pentru ca de multe ori nu observi,sau nu observi la timp cand ai un bec ars.Dar este si enervanta atunci cand vrei sa folosesti Led-uri in loc de bec clasic pentru ca trebuie sa minti calculatorul prin adaugarea unei rezistente
    Una peste alta problemele de forta majora sunt urmatoarele: avertizarea de lipsa lichid de spalare parbriz a ramas(pin-ul 1 din mufa albastra este ocupat si pe langa el am 6-7 pini liberi).Ce pin trebuie conectat la masa pentru a scapa de eroarea aceasta?daca iau toti pinii liberi prin incercare risc ceva?
    2 spalatoarele de faruri nu mai functioneaza(efectiv nu stie calculatorul ca masina este dotata cu asa ceva).Cum fac sa le activez iar?
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta